Ostin kesällä snorkkelin

Pettynyt ostokseen

Mitä iloa on snorkkelin putkesta? Sukeltamaan ei pysty yhtään sen kauempaa, kuin sukeltaessa ilman putkea. Putki kun lyhyydessään ei ylety pinnalle.

4

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • divingman

      Snorkkelissasi on ilmeisesti liian lyhyt putki.

    • satunnainen123321

      se on vähän niinku ostais auton lentämiseen... pääsee silläkin liikkumaan, mutta ei se lentämiseen sovi.

    • hengitä sillä

      Snorkkelia voi käyttää hengittämiseen silloin, kun esim. tähystää veden alle mitä siellä on.

    • gustoo1943

      Aloittejat aina luulevat että vika on varusteissa. Ei sukeltamaan opi kuin ankaralla harjoittelulla. Minulla oli alla jo 6000 sukellusta kylpyammeessa ennenkuin ostin ensimmäisen snorkkeliputkeni.

      Ei tullut siihen aikaan käyttöohjeita putken mukana vaan kaikki oppi oli ammennettava tuijottelemalla seuraava talvi savustettua kuhaa kyläkaupan kalatiskillä ja miettimällä niiden sielunelämää. Kävi vanha kauppiaskin jo kuumana kun aina sai pyyhkiä rasvaisia nenänjälkiä tiskin lasista.

      No sitten viimein avoveteen kun kidusten syvempi olemus alkoi olla hanskassa.

      Tänä päivänä, kun taidot on kehittyneet ja on toista miljoonaa parinarusukellusta takana, tulee vedettyä Cressin 30 senttisellä kumiputkella jo sellaisia sukelluksia että dekoissa ehtii ajankuluksi virkata oranssista pilkkisiimasta uuden parinarun seuraavalle dyykille.

      Nykypullamössösukeltajien vaan pitäis heti päästä kokonaan pinnan alle, ja ilman parinarua tietenkin, niinkuin sitä nyt ei jokainen täysjärkinen ymmärtäis varmaksi kuolemantuomioksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      46
      5721
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      55
      2995
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      183
      2635
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      10
      2321
    5. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      27
      2073
    6. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      2026
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      15
      1726
    8. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      145
      1315
    9. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      13
      1227
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      261
      1133
    Aihe