Nykyään ainut asia mitä kouluruuasta kuule on negatiivista. Joko ruoka on liian suolaista ja mautonta tai muuten vain pahaa. Ongelmana on se, että nykylapset ovat liian nirsoja kouluruuan suhteen, ja että vain äidin tekemä ruoka kelpaa. Kun lapsi on nirso koulussa, opettajat joutuvat syöttämään oppilaita, koska he eivät pysty syömään mitään kouluruokaa. Yläkoulun puolella tapaa paljon nuoria, jotka eivät edes käy syömässä nirsouden takia.
Aikuisten pitäisi puuttua asiaan totuttelemalla lapsia syömään jo pienenä kasviksia ja muita erillaisia ruokia. Koulunruoka on oikeasti aika hyvää, kun miettii miten paljon työtä ja ruokaa keittäjien pitää tehdä. Ruokaa tehdään ainakin yli 400 oppilaalle! Ehkä ruoka ei ole juuri maustettu täydellisesti tai ulkonäkö ei ole kovin houkutteleva, mutta ruokaa se on ja sehän on pääasia?
Vanhempien tehtävänä olisi tarkistaa, että lapset käyvät syömässä koulussa, koska muuten lapset eivät jaksa loppuun asti koko koulupäivää.
Kouluruuan arvostus nousuun!
3
158
Vastaukset
- oikea laitalinkki
Arvostus tulee kun laatu on hyvä ja jos laatu ei ole hyvä, arvostusta on turha vaatiakaan.
"Koulunruoka on oikeasti aika hyvää, kun miettii miten paljon työtä ja ruokaa keittäjien pitää tehdä. "
Ei se riitä, että jotain saa syödäkseen. Kun tehdään, niin tehdään kunnolla. Ei sillä ole mitään itseisarvoa, että "kunhan jotain tehdään". Ruoasta pitää tehdä maultaan ja koosrtumukseltaan oikeaa, eikä mitään mautonta harmaata mössöä.
"Ehkä ruoka ei ole juuri maustettu täydellisesti tai ulkonäkö ei ole kovin houkutteleva, mutta ruokaa se on ja sehän on pääasia?"
Kun menet ravintolaan, niin kelpaako sinulle mikä tahansa sotku tuon periaatteesi mukaisesti? Ja jos ei, niin miksi sitten oletat muille kelpaavan? - liilis
Tää on ihan totta! Mua joskus vähän säälittää koulun keittäjät kun ne on tehny ruokaa ja sitten nirsot koululaiset moittii sitä ja heittää pois... Ei kouluruuan kuulu olla mitään hienoo ravintolamättöö. Se on tehty pienellä budjetilla, minkä monet tietää, mutta ei tajua periaatetta. Pienellä rahamäärällä EI VOI saada ruokaa mikä olis maukasta ja erityisen laadukasta.
Omasta mielestä kouluruoka on tosi hyvä juttu, eikä se yleensä oo pahaa. On muutama ruokalaji mistä en tykkää, mut suurin osa maistuu. Mitä porukka on sit tottunu syömään jos ei perusruoka maistu? Aina makaronilaatikkoo? Lihapullia? On paljon ihmisiä joilla on tosi suppee ruokavalio, ja se on harmi. Täytyy olla onnellinen että tarjotaan ruokaa ja vieläpä lähes ilmaseks.
Mutta, hyvä juttu niille jotka nirsoilee, kotona voi syödä sitä mitä ikinä haluaakaan. Oli se sit makaronilaatikkoo tai gourmet hummeria valkoviinissä...- diu diu
Ei se ole ilmaista, teidän vanhemmat sen maksaa veroissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 573803
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.463197Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1532959Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,442850SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.752426Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s621931Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a241925Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1281796- 891249
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai681190