Oon tässä tämän kesän lyönyt golfia ja käynyt muutaman kerran kiertämässä kenttiä. Olen miettinyt, että onkohan kaikille mailoille käyttöä kierroksen aikana? raudat joita tulee harvemmin käytettyä ovat 6, 7 ja P, toisin sanon käytössä eniten ovat olleet 5, 8,9 ja S... Mitkä mailat olisi hyvä vielä hommata ajatellen ensivuotta? Rauta 4 ja 3 ? Millä on parasta tehdä pitkät avaukset, yli 230m ? ei varmaan kannata rautoja käyttää? entä mikä mailaa olisi hyvä käyttää väylätä pelamiseen kun matkaa lipulle on vielä vähän yli 200m kun rauta vitonen ei riitä sinne asti :) Näin ensikertalaisen olen miettinyt mitä eroa on hybridi ( kuinka pitkiä lyöntejä ja missä kannattaa käyttää ) Draiveri ( vissin avauksiin ? ) ja väyläpuu ( kuinka pitkiä lyöntejä ja missä kannattaa käyttää )
Kiitoksia neuvoista ja toivottavasti teidän tiedoista on minulle hyötyä ensivuotta ajatellen...
Mitkä mailat?
3
297
Vastaukset
- (((
230m avaukset kannattaa tehdä rauta-2:lla. Jos tästä paljon pitempiä avauksia tarvitaan niin spuunilla tai jopa draiverilla sit sellaset 270-300m avaukset. Väylältä lipulle yli 200m päästä kannattaa pelata rauta-4 tai rauta-3 et ei joudu käyttään kahta puttia sit greenillä. Jos pelaa tasoituksilla niin sillähän ei sitten kyllä oo mitään väliä kuinka monta lyöntiä tulee kunhan aina tulee saman verran.
Kaikille mailoille on käyttöä ja pitkät raudat kannattaa yleensä aloittelijan korvata hybrideillä. Hybridit on hyviä esim. pitkästä ruohosta. Niin ja driveri aina pitkiin avauksiin, nautinnollisin maila lyödä.
Yritä ensin reenata swingisi sellaiseen kuntoon, että kailla mailoilla tulee selkä ero lyöntimittoihin.- myös kiinnostunut
Minä olen myös miettinyt, että kuinka hyödyllistä on ostaa esim nyt rauta-5 maila? Itelläni on swingi kunnossa ja selkeää eroa tulee lyöntimittoihin mailasta riippue, pallot suhteellisen tarkasti siihen suuntaan/ siihen paikkaan mihin olen tähdännyt ja ajatellut pallon tippuvan.
Onko R-5 ja esimerkiksi R-3 mailoilla lyönti eroa? Tarkoitan nyt erolla sitä, että onko rauta-3 erinlaista lyödä kun rauta-5? varsien pituuksissa eroa tai lyönti tuntumassa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107402
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t374315törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/373792Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4002000Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi711513- 321477
- 351458
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1801146Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121118Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:121043