Aloitin työt Lassila & Tikanojalla extra siivoojana. Pomoni tykästyi työnjälkeeni ja teki minusta vakituisen ja kokopäiväisen siivoojan. Edelleen ei mennyt kauaakaan kun hän jo pyysi minua palveluohjaajakseen. Eli minusta tuli sitten palveluohjaaja. Yhteistyömme sujui mainiosti ja kiitostakin sain viikottain. Asiakkaat pitivät minusta. Koe aikani oli 4kk, kuten on tapana. Sairastuin koeaikanani. Sairaslomani aikana tuli sitten kirjattu kirje minulle, että minut on irtisanottu koeajan puitteissa. Lisäksi minut oli irtisanottu 3päivää aikaisemmin kuin sain sen kirjatun kirjeen. Eli kukaan ei kertonut minulle että minut on irtisanottu vaan sain 3 päivää myöhemmin tiedon kirjattuna kirjeenä. Tykkäsin oikeasti työstäni ja kyllä minusta työntekijän pitää saada tieto irtisanomisestaan samana päivänä kuin hänet on irtisanottu, eikä vasta 3 päivää myöhemmin.
Irtisanottu
5
369
Vastaukset
- 23
Mikäli irtisanomisen todellisena syynä oli tilapäinen sairausloma, niin irtisanominen oli laiton -> sopimuksen rikkonut työnantaja on korvausvelvollinen. Laissa säädetty korvaus vastaa 3-24 palkkaa. Kyse on vahingonkorvauksesta eikä palkasta, joten siitä ei makseta veroa, eikä se vaikuta esim. työttömyyskorvaukseen.
Koeaikanakaan ei saa irtisanoa epäasiallisesta syystä. Koeaikana voidaan sanoa irti keveämmin perustein, mutta perusteen täytyy liittyä koeajan tarkoitukseen. Tässä tapauksessa työnantaja on velvollinen osoittamaan, että irtisanomiseen on muu peruste, kuin sairausloma. Yksinkertaisinta olisi, jos työnantajat ilmoittaisivat koeaikanakin irtisanomisen todellisen syy, mutta se voidaan selvittää viimekädessä myös oikeudenkäynnissä. Voit myös pyytää sopimuksen päättämisperusteet kirjallisesti.
Irtisanomisessasi on tosiaan myös muotovirheitä. Ensisijaisesti se on hoidettava henkilökohtaisesti, mutta muukin tapa käy (asiasta voi olla työehtosopimuksessa). Sinulle olisi ollut myös varattava tilaisuus tulla kuulluksi asiassa. Tilaisuudessa sinulla on lupa käyttää avustajaa.
Ja lopuksi vielä, että irtisanominen sitoo työnantajaa. Sinun ei ole pakko palata, vaikka ehdotettaisiin irtisanomisilmoituksen repimistä. - eräs siivooja...
Helsingissä on ainakin aikoinaan ollut eräs palveluesimies sukunimeltään Lassila. Joka harjoitti tämän kaltaista toimintaa. Moni ratkaisi sen lähtemällä itse kävelemään kyseisestä lafkasta noin 1-3vk sisällä. Kyseinen henkilö katsoo enemmän sitä miellyttääkö kyseisen työntekijän naama häntä ellei niin syy potkuihin löytyy nopeaa teet työsi miten hyvin tahansa.
- juuri voittanut...
Kyllä siitä irtisanomiskorvauksestakin maksetaan veroa...Itselleni tuli juuri päätös, että voitin irtisanomiskiistan. Saamistani korvauksista joudun maksamaan veroa, vaikka korvaus määrättiinkin ns. aineettomaksi korvaukseksi.
"Verotus
Työsuhteen perusteettomasta päättämisestä työntekijälle maksettava korvaus on aina kokonaisuudessaan veronalaista tuloa ellei korvausta tai sen osaa ole erikseen säädetty verovapaaksi, joten työntekijälle tuomion tai sopimuksen nojalla maksettavasta työsopimuslain 12 luvun 2 §:n mukaisesta korvauksesta pidätetään ennakonpidätys normaalisti. Veroviranomainen tulkitsee tuloverolain 78 §:ää siten, että irtisanomiskorvaukset ovat kokonaisuudessaan virka- tai työsuhteeseen liittyvää veronalaista tuloa, vaikka korvausperusteeseen sisältyisikin korvausta immateriaalisesta menetyksestä (eli aineetonta vahinkoa)." - tikanpoika..
vieläkö tikanpojalla on töissä se sokea jätekuski,joka sanoi,että jäteastia ei ollut tyhjennettävissä,vaikka se seisoi tien laidassa kolme viikkoa,kun thjennysväli on kaksi viikkoa??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk642129Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921442Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.621265Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll701248- 1151125
- 67946
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur72919Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j67900Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍78842Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise9822