Vipunen konkurssiin?

Kovin menee kaposeksi tuo maanantain koillis-lappi. Sattui käteen siivouksen yhteydessä useampikin alkuviikon lehti parin vuoden takaa ja alamäki on ollut valtava eikä pelkästään sisällön määrän vaan myös laadun suhteen.
Ainakin toisen toimittajan kirjoitukset alkaa olemaan seiska-lehden tasoista räksytystä ja kirjoituksista paistava pahoinvointi tarttuu lukijoihin. Ainakin minuun.

Tämä uusi OTO-päätoimittaja on ilmeisesti jättänyt lehden oman onnensa nojaan josta taas voi lehden tulevaisuudesta päätellä kaiken tarvittavan
10794
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

paska lehti. Kyllä tämän perän uutisille riittää yksikin paikallislehti. Taitaa Käkilehti mennä lukijoissa komiasti ohi jo pelkästään nettilehdellä.

Äänestä

massaköpöt ja pikkarainen tarttee vielä vipusen tietoduskanavana...saas nähä kauanko lapin kansa tukee??

Äänestä
  • Alueella ilmestyy kaksi paikallislehteä, joista -yllätysyllätys vain toinen on tappiollinen.

    Äänestä

Kun Seppänen lähti niin taso romahti.Aika kepposia ovat nykyjutut.

Äänestä

Kyllä tosiaankin alamäen alun voi ajoittaa Seppäsen lähtöön. Lehden kulurakenne lienee pakottanut irtisanomisiin mutta ei tainnut käydä mielessä, että toimenpiteillä voi olla vaikutusta myös lehden sisältöön.
Suoraselkäisempää toimintaa olisi ollut lopettaa lehti kerralla yt:n aikaa. Nyt nöyryytettiin ihmisiä irtisanomisilla. Lopputulos tulee olemaan kuitenkin sama.
Kymppi(ei kuitenkaan kotikymppi) vetoa! Koilis-Lappi ei ilmesty ainakaan kaksinumeroisena v. 2013.

Äänestä
  • Näinhän tässä kävi! On tämä uusi koti-lappikin samaa pashkaa vaan eri paketissa. Lasten juoksua ja eläkeläisten kokoontumisia mainosten lisäksi. Pakko on mainostaa kun muita paikallisia lehtiä ei ole. Ainakaan vielä, mutta lupeissa nyt on:) Kysyntä kun tahtoo luoda markkinoita.

    Uutiset ei vaihdu jos toimittajatkaan ei vaihdu ja pääkirjoitukset täyttä mitään sanomatonta p-askaa...

    Äänestä

  • s24 kirjoitti:

    Näinhän tässä kävi! On tämä uusi koti-lappikin samaa pashkaa vaan eri paketissa. Lasten juoksua ja eläkeläisten kokoontumisia mainosten lisäksi. Pakko on mainostaa kun muita paikallisia lehtiä ei ole. Ainakaan vielä, mutta lupeissa nyt on:) Kysyntä kun tahtoo luoda markkinoita.

    Uutiset ei vaihdu jos toimittajatkaan ei vaihdu ja pääkirjoitukset täyttä mitään sanomatonta p-askaa...

    ja mikä ihme on että almamedian lehdet julkaisevat jotain kuntorasteja, joissa samat nimet eri järjestyksessä joka viikko. julkaisevat harrastusta, mutta ei kunnon uutisia

    Äänestä

Sama se on lopettaa samalla tuo " Rovaniemen Kansa" -> nykyinen Lapin Kansakin...

Äänestä

Saa mennäkkin. On ainakin täysin oma-aloitteista. Voisi tämä samppa menestyä jossakin juorulehdessä paremmin.

Äänestä
  • Lehden linja on harvinaisen epäobjektiivinen ja on käsittämätöntä, että sivutoimipäätoimittaja tällaista sallii. Lehden toimitus tekee kaiken mahdollisen mikä on journalismin sääntöjen vastaista. Esimerkiksi se, että toimittaja tekee jostakin henkilöstä omia loukkaavia päätelmiään tarkistamatta asiaa asianosaiselta.

    On aivan uskomatonta, että tämmöinen roskatoimittaja saa jatkaa töitään. Nykyään vastaavasta nettikirjoittelusta voi saada syytteen niskaansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


2+2 kirjoitti:

Kovin menee kaposeksi tuo maanantain koillis-lappi. Sattui käteen siivouksen yhteydessä useampikin alkuviikon lehti parin vuoden takaa ja alamäki on ollut valtava eikä pelkästään sisällön määrän vaan myös laadun suhteen.
Ainakin toisen toimittajan kirjoitukset alkaa olemaan seiska-lehden tasoista räksytystä ja kirjoituksista paistava pahoinvointi tarttuu lukijoihin. Ainakin minuun.

Tämä uusi OTO-päätoimittaja on ilmeisesti jättänyt lehden oman onnensa nojaan josta taas voi lehden tulevaisuudesta päätellä kaiken tarvittavan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu