Perinnön saaminen kun avioero laitettu vireille

Mitä tapahtuu, jos toinen osapuoli on saamassa perinnön kun avioeroa on jo haettu ?

Tai entä jos tulossa on perintö, mutta sitä ei vielä ole ennätetty jakaa ja perinnönsaaja laittaa avioeron vireille ?
2997
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kysy tuolta Laki& rikos-palstalta, voit saada parempia vastauksia.

Äänestä

Jos avioeroa on haettu perittävän kuoleman jälkeen, perintö on avio-oikeuden piirissä. Jos eroa on haettu kuoleman jälkeen, avio-oikeus ulottuu perintöön. Jakohetkellä tai jakamattomuudella ei ole merkitystä.

Tämä on mutu-tietoa, tarkista jostain.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


karri kirjoitti:

Mitä tapahtuu, jos toinen osapuoli on saamassa perinnön kun avioeroa on jo haettu ?

Tai entä jos tulossa on perintö, mutta sitä ei vielä ole ennätetty jakaa ja perinnönsaaja laittaa avioeron vireille ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu