Olen itse päättänyt aloittaa adoptio prosessin nyt ihan lähi-aikoina, kun opiskelut päättyvät ja vakituinen työ lastenhoidon parissa alkaa. Adoptio on pyörinyt mielessäni jo monien vuosien ajan, mutta varsinaiseksi päämääräiseksi haaveeksi adoptio on tullut 18-vuotiaana, eli 5-vuotta sitten.
Mutta eräs asia mietityttää.. omien vanhempien ja muun lähipiirin suhtautuminen tähän adoptio asiaan... he eivät tiedä tästä haaveestani vielä mitään... oma lähipiiri on suurimmalta osalta "vanhoihin kaavoihin" juurtunutta porukkaa vähän joka asiassa ihmisten pukeutumisesta perheen perustamiseen. Joten siis haluaisin vähäin yleisesti kysellä millaisia kokemuksia teillä muilla on lähipiirin suhtautumisesta adoptioon?? Kuinka paljon on ollut ennakkoluuloja? onko tullut rasismia?
Oman lähipiirin suhtaumuninen adoptioon..
6
201
Vastaukset
- eini89
Ja tämä adoptio juttu ei tosiaankaan ole mikään hetken mielijohde. Minulla on omat syyni, joiden takia haluan adoptoida. Niitä en tässä tosin julkisesti kerro. Oman maalais järjekeni mukaan adoption pitäisi olla mahdollista, talous- asiat ovat tasa-painossa ja terveys on kunnossa. Toki nämä asiat puidaan neuvojien kanssa sitten vielä läpi prosessin alkaessa.
- +
Minulla on kokemusta ihan positiivisesta suhtautumisesta adoptioasiaan lähipiirissä. Ystäväni ovat tienneet haaveistani jo ennenkuin prosessin aloitin joten ei tullut ihan yllätyksenä. Vanhemmista toinen odottaa ihan hullaantuneena ja toinen hieman varovaisemmalla mielellä. En kerro adoptiosta vielä kaikille sillä prosessi on useamman vuoden pituinen ja mitä vaan voi tapahtua. Olen miettinyt kenen kanssa haluan jakaa adoption ylä- ja alamäet ja kerron muille sitten kun paperit on maassa ja lapsen tulo varmempaa.
- 25
Muistathan, että adoptioon vaadittava ikä on 25-vuotta.
- Adoäiti
Hei,
puolisoni vanhemmat sekä omat vanhempani olivat jo aika iäkkäitä kertoessamme toiveestamme saada lapsi kansainvälisen adoption kautta. Koska heillä ei ollut mitään käsitystä koko asiasta (ja miten olisi voinut ollakaan, asumme pienellä paikkakunnalla), keskustelut, aika sekä antamani kirjallisuus antoivat heille mahdollisuuden kypsyä ajatukseen.
Näköjään tämä(kään) asia ei ole ikäliitännäinen vaan paremminkin liittyy persoonaan ja luonteeseen.
Isovanhemmat, tädit, serkut ym suku - kaikki hyväksyvät lapsemme omana itsenään, mitään muuta eroa sukulaislasten kohteluun ei ole kuin se, että nuorimpana taitaa saada enemmän huomiota :)
Olin muuten miettinyt valmiiksi, että mikäli joku lähipiirissä ei lastani hyväksy, yhteydenpito tuohon ihmiseen jää ja keskityn vain henkilöihin, joiden seurassa lapseni saa olla turvallisesti ja hyväksyttynä. - eini89
25: aivan, olin jo unohtanut! Kiitos muistutuksesta! Olen vain koko ajan ajatellut " sitten laitan prosessin käyntiin, kun olen valmistunut ja päässyt töihin.." no valmistuminen jo viittävaille valmis, ja vakituisen työn päiväkodissa pääsen aloittamaan ensi kuun alussa. Eli tässä on vielä vajaat 3 vuotta tuohon kun täytän 25, hyvää aikaa säästää adoptiokuluja varten ja tietty itse elämiseen lasten kanssa:) Ja myös lähipiiri saa lisäaikaa totutteluun..
- zdxxxxxxxxxxxxx
Oletko jo naimisissa? Veikkaisin että lähipiirin mielestä olisi hyvä hankkia se mies ensin
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi6910209Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?756966Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit256956Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1006230Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k965753Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?445298Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh765050Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset184537Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus344531Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja474172