Tunkua taivaassa ja kadotuksessa !

Kristinuskon kirja.

Väestötietoutta Helsingin Sanomissa 6.9.2011.

Mm. Väestötieteilijöoden mukaan maailmassamme on elänyt noin 100 miljardia ihmistä. Kirkon opin mukaan, jonka mm. pappi Sonja on vahvistanut tälläkin foorumilla, niin ihminen saa uuden alastoman ruumiin taivaaseen ja kadotukseen mennessään. Niinpä voidaan kirkon opin mukaisesti uskoa, että taivaassa on noin 10 miljardia ihmistä uusine alastomine ruumiineen ja kadotuksessa noin 90 miljardia ihmistä. Ja määrät senkun vain kasvavat kasvamistaan.

Edelleen kirkon opin mukaan Jeesus istuu siellä, mutta miten nämä muut miljardit ihmiset ovat ? . Riittääkö istumapaikkoja ? Miten löytää katsekontaktilla tuttuja ? Kirkon oppiin ja sen pelastus käsitykseen uskovat varmasti kykenevät antamaan vastaulsen.

Entä kadotuksessa, miten uusi ruumis kestää ikuisen helvetin tulen ?

Vielä yksi kommentti. Kirkon opin viimeinen päivä perustuu käsitykseen, että maapallömme on kaiken olemassaolevan keskus. Edelleenkin kirkon käsitys. Minne miljardit galaksit yhtäkkiä katoaisivat ?

Riittäköön tämä nyt tällä kertaa.

13

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uskisss

      On vähän vaarallista arvoida kuinka paljon joutuu taivaaseen tai kadotukseen. Eräät henkilöt ovat saaneet näkyjä asioista ja yleinen viesti on vain ollut se, että kadotukseen jotuu pajlon ihmisiä. Eräs katolisen kirkon merkkihenkilö keskiajalla arvioi, että taivaaseen pääsisi pienempi joukko ihmisiä. Joka tapauksessa Jumala haluaa, että kaikki pelastuisivat, mutta kaikki eivät pelastu. Jeesus tahtoi, ettei ihmiset pohdi, kuka joutuu helvettiin eli kadotukseen eikä sitäkään kuka pääsee taivaaseen. Se on kristuksen homma.

      Tuskin taivaaseen joutunut ihminen jää sinne alastomana. Taivaasta saadut näyt kertova kyllä ihmisistä joilla on vaatteet ja viitat päällä sekä kruunu päässä.

      helvetti eli kadotus on aivan kamala paikka. Ihmisen saama uusi ruumis helvetissä ja kadotuksessa kyllä kestää siellä olon. Ihminen kuitenkin kärsii kadotuksessa piinallisesta kuumuudesta, janosta ilman vettä, hirveästä hajusta, suuresta tuskasta ja suuresta epätoivosta siitä, ettei sieltä koskaa pääse pois eikä sieltä pääse pois nukahtamalla kuolemaan. helvetti eli kadotus on myös pimeä paikka, jossa kuuluu koko ajan kova tuskasta kärsivien ihmisten huuto.

    • whiikari

      Etkö oikein luota, että Jumalalla olisi homma hanskassa. :)

    • Mirka ...

      Onneksi uskonnot ovat huuhaata.

    • Matteuksen evankeliumi:
      7:14 mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät

      • Uskisss

        Matteuksen evankeliumissa on todellakin tällainen Jeesuksen kommentti asiasta. Tässä kerrotaan siihen suuntaan, että harvat löytävät pelastuksen. Jumala kuitenkin tahtoo, että kaikki pelastuisivat ja hän kutsuukin kaikkia. Valitettavasti kaikki eivät ota vastaan Jeesuksen kutsua ja siksi eivät pelastu.


      • e.l.a.k.i.m

        pertsa2012

        Viitteet:

        Matt 14:22
        Matt 10:38, 16:24
        Ap.t 11:23, 13:43
        Room 8:17
        1Tess 3:3
        2 Tim 3:12

        Joku bannas munki käyttikset, niin mäkin vetelen välil eri nimel.

        T: S.e.r.u.b.a.a.b.e.l


      • s.e.r.u.b.a.a.b.e.l
        Uskisss kirjoitti:

        Matteuksen evankeliumissa on todellakin tällainen Jeesuksen kommentti asiasta. Tässä kerrotaan siihen suuntaan, että harvat löytävät pelastuksen. Jumala kuitenkin tahtoo, että kaikki pelastuisivat ja hän kutsuukin kaikkia. Valitettavasti kaikki eivät ota vastaan Jeesuksen kutsua ja siksi eivät pelastu.

        Uskisss

        Kaikkia tullaan kutsumaan omalla nimellä.

        Mutta muista pupu, että Herra oli Kainilekkin armollinen.

        Mä en vielä ainakaan tiedä onko kaikki pelastettavissa.

        Mutta mä en luovuta ennenkuin pakanain luku on täys.


    • yu

      Itse asiassa he,lvetti ei ole vielä käytössä,vaan kadotukseen joutuvat, jo kuolleet ihmiset,heidän henkensä, on tuonelassa.Muistattehan Jeesuksen kertomuksen köyhästä ja rikkaasta miehestä:köyhä meni Aabrahamin helmaan ja rikas tuonelaan josta heräsi kovissa tuskissa.Tuonelakin on jo hirmuinen paikka mutta ei vedä vertoja he,lvetille.Siinä miettimistä palstan ateisteille ja meille kaikille......

    • Ilmestyskirja kertoo 20:12-13, että "kukin tuomitaan tekojensa mukaan", ja keiden nimet sen perusteella ovat kussakin "elämän kirjassa" Siinä ei puhuta laisinkaan Jeesuksesta, vaan teoista.

      Toisaalta kun tulee se "uusi Jerusalem", niin mitä on "12000 vakomittaa" sen pituuskokona? Tuskin sinne mahtuu kuitenkaan kuin muutama miljoona korkeintaan, vaikka kuinka ahtaisi. Eli lähes turha toivo, juuri kukaan ei pääse sinne. Kuitenkin on aivan selvää, että teot ratkaisevat.

      Siksi olen koko ajan perännyt niitä konkreettisia tekoja, ja auttamisen halua, kuten Sodoman kohtalo ja Jeesuksen Matt 25:31- , kun avuliasuus vei taivaaseen. Joku kylläkin ajatteli, että tuo kohta tarkoittaa kansakuntia.

      • juutas.

        Vakomitta on noin 200 m, joten jos uusi Jerusalem on 12000 x 12000 vakomittaa, pinta-alaksi tulee 5 760 000 neliökilometriä. Se on suunnilleen Euroopan kokoinen pitäjä.

        Jos laitoin desimaalini oikein, kaikki 100 miljardia elänyttä ihmistä sinne vielä jotenkin mahtuisikin. Tilaa olisi 57,6 neliömetriä per nenä, eli väestötiheys Pariisin ja Monacon välimailta. Ja korkeissa kerrostaloisshan siellä kuvausten mukaan muistaakseni asuttaisikin.

        Varsin urbaanit olot siis Taivaallisilla Tanhuvilla on. Saakohan siellä koiria pitää?


      • juutas. kirjoitti:

        Vakomitta on noin 200 m, joten jos uusi Jerusalem on 12000 x 12000 vakomittaa, pinta-alaksi tulee 5 760 000 neliökilometriä. Se on suunnilleen Euroopan kokoinen pitäjä.

        Jos laitoin desimaalini oikein, kaikki 100 miljardia elänyttä ihmistä sinne vielä jotenkin mahtuisikin. Tilaa olisi 57,6 neliömetriä per nenä, eli väestötiheys Pariisin ja Monacon välimailta. Ja korkeissa kerrostaloisshan siellä kuvausten mukaan muistaakseni asuttaisikin.

        Varsin urbaanit olot siis Taivaallisilla Tanhuvilla on. Saakohan siellä koiria pitää?

        Suhteellisen korkeissa, kun muistaakseni rakennuksien korkeudet oli 2400 kilometrin luokkaa..


    • Niin, ihmeellistä tosiaan, juutas.! Se "uusi Jerusalem" on myös yhtä korkea kuin pitkäkin! Ja sellainen "laskeutuu taivaasta" valmiina. Kyllä on uskomatonta. Ja siksi mä en usko tätäkään. Ja kaikki lopun ajat piti Ilmestyskirjankin mukaan tapahtua pian. "Aika on lähellä", että "profetian sanoja ei saa sulkea", Ilm 22: 10.

    • s.e.r.u.b.a.a.b.e.l

      Kristinuskon kirja.

      :)

      `Minä menen valmistamaan teille huoneen Isäni luokse.`.

      Èlkää murehtiko siitä, onko siellä sijaa kaikille.`.

      Ja tokaan kyssäriin vastaus on: `Ne ovat ennusmerkkienmiehiä, jotka näet istuvan.`.

      Kolmas kyssäriin vastaus on helppo: `Hullu se on, kun laumansa hylkäisi.`.

      Kyllä me tunnetaan toinen toisemme, vaikka elekielestä.

      Se silmiin katsominen on mulle ainakin välillä hankalaa. Mä näen toisen simmusta niin syvälle sieluun, etten tiedä, saanko katsoa niin tarkkaan. En mä mikään raiskaaja ole. Mä en tajuu miksi näen toisen öögasta sieluun. Mutta niin vain on. Voinhan mä stirrata sitä. Mut mun palaute ei aina mielytä kuulijaa..

      Kadotus tarkoittaa olla poissa Jumalan läheisyydestä. Ei se ole välttämättä ikuista.

      Ruumis ei kestä sitä tulta, mutta Jumalan omat sielut kestävät sen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3354
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      552
      2078
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      84
      1976
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1960
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1528
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1307
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1230
    Aihe