Ruisnappeja +

eiosaa

..mummon säilömiä pieniä muikkuja, aivan ihania.

Ajattelin tarjottavaksi äidin 50 v. juhliin. Mutta se, että mitä niiden kanssa, jotain tuorejuustojuttua siis ehkä, mutta mitä siihen laittaisi?

3

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sano muikku

      Iha oikeaa voita nappien päälle, ei mitään tuorejuustoa ! Jos tuorejuustosta jotain haluat, niin tekisin salatin, johon tulee hienonnettua varsiselleriä, pähkinää ja sitä juustoa. Vähän kuin waldorffin salaatti. Tai sitten juustosta ohentamalla sitä vaikkapa tilkalla kermaa: dippikastike, jos muikut eivät ole niin pehmeitä etteikö niitä voisi myöskin dipata.
      Leipäjuusto käy muuten mös nappien kanssa.
      Juustotarjotin kenties ?

      • maun mukaan

        Ei tuorejuustoissa mitään vikaa ole, moni käyttää niitä mieluummin kuin aitoa rasvaa, vaikka sitä nyt kovasti hehkutetaankin. Aloittajalle: josko laittaisit erilaisia aineksia tarjolle siten, että jokainen ottaa, mitä mielii ja sekoittaa erilaisia juttuja keskenään. Itse laittaisin pöytään muikkujen lisäksi esimerkiksi fetaa, minitomaatteja, leipäjuustokin käy, mutta pidän sitä enemmän jälkiruokana. Uunijuurekset, kuten nauris tai lanttu ja porkkana sekä punajuuri sopivat mainiosti ja lisäksi erilaiset salaatit. Perunoitakin voi olla. Ruisleipää, vaihtoehtona joku vaalea ruista kaihtavalle on tietysti paikallaan. Paahdettuja leipäkuutioita ei missään tapauksessa pidä laittaa kostuvien ainesten sekaan, vaan tarjoilla erikseen. Sama koskee voimakkaita mausteita, jota jokainen saa lätkiä päälle makunsa mukaan, siis chili, sipuli, valkosipuli jne.


    • butter

      Voi mummoparkaa, varmaan hartaudella tehdyt säilykemuikut ehdotat "raiskattavaksi" fetalla ja minitomaateilla.
      Kyllä ois mun mummoni kääntynyt jo haudassaan.
      Ja toisekseen tässä ei tainnut olla kyse mistään noutopöydästä vaan valmiikis tehdyistä ruisnapeista. Lue kysymys uudestaan.
      Jos on 50 v juhlat ne ei ole mitkään teinibileet joihin raahataan sitten kaikenmaailman fetat, tajuatsä ?
      Ja samaa mielätä tuorejuustosta- tässä ei oo kyse rasvan saannista vaan mausta. Ei mikään tuorejuusto käy ruisnapeille, sorry.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      39
      4887
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      157
      2702
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      105
      2249
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1754
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1726
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      27
      1595
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1475
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      82
      1474
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1438
    10. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      82
      1411
    Aihe