vesipesu kaasugrillille?

onko suotavaa

Kaasugrilli seisonut n. 1kk käyttämättä ja nyt kun kannen avasin oli koko kuvunsisusta ja levyt paksussa homeessa. Lisää hometta varmaan aiheuttanut orava joka on ängennyt ittensä sisään levyn pienestä aukosta ja ulostanut paistolevylle. (poistunut myös kyllä samaa kautta) Pitäs alkaa pestä, jos kuumalla vedellä pesen, vieottuuko polttimot jos en pura muuta kuin kuomus ja otan levyt irti ja muutoin pesen kuumalla vedellä. Tämä syyskuu on kyllä oikeaa homeaikaa muutoinkin. Jotensakin koen melkohankala yleensäkin pitää puhtaana kaasugrilliä. Mökillä paistan muurikalla ja sen puhtaana pito on vaivatonta.

3

752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syyshuolto

      Grillin puhdistusaineella voisi aloittaa (pumppupullossa oleva lienee lipeäliuosta), sitten pesu, kuivaus (lämpöä...) ja öljyäminen tai rasvaus (silava), päälle kevyt rasvanpoltto.

    • Pesin painepesurilla

      Pesin tänään painepesurilla, kuivailin vähän ja jätin kansi avoinna kuivumaan. Huomenna kasaan ja kuumennan. Tahtoo ottaa hometta syksyisin jos ei käytä. Orava "saastutti" jätöksillään varmaan melko paljon. Täytynee muistaa ja alkaa syyskuulla kuumentaa vaikka tyhjää grilliä välillä jos ei muutoin käytä. Kesällä tuota homeongelmaa ei ole.

    • Homehemmo

      Home liene alkaa kasvamaan grillissä jos käytössä on suojapeite ja se on koko ajan maahan asti grillin päällä. Ilma ei pääse kiertämään peitteen sisällä ja sinne syntyy ns. kellarimainen tila, jossa varsinkin homeitiöt voivat paksusti,
      Kannattaa tuo grillin suojapeite pitää aina muutaman sentin maasta irti ja kyseiseltä ilmiöltä vältytään.
      Myös etikkaveden (Suhde 50-50 %) ruiskuttaminen grillin sisäpuolelle ennen talviteloille laittamista usein autttaa. keväällä on kauden avaamisen aikaan "siistimpi" rilli käytössä ja valkopartaiselta liikakasvulta vältytään etikan voimalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1252
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      338
      709
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      112
      659
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe