Olenkohan ihan kunnossa?

Mikä mua vaivaa?

Oon käynyt psykiatrin ja lääkärin juttusilla ja mulla on paniikkihäiriö mut en tiiä liittyykö tää siihen mutta oon alkanu säikähtelee kaikenlaisia ääniä eikä siinä vielä kaikki, reagoin siihen jotenkin syvillä hengenvedoilla. Siis tää on tosi outoa.
Oon kauhee stressaamaan ja jännittämään muutenkin ja mun on tosi vaikee rentoutua nykyään ja nyt n. vuoden sisällä oon alkanu myös säikähtelee kaikkea.
Tiiättekö kun joku säikähtää niin se saattaa vetää sillei syvään henkeen nopeesti? No mulla on alkanu tulee näitä koko ajan ja säikähtelen jatkuvasti ja tää alkaa jo häiritsemään mun elämää. Muutkin ihmiset ihmettelee miksi oikein säikähtelen kaikkia ääniä... Mä en tiiä onko tää oikeella palstalla, onko tää enempi psyyke ongelma vai onko korvassa jotain häikkää.
Mikähän mua vaivaa?

2

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mulla on sama ongelma, säikyn kaikkee kovia ääniä, syytä en tiedä. hyppään melkein kattoon jo puhelimen soidessakin. sairastin vuosia sitten paniikkihäiriön joka saatiin lääkkeillä kuriin. liittysköhän nää jotenkin toisiinsa? et ole yksin, meitä on täällä muitakin!

    • raakkuna1

      Terve sulle. Olet asiallisesti ja selkeästi ilmaissut ongelmasi, mutta tiedän kyllä niinsanotun "Paniikkihäiriön" tunnelmat, ja se ei ole kertomasi mukaista diagnoosia. Kun ihminen saa paniikkihäiriön, niin silloin alkaa ahdistamaan tilanne, ja kaottisuus lisääntyy, ja tekee mieli paeta suinpäin paikalta. Ja itse paniikkihäiriö on yleensä vain väliaikainen ilmiö, jonka kanssa oppii olemaan, ja aikaamyöten se saattaa helpottaa.

      Mutta sinun tapauksessasi, olet ilmaissut että olet tullut ihmeen säikyksi, ja reagoit siihen hengityksesi kautta. Tuo säikähtely on psyykeen herkkyyttä toki, mutta silti olet enemmänkin huolestunut lisääntyvästä ja häiritsevästä säikähtelystä, jollaista sinulla ei ole ollut ennen, niin väitän että sinulla on ongelma elämäntavassasi, joka on Raamatussa mainittu syntiseksi, ja itse synti on käsite joka on häiriötekijä sielullesi. Niin kaikki ei ole kunnossa sielusi rekisterissä, ja olet psyykkisesti rasitustilassa, joka tarvitsee nyt puhdistusta ja tasapainoitusta. Niin usko pois, jos kykenet olemaan ilman synnillistä toimintoa elämässäsi, niin tuo psyykeen yliherkkyys tasapainoittuu, ja saat ihmeellisen rauhan ja vahvuuden itseesi. Salut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5524
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      195
      3537
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2355
    4. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2338
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1108
    6. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1028
    7. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      62
      1007
    8. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      992
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      945
    10. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      80
      937
    Aihe