Uuni polttaa kaikki leivonnaiset pohjasta. Olisko vinkkejä miten sen voisi estää. Uunin vaihto ei tällähetkellä mahdollinen.
UUNISTA
11
9573
Vastaukset
- opettele uunin käytt
Jos olet köyhä vuorkaloukossa eläjä niin talonmies/osakeen omistaja vaihtaa kyllä uunisi ilmaiseksi uuteen jos se ei toimi kunnolla. Kyllä teidän köyhien kelpaa. Me työssäkäyvät sentään otamme omasta tilistä rahan jolla ostamme uunimme.
- pohjan polttanut
Sinullahan ei siitä omasta ole kokemusta, kunhan krapuloissas uhoilet, mutta huomennahan on sossut taas auki että sinne taas luukulle menet norkoilemaan.
Muuten aloitukseen että kokeile ylälämpöä. - Rasitusastekymmenen
Voi hyvää päivää! Työllä me vuokralla asujat asumisemme maksamme. Talot omistaa vain joku taloyhtiö ja jos ei perkele hommat toimi, niin silloin siihen vaaditaan muutosta. Ei se ole esim. Uuden asukkaan vika jos joku ääliö, joka on ennen asunnossa asunut, on uunin pilannut! Lapsellista läykyttää leukojaan tuollaisesta asiasta. Mene itseesi pösilö!
- 19+7=?
Siirry käyttämään uunin yläosaa. Nosta ritilä niin ylös kuin mahdollista. Joskus joutuu pudottamaan termostaatista lämmön n. 5-10 astetta alemmaksi.
Toinen vaihtoehto on laittaa ylimääräinen pelti uunin alaosaan estämään alhaalta tulevaa lämpösäteilyä. Jos ei ole ylimääräistä peltiä niin pari kerrosta alumiinifoliota ajaa samaa asiaa. Tämä kikka helpottaa myös uunin puhdistusta.
Tai sitten käytä molempia yhtä aikaa: pelti alhaalla ja leivonnaiset yläosassa. G'luck!- foliotakehiin
Oikke hyvä vastaus - niin mäkin olisin vastannut.
- 19+7
Kokeile ylälämpöä tai pistä pelti alas tai ylös ja pelti alas, tai sitten molempia, pelti kiinni tai auki.
- alkuperäinen ojksnfv
Jos olet köyhä vuorkaloukossa eläjä niin talonmies/osakeen omistaja vaihtaa kyllä uunisi ilmaiseksi uuteen jos se ei toimi kunnolla. Kyllä teidän köyhien kelpaa. Me työssäkäyvät sentään otamme omasta tilistä rahan jolla ostamme uunimme.
Sulla ilmeisesti kokemusta asiasta ;) Kiva että uunin sait.
Valitettavasti minä en sossusta uunia saa, itse on ostettava.
Kiitos vinkeistä muille. Minäpä kokeilen jos noista olisi apua!! =D - täpä
Laita uunin alaosaan toinen reunallinen pelti, johon laitat puoleenväliin vettä.(ennen kuin laitat uunin lämpenemään)
Sopii myös kun laitat jotain uuniruokia,ei tarvitse uuninpohjalta siivota ylikiehunutta rasvaa yms.
(on erinomainen konsti,varsinkin jos/kun lämmittää pakastepitsaa uunissa.) - ohjeet OK
Lisäpelti pohjalle, myös alumiinifolio menettelee.
Tuo vesihaude kans käypänen - OikeaLämpö
Kytke uunin ylälämpö ja alalämpö päälle ja alenna uunin lämpöä 20 astetta. Tarvittaessa lisää tai vähennä lämpöä.
Asteikon ja todellisen lämpötilan ero voi olla huomattava, mutta lähes aina säätämällä löytyy oikea lämpötila. - OikeaLämpö
Kytke uunin ylälämpö ja alalämpö päälle ja alenna uunin lämpöä 20 astetta. Tarvittaessa lisää tai vähennä lämpöä.
Asteikon ja todellisen lämpötilan ero voi olla huomattava, mutta lähes aina säätämällä löytyy oikea lämpötila.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32115629Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110772Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369121Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla828451Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2386808Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!306463