Terapian aloitus

pleacehelpme

Olen vuosien veteraani anoreksian kanssa. En ole ikinä oksentanut tai ahminut, vain paastonnut itseni tähän kuntoon. Bmi on tällä hetkellä 13, ei siis niin hälyttävän alhaalla.
Olen alkanut avohoidossa terapian noin kolme viikkoa sitten. >Käyn 2 x viikossa psykologilla, teen "kotitehtäviä" tunteitten tunnistamiseen yms. Nyt mulla on alkanut olla NIIN KAUHEA OLO että tuntuu etten kohta enää vaan jaksa vaan annan periksi! (Mitä en aio tehdä mutta epätoivon hetkinä ajattelen jopa tappaa itseni!) Voin kertoa onneksi terapeutille kaikesta ja hän sanoi että valitettavasti ahdistus voimistuu ehkä vielä tästä ennen kuin alkaa helpottaa!!
Onko kenelläkään kokemusta? Miten kauan on mennyt tässä helvetinmoisessa tuskassa vai onko teillä ollut helpompaa?
En pysty syömään enää sitäkään vähää kuin ennen, paino pudonnut nyt noin 1 1/2 kg, terapeutti tietää sen ja sitä seurataan. Mulle joku sanoi, että tää kaikki tuska on vaan hyvä merkki, anoreksia "pelkää" nyt että saan siitä yliotteen ja yrittää kiristää otettaan! Mutta kun tää on niin raskasta henkisesti ja fyysisesti että haluaisin kuulla miten kauan muilla on mennyt tässä alun kitumisessa? Vai tuleeko elämä sitten olemaan tätä!!!??? Iltaisin olen niin lopussa että vain itken enkä jaksa juuri liikahtaakaan. On kuin olis koko päivän raatanut tukkimetsässä, niin poikki sitä on fyysisestikin!
Mulla ei ole ketään muuta kuin terapeutti jolle puhua. Siksi haluaisin kuulla miten teillä muilla tämä on ollut ja on?
Joku lohdutuksen sana!!??

6

1159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhdessä selvitään. ♥

      Tuttu on tunne. Itselläni juuri sama homma. Kylä olosi helpottaa kun vain jaksat tsempata. Syöminen ja puhuminen on ainoa lääke anoreksiaa vastaan. Kun anoreksia huomaa että on jäämässä heikommalle,se kiristää otettaan,ja Silloin sinun on näytettävä että terve minäsi on vahvempi kuin sairaus!
      ♥♥♥

    • --

      BMI 13 on hälyttävän vähän, ja on suorastaan huutava vääryys ettet sä ole osastohoidossa sillä sun kroppasi ei tule kestämään tuollaista kauaan. Ei en tarkota että sä kuolla kupsahtaisit, vaikka sekin on täysin mahdollista noin aliravitussa kehossa, mutta kyllä sulle tulee pysyviä vaurioita kehoosi vaikka kuinka koittaisit sitä kieltää.

    • pleacehelpme

      "Yhdessä selvitään" ; kiitos!

    • Yhdessä selvitään.♥

      Itse anoreksian kourissa helppo uskoa palopuhettasi. :) Ymmärrän sun mielentilan mutta usko pois,Kaikki Itsesäälin ja ahdistuttavat ja lihomispelko-ajatukset eivät ole totta. Usko minua!Itselleni ravitsemusterapeuttini sanoi samaa. Minullakin on syöminen vaikeutunut niin paljon että(käyn 2x viikossa terapiassa jossa syödään välipala) kun aloitin terapiakäynnit,välipalan syömisessä kesti "vain" n. puoli tuntia. Nyt syömisessä kuluu jopa kaksi tuntial Tänäänkin jouduin syömään JÄÄTELÖÄ joka on kiellettyjen asioiden listan kärjessä. Purskahdin itkuun,kun tajusin että minun pitäisi syödä se Hirvittävän suuri annos(teraeuttin sanoi että se on oikeasti pieni). Siinä sitten vastustin ja itkin ja väänsin etten syö sitä 90 minuuttia,mutta tiesin etten pääsisi siitä. Fiilikseni oli niin epäonnistunut kun olin syönyt jäätelön. Ajattelin että nyt äkkiä oksentamaan,mutten uskaltanut mennä koska muu perhe oli kotona. Nyt hoitoani lisätään että käyn kolme kertaa viikossa 8-12 klinikalla. Kannustan sinua käymään syömishäiriöliiton sivuilla,löysin paljon ajatuksia sieltä.

      En tietenkään voi ymmärtää miltä sinusta tuntuu kun vanhempasi ovat poissa ja sinulla on muutenkin huonot yhteydet ulkomaailmaan. Yritä ottaa sanani todesta: Aina kun olet ajatuksien vallassa mieti mitä hallaa anoreksia on sinulla tehnyt. Miten se on sinut pettänyt ja eristänyt! Ole vihainen ja vastusta sitä!!! Tiedän että pystyt siihen! Toivottavasti sanoistani tuli edes jotain ajatuksia.

      Kannustetaan toisiamme.♥

    • happygirl4ever

      moi.olen itse entinen anorektikko.oon ollu terveenä nyt 7 vuotta.sairastuin 13 vuotiaana,paranin 20 vuotiaana.Mun on pakko sanoa että terapeutit ei tiedä pätkänvertaa miten anorektikoita hoidetaan ne tuputtaa sitä kirjoista opittua terapia PASKAA ja vittu ku ei se auta.Mä olin niin vaikeesti alipainoinen ja itsetuhoinen että 6kk terapia istuntojen jälkeen mut passitettiin pakkohoitoon jorvin psykiatriselle.Mut pumpattiin täyteen mieliala ja masennuslääkkeitä ja hoito meni siihen että lopulta ne vitun terapeutit päätti että mulla olikin psykoosi.Ne ei tienny miten hoitaa anoreksiaa ja puf ne keksiki mulle uuden sairauden johon syöttää lääkkeitä.
      Yhteensä istuin pakkohoidossa 9kk aivan zombiena kaikista mömmöistä mitä ne mulle syötti ja päätin vaan että nyt riittää,mä haluun kotiin.Aloin syödä sitä mitä ne käski syödä ei olis voinu vittuukaa kiinnostaa paljon lihon kuhan pääsisin siitä helvetin loukusta äkkiä kotiin.
      Mun painoni nousi 12kiloa olin normaalipainoinen,sinä päivänä lääkäri totesi jaahas tämä tyttö on terve läheppä kotiin.
      Se kokemus oli raastavaa,mulla oli koti-ikävä enkä ole koskaan tajunnut miltä vapaus tuntu kun mut kotiutettiin olin vaan niin onnellinen että pääsin pois.otin selvää mikä on oikea tapa syödä terveellisesti koska olin koko nuoruuden tuhlannu siihen että pelkäsin syödä ruokaa.
      Oon vieläkin vihanen niille terapeuteille ja lääkäreille siitä että ne eivät hoitaneet itse ongelmaa vaan jouduin toden teolla itse tekemään toita parantumisen eteen.Nykyään olen onnellinen ja terve 7 vuoden itseoppimisen jälkeen.

    • Anonyymi

      Hei. Minulla on sama oirekuva, mutta tällähetkellä olen lähellä livää lihavuutta, koska lihoin raskaude aikana, eikä kilot vaan tipu millään. Ennen keikuin lievän alipainon ja normaalin painon rajalla. Aloitin jokunen aika sitte terapian ja anoreksiani pelkää kuollakseen. Oon kans ihan loppu ja pelkään lihoo entisestään ja joka päivä mä mietin pitäisikö lopettaa terapia, koska haluun laihtua entisiin mittoihini tai ainakin normaalupainon alarajalle. Olen sairastanut tätä nyt yli 15 vuotta, enkä enää juurikaan tunnista sairauden oireita vaan tää on mulle elämäntapa ja pelkään ettei mulla oo elämää tän sairauden jälkeen. Sulla kun toi bmi on noin alhanen, niin suosittelisin jatkaan terapiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2109
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1550
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1319
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      238
      1211
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1170
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      248
      991
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      926
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe