Rungon väsyminen

Vanhaa maantiepyörää voisi talven aikana kunnostaa tai sitten etsiä jotain toista käytettyä.

Paljonko teräsrunko väsyy käytössä, mistä sen huomaa? Itse en juurikaan putkelta aja (kuin maastopyörää) ja niin tuon maantiepyörän kanssa sitä en ole ajatellut. Pyörähuollossa käydessä siitä oli puhetta. Kävin hakemassa uuden takavaihtajan, kun alkuperäinen oli jo kulunut. Eturattaat on todennäköisesti alkuperäiset alkuperäinen takapakka tuli vaihdettua vasta vähän aikaa sitten -> pyörä on vähän ajettu, mutta sillä on ikää 20v.

Rungon koko mun mittauksen mukaan on 56cm ja oma jalan sisämitta jotain 83cm eli mittojen puolesta vanhakin käy.

Pyörä kaipaisi uuden satulan ja ohjaustankoon vaihdevivut (nyt alaputkella). Vaihdevipujen siirtäminen ohjaustankoon on kallis operaatio (jos en korjaa ja viritä maastopyörän vipuja siihen). Vivut ja kahvat maksaa 170e postikuluineen tai vastaavaa. Samalla pitäisi uusia vanha rataspakka vipujen mukaiseksi (8v vivut kelpaisisi ilman muutoksia, mutta 9 tai 10 tietää lisävaihtoja).

Nykyinen takakiekko kannattanee vaihtaa. Muuta vannetta en tunne kuin Mavic Open Pro ja sille esim. Tiagran/105:n napa. Puolien valinnasta en osaa sanoa, mutta puolaus kiinnostaisi tehdä itse. Jotkut ohennetut puolat voisi olla (ajossa pyörän kokonaiskuorma nousee hivenen yli 100kg). Nykyisen kiekon vanteen olen vaihtanut ja hyvin on kestänyt (ei vastaa ammattilaisen työtä silti).

Rungon takahaarukan väli on nyt 125mm, mutta kyllä sinne 130mm akseli sopii, kun vähän taivuttaa http://www.sheldonbrown.com/frame-spacing.html

Eturattaiden kiinnitysholkkien väli on 130mm ja silläkin koolla saa uusia rattaita vanhojen 42/52 tilalle (esim 39/50 saattoi löytyä myös 34:nen). Kammet jos uusisin, niin 30/39/50 voisi olla uusien hammastus (etuvaihtaja menisi vaihtoon). Kahdella eturattaalla kyllä pärjää (paitsi peräkärryn vedossa).

Pohdiskelun aihe on siinä paljonko periaatteessa toimivaa pyörää kannattaa muuttaa ja olisiko aika etsiä käytetty alumiinirunkoinen pyörä uudemmilla osilla, vai onko vanhan korjaaminen hyvä harrastus -- ei maksa kerralla paljoa, mutta pidemmällä ajalla uuden hinnan? Kuluvia osia pitää muutenkin vaihdella.

11

1630

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pomppukeppi

      "Pohdiskelun aihe on siinä paljonko periaatteessa toimivaa pyörää kannattaa muuttaa ja olisiko aika etsiä käytetty alumiinirunkoinen pyörä uudemmilla osilla, vai onko vanhan korjaaminen hyvä harrastus"

      Jos rungossa on väsymisen aiheuttamia murtumia niin ainakin vanhan teräsrungon korjaaminen on paljon helpompaa ja halvempaa kuin alurungon. Teräsrungon hitsaa kuntoon kuka tahansa hitsaustaitoinen mutta alurunko vaatii eritysosaamista. Itse ainakin suosittelisin klassista teräsrunkoista hyväksi harrastuskohteeksi jos haluaa sellaisella ajaa. Ja miksi ei haluaisi. Itsellänikin ollut tämän kesän alla 90-luvun alkupuolen teräsrunkoinen maantiepyörä harrastelupyöränä ja se on ollut hauskaa retrohenkistä vaihtelua huipputeknisen täysjouston rinnalle.

      • Pyörähuollon pitäjä puhui rungon löystymisestä ja tehojen hukkumisesta löysällä teräsrungolla. Tuskin runko alkuperäisestä lisää "löystyy", jos ei ole jostain rikki? (Jos tarkkoja ollaan, niin autojenkin runko kai ajan myötä löystyy, mutta harvemmin se ajamista haittaa?) Pehmeämpi tuo varmaan on kuin laadukkaat teräsrungot, mutta ei ole pehmeinkään. Ehkä pitäisi käydä ajamassa jotain uudempaa maantiepyörää ja katsoa mitä eroja löytyy.

        Käytännössä taitaa kuski olla liian löysä ja fillarin runko ei ole se, millä parhaiten saa lisää nopeutta saa matkantekoon...

        Se hitsaamalla korjaaminen kieltämättä on hyvä etu, kun MIG löytyy läheltä. Rungolla ja pyörällä tuskin on hirveästi ajettu, kun se on mulle tullut käytettynä ja silloin oli tuubivanteet. En ihmettele vaikka peruslenkkeilykäytössä niitä ei jaksaisi vaihdella/paikata. Avovanteet pistosuojatuilla päälirenkailla on niin huolettomat & sellaiset vanteet siihen on joskus tullut puolattua.

        Nyt olisi uuden kiekon puolaamisen aika. En tiedä milloin ehtii sen tekeen ja kun edellisestä kiekon puolaamisesta on jo 10v aikaa, niin rutiini ei ole hyvä. Ehkä juuri sen takia olisikin syytä tehdä uusi kiekko ja siitää tämäkin pyörä kasettipakalle. Jos tulee kohtuullinen kiekko, niin homma ei mene hukkaan, vaikka pyörän vaihtaisikin ;)


    • Joakim_

      Ei teräsrakenteet (tai alumiini) mitenkään mystisesti löysty! Teräksellä on tietty lujuus ja jäykkyys niin kauan kuin se on ehjä. Sitten kun siinä on halkeam(i)a se tietysti on heikompi ja löysempi, mutta todennäköisesti hajoaa pian.

      Tavallisessa käytössä kilpapyörä on ikuinen. Perheestä löytyy käytössä oleva kilpapyörä vuodelta 1948 ja itse ajan lähes kaikki ajoni 80/90-luvun taitteen kilpapyörällä, jolla olen ajanut yli 30 000 km. Molemmat aikansa huippuja eli oikeita kilpapyöriä. Ennen nykyistä pyörääni ajoin 50-luvun kilpapyörällä, joka oli samanlainen kuin tuo 1948. Löytyi tutun "kaatopaikalta" ja kunnostin sen isäni kanssa 70-luvun lopulla uusilla osilla. 1990 ajoin sillä kolarin maastopyöräilijän kanssa, jolloin takahaarukka vääntyi.

    • Toisin kuin esimerkiksi alumiinilla, teräksellä on tietty väsymisraja, jonka alapuolella sitä voi kuormittaa ilman, että se väsyy lainkaan. Jos se on joku erikoiskevyt runko, saattaa olla, että väsymisraja ylittyy toisinaan normaalissakin käytössä.

      • Joakim_

        Kaikilla metalleilla on väsymisraja. Jos tuon ylittää, tulee tietyllä syklimäärällä väsymismurtuma ja rakenne hajoaa. Tuossa ei ole mitään "löystymistä" kuin sen ajan kun murtuma laajenee.

        Alumiinilla väsymisraja on tyypillisesti alempi kuin suurlujuusteräksillä. Alumiinirakenteille pitää siis käyttää suurempaa ylimitoitusta, jotta väsyminen ei olisi ongelma.

        Tässä lisää väsymisestä: www.valuatlas.fi/tietomat/docs/PN_jalkikasittely_K.pdf


    • Alkup. Maantiepyöräi

      Kannattaisiko ostaa kokonainen osasarja? Tulee varmasti halvemmaksi.

      Ainoa suuri haaste on keskiön sovittaminen. Sopiiko suoraan, onko sovitteita tai pystyykö koneistamaan.

      Jos runko on hyvä, niin etsisin jotain Campan Velocea tms. ei ihan hinnat alkaen sarjaa.

      • Vanha osasarja sopii vertailukohtana uudelle osasarjalle (vanha on Sachs-Huret Rival Aris) uudempi versio sille SRAM Rival eli http://www.bike-components.de/products/info/p21256_Rival-Gruppe-2x10-ohne-Naben-.html
        Tietenkin tuon osasarjan lisäksi tulisi kiekot, satula, ohjaustanko... eli menee lähemmäs 1000e kuin 700e.

        Josko tuo on enää järkevää melko peruslaatuiselle kilpapyörän rungolle.

        Uudet kiekot ja vaihdevivut ( jotain siihen välille) tuntuu järkevämmältä hankinnalta. Keskiön voi vaihtaa (brittiläinen kierre), mutta kampien vaihdolla ei ole kiire, kun eturattaita saa 25e/kpl (130mm ja 5 holkkia).


    • Alkup. Maantiepyöräi

      Ajattelin jotain talvialennuksessa olevaa sarjaa. Silloin kun Veloce esimerkiksi muuttui 9-lehtisestä 10-lehtiseen, alennukset olivat huimia. Onko jossain osasarjassa ensivuodeksi isoja muutoksia? Jos on, niin on tiedossa myös isoja alennuksia nettiliikkeiden tyhjentäessä varastojaan.

      • OK, ne alennukset varmaan on vielä tulossa. Nyt on syysalennusten aika?

        Useamman merkin osia katsoessa saa sitten perehtyä enemmän yhteensopivuuksien miettimiseen. Maastopyörässä on (valitettavasti?) Shimanon osasarja ja niiden sopivuuksia olen katsellut. Campagnolon kanssa ainakaan kaikki ei sovi saumattomasti yhteen.


      • Muuten hyvä, mutta tarjouksessa olevien kampien mitat on lähinnä 170mm. 172,5mm on jo kalliimpi ja ilmeisesti olisi oikeampi koko (tai 175mm jota ei näy halvemmissa). Mittasin jalan sisämitan uusiksi ja näyttäisi olevan 85 tai 86cm. 170mm:n kammen kanssa pärjää ja polvet ei ainakaan tykkää pahaa "ylimääräisestä" pyörittämisestä..

        Maastopyörässä on 175mm ja nykyinen maatiepyörän kampi on 170mm. Pitänee tuotakin mittaa vähän vielä koittaa arvioida.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      23
      1415
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      171
      1101
    3. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      104
      1090
    4. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      57
      792
    5. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      65
      785
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      51
      771
    7. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      731
    8. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      724
    9. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      51
      679
    10. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      605
      655
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      627
    12. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      602
    13. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      84
      588
    14. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      9
      575
    15. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      573
    16. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      555
    17. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      551
    18. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      543
    19. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      511
    20. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      70
      510
    Aihe