Kuntosali ja lisäravinteet

Olen 17 v. ja käynyt salilla 1,5 vuotta, enkä ole toistaiseksi koskenut lisäravinteisiin. Olen kuitenkin alkanut harkita moista ja kysymys kuuluukin: onko merkitys niin suuri, että kannattaa alkaa käyttää ja mitä pääasiassa? Käyn kuntosalilla 2-4 kertaa viikossa ja pelaan tennistä 2 kertaa viikossa joten liikuntaa on kuitenkin kohtalaisesti. Onko kulutus niin suuri, että tarvitaan joka treenin alkuun ja loppuun esim. lisäproteiinia? Olen tähän asti lähes joka treenin jälkeen ostanut maitorahkan. Tarvitaanko lisää?
9528
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Se nyt riippuu mitä haet treenillä. Netistä löytyy kalorilaskureita millä saat selville suurinpiirteisen kulutuksesi ja sen mukaan sitte syömään. Jos lihasta haluaa ni syömiset yli sen peruskulutuksen. Ja proteiinit pitäis olla päivässä n. 2-3 per painokilo. Eli jos painat vaikka 70kg ni protskua pitäis syödä jotain reippaat 200g. Ei palautusjuomistakaan haittaa ole. Imeytyy nopeammin ku ruoka ja tulee vähä halvemmaks ku oikeesta paikasta ostaa.

Äänestä

Siis syöt proteiinia 200 grammaa päivässä? Huh, aika paljon pierettää jos noin teet:)

70 x 1,5 grammaa on riittävä eli noin 105 grammaa proteiinia päivässä on jo riittävästi.

Äänestä

Korostaisin sitä ettei kannata uskoa kaikkeen mitä lukkee, ei edes tähän mitä olen kirjoittanut:)

Proteiinin tarve on yksilökohtainen, yleisesti on annettu ohje jossa yli 2 grammaa/painokilo ylittävä proteiinimäärä ei ole hyödyllistä vaan jopa aiheuttaa sisäelimien ylirasittumista. On huomioitava, että liiallinen proteiinien saanti kuormittaa munuaisia, koska ylimääräinen typpi joudutaan erittämään elimistöstä munuaisten avulla.

Äänestä

no minä käyn teeneissä ma ke to la mitä kannataisi syödä sen jälkeen kun kuitenki haluaisin kehittää lihasta;)

Äänestä

Eläinkunnan proteiinit ovat hyvälaatuisia, koska ne sisältävät kaikkia välttämättömiä aminohappoja. Eläinkunnan tuotteita ovat kananmuna, liha, kala, maito ja maitotuotteet. Kasvikunnan tuotteista pavuissa, herneissä, pähkinöissä, leivässä, pastassa on proteiinia.
Katso pitoisuudet suhteessa energiaan ja tee itsellesi sopivia aterioita.

Ruoka sisältää useita eri proteiineja eli aminohappoja, jokaisella aminohapolla on eri vaikutus kehossa.

Kollageeni
Vahvistaa jänteitä

Lipoproteiinit
Kuljettavat rasvoja veressä ja muissa elimistön nesteissä

Hemoglobiini
Sitoo ja kuljettaa happea veressä

Myoglobiini
Sitoo happea lihaskudoksessa

Jotta noita kaikkia kivoja aminohapopoja olisi tarpeeksi kehossamme tulee katsoa hiukan mitä syö. Yleisohje on että normaali ruoka on ihan ok, painottaa vaan enemmän sitä lihaa, kalaa, kanaa, vähärasvaista juustoa, riisiä, pastaa jne.
Hedelmiä, juureksia, paljon vihanneksia. Perunaa en syö tärkkelyksen vuoksi kovinkaan paljoa, kerran kahdessa viikossa maksimissaan.


Treenien jälkeen kannattaa apinoida ja syödä vaikka banaani ja juoda täysmehua. Proteiinia vasta tunnin kuluttua treenistä kun kroppa on vähän jo palautunut.
Palautuakseen kroppa tarvitsee ensin hiilihydraatteja, ne kannattaa ottaa joskus myös palautusjuoman muodossa.

Kun menet sinne salille niin katso se isoin mies ja mene kysymään siltä että mitä se hernekeppi syö:)

Toinen vaihtoehto on mennä sivuille joissa on kaikkien yleisimpien ruoka-aineiden pitoisuudet selkeästi esiteltynä aakkosjärjestyksessä.
Ole hyvä:
http://www.fineli.fi/foodlist.php?foodname=A%&lang=fi

Äänestä
  • Periaatteessa ei ole mitään väliä, mutta aminohappo ei ole sama kuin proteiini. Proteiinit koostuvat aminohapoista. Lisäksi kollageeni, hemoglobiini ja myoglobiini muodostuvat useista proteiineista ja yleensä niissä on jokin metalli ioni, vitamiini tai jokin random hiilihydraatti.

    Ja ihminen pystyy muodostamaan itse joitakin aminohappoja. Loput on saatava ravinosta.

    Äänestä

Ok kiitos paljon vaivannäöstäsi, tästä selvisi paljon asioita. :) Mietin, että kun osa taas sanoo, että esim. tätä heraproteiinia pitäisi ottaa ennen ja jälkeen treenin ilmeisestikin saman tien. Onko niin, että hiilarit ovat järjestyksessä ensimmäisenä? Olisiko paras tehdä juoma joka koostuu sekä hiilareista ja proteiinista, jonka sitten kiskoo heti treenin jälkeen?

Äänestä

1,5 tuntia ennen treeniä hiilihydraattipitoista ja hiukan proteiinia(noin 0,3 grammaa/painokilo).
Hiilihydraatti auttaa jaksamaan eli treeni on tehokkaampi.

Proteiineja on urheiluun tarkoitetuissa jauheissa esipilkottuna eli imeytyminen elimistöön on tehty nopeammaksi ja helpommaksi. Jauheet ovat aika hinnakkaita joten niitä kannattaa käyttää vain lisukkeena, pääosa proteiineista tulee saada tavallisesta ruoasta.

Itse huolehdin riittävästä energiasta ennen salia ja palauttavasta hiilihydraattimäärästä salin jälkeen, syön proteiinipitoista vasta noin tunti treenin jälkeen ja noin 2,5 - 4 tunnin välein annoksia missä proteiinia on kertasyönnille noin 30 grammaa kokonaisenergiamäärän pysyessä kohtuullisena. Lepoa 8-10 tuntia yössä ja hyvin rulettaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lisää ravinteita? kirjoitti:

Olen 17 v. ja käynyt salilla 1,5 vuotta, enkä ole toistaiseksi koskenut lisäravinteisiin. Olen kuitenkin alkanut harkita moista ja kysymys kuuluukin: onko merkitys niin suuri, että kannattaa alkaa käyttää ja mitä pääasiassa? Käyn kuntosalilla 2-4 kertaa viikossa ja pelaan tennistä 2 kertaa viikossa joten liikuntaa on kuitenkin kohtalaisesti. Onko kulutus niin suuri, että tarvitaan joka treenin alkuun ja loppuun esim. lisäproteiinia? Olen tähän asti lähes joka treenin jälkeen ostanut maitorahkan. Tarvitaanko lisää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu