ENONTEKIÖN PAIKALLISLIIKENNE

Hallituksen kaavailut liikenteen verotukseen , joka suosii paikallisliikennettä.
linja-autoja , junavuoroja.
missä niitä meillä on, täällä ?.
5125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olisiko uutisoinnissa pitänyt mainita: paitsi Enonkiöllä, jossa ei ole julkista liikennettä.

Äänestä

Tottahan siellä on joukkoliikennettä,asiointimatkat ja lentokentille kuljetukset. Lapin linjat vuodesta 28 ,posti nykyinen gold line kulkevat aamua iltaa. Kyllä kaupungissakin pitää olla oma auto jos töissä kulkee,kaikki ei asu radanvarressa. On jokaisen valinta missä asuu ja mitä arvostaa,elämä on kallista

Äänestä
  • hetasta ja kilpisjärveltä kyllä muonion kautta rovaniemelle.
    mitenkäs autottomat ja vanhukset kulkee ,niihin sivu kylistä.
    matkat on pitkät täällä. kauppaankaan linja autoilla pääse.

    Äänestä

aivan sama ongelma ympäri suomea

Äänestä

kauppaankin matkaa. 50 -80 kilometriä. ja takaisin sama matka, palatessa
kylän kauppaan.

linjaautolla- nunnasesta mennä näkkälään, helppoa matkustamista.
montako päivää ja yötä ,matka kestää.?pari, viikkoa,arvatenkin, kävellen välillä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minne pitää mennä kirjoitti:

Hallituksen kaavailut liikenteen verotukseen , joka suosii paikallisliikennettä.
linja-autoja , junavuoroja.
missä niitä meillä on, täällä ?.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu