Ostin kesällä snorkkelin

Pettynyt ostokseen

Mitä iloa on snorkkelin putkesta? Sukeltamaan ei pysty yhtään sen kauempaa, kuin sukeltaessa ilman putkea. Putki kun lyhyydessään ei ylety pinnalle.

4

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • divingman

      Snorkkelissasi on ilmeisesti liian lyhyt putki.

    • satunnainen123321

      se on vähän niinku ostais auton lentämiseen... pääsee silläkin liikkumaan, mutta ei se lentämiseen sovi.

    • hengitä sillä

      Snorkkelia voi käyttää hengittämiseen silloin, kun esim. tähystää veden alle mitä siellä on.

    • gustoo1943

      Aloittejat aina luulevat että vika on varusteissa. Ei sukeltamaan opi kuin ankaralla harjoittelulla. Minulla oli alla jo 6000 sukellusta kylpyammeessa ennenkuin ostin ensimmäisen snorkkeliputkeni.

      Ei tullut siihen aikaan käyttöohjeita putken mukana vaan kaikki oppi oli ammennettava tuijottelemalla seuraava talvi savustettua kuhaa kyläkaupan kalatiskillä ja miettimällä niiden sielunelämää. Kävi vanha kauppiaskin jo kuumana kun aina sai pyyhkiä rasvaisia nenänjälkiä tiskin lasista.

      No sitten viimein avoveteen kun kidusten syvempi olemus alkoi olla hanskassa.

      Tänä päivänä, kun taidot on kehittyneet ja on toista miljoonaa parinarusukellusta takana, tulee vedettyä Cressin 30 senttisellä kumiputkella jo sellaisia sukelluksia että dekoissa ehtii ajankuluksi virkata oranssista pilkkisiimasta uuden parinarun seuraavalle dyykille.

      Nykypullamössösukeltajien vaan pitäis heti päästä kokonaan pinnan alle, ja ilman parinarua tietenkin, niinkuin sitä nyt ei jokainen täysjärkinen ymmärtäis varmaksi kuolemantuomioksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      111
      4377
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      57
      2508
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      78
      1650
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      6
      1113
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      854
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      843
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      118
      823
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      802
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      768
    Aihe