Tälläkin palstalla olevia, maanjäristyksiä seuraavia, kirjoittajia,
vaivaisin kysymyksellä, noita nyt tapahtuneita, järistyksiä, pystyttiinkö niitä ennustamaan, noista seismisista mittauksista?
vaivaisin kysymyksellä, noita nyt tapahtuneita, järistyksiä, pystyttiinkö niitä ennustamaan, noista seismisista mittauksista?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Esimerkiksi tämä:
India, Sikkim lähellä Nepalin rajaa.Magnitudi 6,9
Huhuu, missa tietäjät luuraa???
Kovimpa on hiljaista. mutta vastaan vaikka tuskin tietäjä olenkaan.
Ei niitä pysty ennustamaan. Kuitenkin koska laattatektoniikka on todennettu asia. voidaan päätella että jollakin alueella on maanjäristyksia, mutta ei niitä pysty ennustamaan edes viikkojen tarkkuudella, Joissakin järistyksissä esiintyy kalliopohjaveden muutoksia, joissakin tulee radonkaasua hieman tavallista enemmän, maan sähkönjohtavuus muuttuu. Silti nuokin ilmiöt voivat vaihdella ja meren alla vaikea huomata. Todennäköisesti ilmiöt havaitaan jälkeen päin, kun seurataan mittaustuloksia ennen ja jälkeen järistyksen.
Usein järistyksissä on useiden kymmenien järistysten sarja. Pieni järistys liipaisee toisia järistyksia. Ei voi koskaan tietää tuleeko suurempia vai jääkö ne pieniksi.
Eläimillä on yleensä tarkempia aisteja ja ne aistivat sähkökentän muutoksia, kaasuja, yliääniä tai jotain muita ilmiöitä, joita tapahtuu välittömästi ennen suurta maanjäristystä ja tulevat levottomiksi tai pakenevat paikalta.
Voisi olla moderni sovellus, että olisi häkissä sopivia eläimiä ja biosensorit havaitsemassa eläinten fysiologisia muutoksia ja hälytyslaite ilmoittamaan ihmisille, että "tipu on hermostunut".
Minulla on kolleega, Chileläinen, joka kertoi koirien hermostuneen ennen suurta maanjäristystä.
En sitten tiedä onko mittauksissa jo silloin havaittu lisääntyvää tärinää.
Airfoil:>>Todennäköisesti ilmiöt havaitaan jälkeen päin, kun seurataan mittaustuloksia ennen ja jälkeen järistyksen.