Kysymys maanjäristyksistä

skaakkarree

Tälläkin palstalla olevia, maanjäristyksiä seuraavia, kirjoittajia,
vaivaisin kysymyksellä, noita nyt tapahtuneita, järistyksiä, pystyttiinkö niitä ennustamaan, noista seismisista mittauksista?

5

236

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shakingeng

      Esimerkiksi tämä:
      India, Sikkim lähellä Nepalin rajaa.Magnitudi 6,9

    • vieläutelias

      Huhuu, missa tietäjät luuraa???

    • airfoil joka ei kirj

      Kovimpa on hiljaista. mutta vastaan vaikka tuskin tietäjä olenkaan.
      Ei niitä pysty ennustamaan. Kuitenkin koska laattatektoniikka on todennettu asia. voidaan päätella että jollakin alueella on maanjäristyksia, mutta ei niitä pysty ennustamaan edes viikkojen tarkkuudella, Joissakin järistyksissä esiintyy kalliopohjaveden muutoksia, joissakin tulee radonkaasua hieman tavallista enemmän, maan sähkönjohtavuus muuttuu. Silti nuokin ilmiöt voivat vaihdella ja meren alla vaikea huomata. Todennäköisesti ilmiöt havaitaan jälkeen päin, kun seurataan mittaustuloksia ennen ja jälkeen järistyksen.
      Usein järistyksissä on useiden kymmenien järistysten sarja. Pieni järistys liipaisee toisia järistyksia. Ei voi koskaan tietää tuleeko suurempia vai jääkö ne pieniksi.

    • Vanhankansan konstit

      Eläimillä on yleensä tarkempia aisteja ja ne aistivat sähkökentän muutoksia, kaasuja, yliääniä tai jotain muita ilmiöitä, joita tapahtuu välittömästi ennen suurta maanjäristystä ja tulevat levottomiksi tai pakenevat paikalta.

      Voisi olla moderni sovellus, että olisi häkissä sopivia eläimiä ja biosensorit havaitsemassa eläinten fysiologisia muutoksia ja hälytyslaite ilmoittamaan ihmisille, että "tipu on hermostunut".

    • Minulla on kolleega, Chileläinen, joka kertoi koirien hermostuneen ennen suurta maanjäristystä.
      En sitten tiedä onko mittauksissa jo silloin havaittu lisääntyvää tärinää.

      Airfoil:>>Todennäköisesti ilmiöt havaitaan jälkeen päin, kun seurataan mittaustuloksia ennen ja jälkeen järistyksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      152
      1002
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      697
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      124
      639
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      638
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      595
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      562
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      545
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      540
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      534
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      518
    Aihe