C-vitamiinista...

sitä saa mm. marjoista, mutta onko esim. kaupan pakastemansikoissa jäljellä c-vitamiineja? ja paljonko niitä pitäisi syödä päivittäisen tarpeen tyydyttämiseksi? Entä persilja? Monta punttia päivässä pitäisi syödä jotta päivänsaantisuositus täytyy?
192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Pakastemarjoissahan voi C-vitamiinia olla jopa enemmän kuin "tuoreissa" marjoissa jos ne on pakastettu heti. Tuoreet marjat ovat voineet olla pöydällä pitkäänkin jolloin niistä haihtuu C-vitamiinit ja muut ravinteet. Pakasteessa ne säilyvät. Mansikoita pitää syödä reilu 100g eli reilu 2 desiä jolloin tulee saatua päivän C-vitamiiniannos. Kannattaa muistaa se, että mansikoissa on paljon sokeria... Parempiakin marjoja on. Persiljasta puolestaan päivän annos tulee noin 30 grammasta.

Lisää tietoa ravinnosta:
http://reinonravinto-oppi.blogspot.com/
http://www.youtube.com/user/HolopainenMr

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiitos jo etukäteen kirjoitti:

sitä saa mm. marjoista, mutta onko esim. kaupan pakastemansikoissa jäljellä c-vitamiineja? ja paljonko niitä pitäisi syödä päivittäisen tarpeen tyydyttämiseksi? Entä persilja? Monta punttia päivässä pitäisi syödä jotta päivänsaantisuositus täytyy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu