Vaikeaa matikkaa

Hei! Päätäni on piinannu eräs matematiikan tehtävä jota käyn lukion toisella.
Tehtävä kuuluu ääriarvosovelluksiin?

Tehtävä menee näin:

"Polkupyörän kysyntä p riippuu tuotteen hinnasta x(€) funktion p(x)= 15-0,02x mukaan. Millä hinnalla polkupyörästä saadaan mahdollisimman suuri tuotto?"

Jos voisitte auttakaa tai edes antakaa vihje ! :)
92029
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tuotto on kysyntä kertaa hinta, eli pitää maksimoida funktio x*(15-0,02x).

Äänestä

p(x) = 15 -0,02x, joten p(x)*x = x(15-0,02x)
eli -0,02x^2 15x... derivoidaan ja selvitetään derivaatan nollakohta (funktion maksimiarvo)
-0,04x 15 = 0
-0,04x = -15 || :(-0,04)
x = 375

Äänestä

Täysiin pisteisiin tarvii vielä todistuksen, että funktio saa suurimman arvon juuri derivaatan nollakohdassa joko kulkukaavion tai Fermat'n lauseen (suurin arvo on joko derivaatan nollakohdassa tai välin päätepisteessä) avulla.

Äänestä

eikö se ole Boltsanovin eikä Fermat´n lause?

Äänestä

Bolzanon lause sanoo, että jos funktio on tietyllä välillä jatkuva ja saa sen päätepisteissä erimerkkiset arvot, funktiolla on välillä ainakin yksi nollakohta.
http://en.wikipedia.org/wiki/Bolzano's_theorem

Fermat'n lause on juuri kuten kerroin. Tyypillä on tosin monta muutakin lausetta, kuten suuri ja pieni lause, mutta tämä on kyseessä:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fermat's_theorem_(stationary_points)

Äänestä

Minäpäs ratkaisin Fermatin viimesen teoreeman ihan ite!

Äänestä

Oot vähän myöhässä sillä joku Wilson niminen matemaatikko ratkaisi fermatin lauseen vuonna 1994 7-vuoden raadannan jälkeen.

Äänestä

Se muuten kirjoitetaan Fermat'n, koska se lausutaan "fermaan" eli i-kirjainta ei mistään tule.

Äänestä

Eiköhän tuossa kuitenkin käytetä Fermat'n lauseen seurausta, eikä itse lausetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laaaaralaa kirjoitti:

Hei! Päätäni on piinannu eräs matematiikan tehtävä jota käyn lukion toisella.
Tehtävä kuuluu ääriarvosovelluksiin?

Tehtävä menee näin:

"Polkupyörän kysyntä p riippuu tuotteen hinnasta x(€) funktion p(x)= 15-0,02x mukaan. Millä hinnalla polkupyörästä saadaan mahdollisimman suuri tuotto?"

Jos voisitte auttakaa tai edes antakaa vihje ! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu