olen aloitteleva golfaaja, antakaa vinkkejä talvitreeniin. mulla on mahdollisuus lyödä palloja talven ajan verkkoon jne.. miten treenata, svingiä vai saada vaan lyönti varmuus kohdalleen kevääksi..?? mitä muuta huomioon otettavaa näin alku taipaleella, sain loppukesästä jo hyviäkin tuloksia lyhyillä/pitkillä väylillä.
talvitreenaus
4
178
Vastaukset
- hcp 8.8
Moi,
Harjoittele perussvingiä rautamailoilla (esim. rauta-6:lla), draiverilla jne. mutta yritä esim. videokuvata kerran kuussa (tai edes pari kertaa talven aikana) lyöntiä esim. pro:n kanssa (tai vaikka itsekin) ja ota muutama korjattava asia jota hiot pikkuhiljaa kuntoon. Sitten aina kuvaat uudestaan jne.
Älä hakkaa ilman ajatusta vain verkkoon, se ei kerro kovinkaan paljoa lyönnistä...toki sillainkin saat lyöntivarmuutta mutta et voi olla varma onko toistuva lyöntisi oikea...
Lähipeli- ja puttiharjoittelua pystyy useissa paikoissa treenaamaan myös, harjoittele erityyppisiä wedge-lyöntejä jo pikkuhiljaa ja putin pituusharjoittelua jne.
Toki kaikkea hauskaa kannattaa välillä tehdä, mitä mieleen juolahtaa, sisätreeni tahtoo muuten mennä tylsäksi ;-)
Muutaman hengen treeniporukalla on yleensä kiva vaikkapa pientä kisaa harrastaa esim. puttaillessa jne. - HCP 4,5
Suosittelisin lyömään verkkoon: lyhyillä raudoilla ja chippailemaan, edellisessä kommentissa mainittua driveria en Todellakaan suosittele! Meinaan jos lyöt driverilla verkkoon et saa siitä minkäänlaista tietoa minne pallot oikeasti lähtisi...EN SUOSITTELE:]
- hcp 8.8
Joo, näinhän se tahtoo olla, sitä juuri tarkoitin. Mutta koska kysyjä on aloittanut vastikään, hän tarvitsee svingirytmiin harjoittelua jne. perustreeniä eri tyyppisillä mailoilla, jolloin pallon lentorata ei ehkä niinkään ole merkitsevä talvitreenissä, vaan se että oppii rytmittämään lyöntiä (vähentämään repimistä, ottamaan vartaloa käyttöön, pitämään käsien asennot oikein, ym.). Tähän hän tarvitsee hieman apua aika ajoin, koska ulkopuolinen pystyy nopeasti tsekkaamaan perusvirheitä...
Lähipelitreeni on tottakai tärkeää, mutta minusta aloitteleva tarvitsee perustreeniä svingiinsä kaikkein eniten. - dingedong
Lyönnin rytmittämiseen on mielestäni paras maila rauta 3 (tai 2 ja vielä parempi 1).
Se antaa parhaimman palutteen ja opettaa lyömään.
Keväällä sitten otetaan ne lyhyet raudat haltuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564304SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2924178Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1663696Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky933583Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä993180Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit312497Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv371900Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681793Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.161783- 381713