Valtava Supersade

13141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Intialaiset naureskelisivat Suomen tihkuille: vuonna 2005 Mumbaissa satoi 65 senttiä yhden vuorokauden aikana. Se on jo aika paljon se...

Äänestä

Ruotsi meni jo riekaleiksi, jämptit popsivat rippeitä. Suomi präjähtää tuhannen pirstaleiksi, kun AGW tulee ja näyttää voimansa. Olkiluoto tekee Fukushimat, AGW salamat pommittavat kraattereita teihin, autot jäävät vesipeitteen alle. Koirat sanoo vuf vuf, ja karavaani senkin vaan kulkee. Junat sukeltelevat, laivat uppoovat, rommikolat vesittyy, ja mitä pahinta: kuubalaiset sikarit kastuvat käyttökelvottomiksi. Jäävla.

Äänestä

Nyt on tullut vettä kaatamalla vuorokausi, ja sade vaan yltyy. Joka paikka lainehtii vedestä ja tuulee aivan vietävästi ja sekin vaan yltyy.

On nämä aivan hirvittävän kauheita nämä ilmastonmuutoksesta johtuvat supersateet.

Äänestä

Valehtelet! Sadekuuroja on ollut eri puolilla. Missään ei ole satanut yhtäjaksoisesti ja sademäärät ovat jääneet melko pieniksi. Sen voi jokainen todeta tästä: http://ilmatieteenlaitos.fi/sade-ja-pilvialueet.
Vuorokautiset sademäärät ovat jossain 20 mm tienoilla, joten Vettä ei ole tullut kaatamalla. Tuulen nopeus oli parhaimmillan tuolla lounaisella merialueella 21 metrin luokkaa ja on nyt jo laantumassa Sisämaassa on tuullut vähemmän.
Pientä rajaa tuohon valehteluun.

Äänestä
  • En valehtele yhtään. Katsoin juuri sadetutkasta ja vettä sataa lähes jatkuvasti ympäri Suomea ja sataa vielä huomennakin.

    On äärimmäisen harvinaista, että Suomesasa sataa vettä 4 päivää putkeen.

    Supersade on äärimmäinen ääri-ilmiö jonka ilmastonmuutos aiheuttaa.

    Äänestä

  • hukun kohta kirjoitti:

    En valehtele yhtään. Katsoin juuri sadetutkasta ja vettä sataa lähes jatkuvasti ympäri Suomea ja sataa vielä huomennakin.

    On äärimmäisen harvinaista, että Suomesasa sataa vettä 4 päivää putkeen.

    Supersade on äärimmäinen ääri-ilmiö jonka ilmastonmuutos aiheuttaa.

    Turhaan yrität eelis syöttää tuollaista paskaa. Kun vielä viime viikolla oli mukavat lämpöiset kelit oli se sinusta superkuumaa ja jos hieman sataa on se supersadetta. Kun kohta tulee talvi ja lunta niin onko sekin sitten superpakkanen ja superlumi?

    Äänestä

AGW:n takia pitäisi vissiin http://ilmatieteenlaitos.fi/sade-ja-pilvialueet asteikko, keltainen "kohtalaista" yms muuttaa uusiksi. Keltainen -- supersade, oranssi -- valtava hengenvaarallinen supersade ja punainen ottaa pois käytöstä.

Äänestä

tänään 13mm ja voimakkain tuulenpuuska oli vain 16,7km/h. Taas hihhulisakki revitelivät turhaan ääri-ilmiöitä.

Äänestä

Risto repi puita, Taina haravoi

Äänestä

Säätiedoissa sanotiin äsken, että Suomessa on satanut koko viikon, huomenna rupeaa vasta vähän helpottamaan, mutta vettä tulee vielä tuolloinkin paikoin.

On tämä ollut aivan hirveä supersade.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hohhoijaaa kirjoitti:

ensiyönä Suomessa.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/nyt-sataa-ja-kunnolla---tuuli-yltyy-myrskyraja-lahella/art-1288413958915.html

Supersateet johtuvat ilmaston lämpenemisestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu