Katsokaapa, kuinka ihmiset eivät tajua juustokakun tarkoittavan kakkua, jossa on tuorejuustoa. Esim. Valion valkosuklaa-lime -rahkapurkissa olevasta kakusta löytyy Google pullollaan reseptejä, joissa sanotaan "juustokakku", vaikka koko kakkuun ei tule hippusellistakaan juustoa.
Ilmeisesti on tapahtunut hirvittävä ajatusvirhe, että hyydytetty kakku koetaan juustokakuksi tai jopa juustoksi.
No, nyt sain purettua tämän asian mielestäni. Kiitos kaikille lukeneille.
Juustokakku-sanan väärinkäyttö
Juu-sto on hyvvöö!
1
165
Vastaukset
- äöläöl
Joo, hyvälle tuotteelle asiantuntematon keksi mona nimeä, jotta saa myytyä paljon.
Kyllähän nuo monet "juustokakut" ovat melko kauaksi puusta pudonneita omppuja. Alkuperäisistä resepteistä poikkeaminen jatkuu sitten sillä, että pidetäänkö kakku uunissa vai annetaanko vain hyytyä liivatteella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422822Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423562600Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta562335- 352204
- 251733
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251639- 481526
- 1001449
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391405Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa661309