A-Talk luomuruoasta. On se puhtaampa mitä

feuf...s

kemikaalimyrkyillä varustettu marketin ruoka. On tutkittu lisäaineiden haittavaikutuksia elävien olentojen, kuten ihmisten terveyteen, ja niiden lisäaineiden haitat on todettu. Useat tekevät paljonkin pahaa jälkeä

Itse voin henkilökohtaisen seurannan perustaalla todeta että halpa lisäaine safka teki oloni todella huonoksi. Söin mikropizzoja, karkkeja, yms ruokia missä oli paljon lisäaineita ja tunsin oloni huonoksi (aina) pään särkyä, palelua, levottomuutta, hikoilua, stressiä, hermostumisia, äkkipikaisuutta, ym ym. Kun olin vähemmällä ruoalla, ja söin paremmin, niin voin paremmin. kaikki meni nuo ongelmat pois.

Moni muukin on todennut että luomu ruoka on huomattavasti terveellisempää mitä marketin elintarvike safka. Luomu on parasta, ja puhtainta ravintoa. Se on kallista, mutta hyvästä pitääkin maksaa. Huonoa saa halvalla, mutta sitä ei kannata ostaa, jos meinaa pitää terveyden hyvänä

5

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elä lyö

      olen samaa mieltä. ihmetyttää miten laki sallii että joudumme syömään näitä myrkkyjä ? sillä kaikkia lisäaineita emme voi välttää halusimme tai ei.
      siinä on myös suurin syy allergioihin ja muihin ihmeellisiin ihmisten oireisiin.

      onhan se ihme että lapsi on allerginen jo melkein syntyessään...
      itse en syöttänyt lapsellemme purkkiruokaa. en välittänyt neuvolan ohjeista. annoin samaa ruokaa kuin me itse mutta ilman mausteita. ei voi olla oikein että ruokaa voi säästää kuukausitolkulla ja luulla että vitamiinit säilyy.

      valitettavasti luomu ruoka on ymmärrettävästä sysytä kallista . politiikot voi asian muuttaa jso haluavat.
      tanskassa tekivät oikein kun sakottavat kaikesta epäterveellsiestä.

      • HäH ?

        Laki sallii ? kuule ihan ite sinä ne ruokasi valkkaat ja kai sulla nyt on silmät päässä millä lukea tuoteselosteet. Olipa sulla penskoja tai ei. Kyllä on taas typeryys huipussaan, muuta sinne tanskaan narisemaan.

        Mitäs vaarallista on mausteissa ?


    • HÖPÖHÖPÖ___

      LUOMU = PAS..KAA.

      jätteet jotka eivät muualle kelpaa, muudään kalliilla hinnalla teille luomu hörhöille.

      EI voi kun NAURAA tyhmyydellenne.

    • hyvää ruokahalua

      Minä nauran näille pelleille, joiden mielestä sana LUOMU on synonyymi sanalle TERVEELLINEN. Aina, joka helvetin kerta toi sama kortti vedetään pöytään. "ei luomu ole terveellisempää!!!". Voi olla, että on, mutta yleensä ei kai olekaan normaalia terveellisempää. MUTTA pointti onkin siinä,että niitä vaarallisia lisäaineita ei ole.Ja ne ei kuulu ruokaan.

      Luomu = entisajan normaalia ruokaa
      Nykyajan "normaaliruoka" = lisäaineita, huttua ja höttöä, arominvahventeita, makeutusaineita, väriaineita, kilokaupalla torjuntainejäämiä.

    • puhtaus ennen muuta

      Luomu on tosiaan sitä ruokaa, mitä omat isovanhempamme söivät. Hintakin on samaa luokkaa; ehkä siksi isovanhempamme kunnioittivat ruokaa aivan toisella tapaa? Jos jauheliha maksaisikin 7€/ paketti, ehkä sitä ei syötäisi niin älyttömiä määriä tai heitettäisi roskiin sen tähteitä.

      Luomumausteita lukuunottamatta lähes kaikki kaupassa myytävät mausteet säteilytetään. Meillä myytävä kaneli ei ole oikeaa ceylon-kanelia nähnytkään; se on halpaa äpäräkanelia ja siksi sen kumariinipitoisuuksista varoitellaan joka joulu. Ulkomailta tullut suositus syödä kanelia säännöllisesti esim. puuron joukossa on lähtenyt siitä, että söisimme edes oikeaa kanelia...mutta emmehän me syö. Sehän maksaa.

      En yritä tässä nyt kääntää ketään luomuideologian kannattajaksi, mutta mielestäni kannattaa ottaa selville asioita, ennenkuin uskoo kaiken mitä mediassa sanotaan. Osa ohjeista voi olla hengenvaarallisia eikä kukaan ota vastuuta, koska tämän maan "uutiset" ovat nykyään enemmän ja enemmän vain ulkomaisista julkaisuista käännettyjä artikkeleita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe