käykö ihan viileä ulkorakennus, vai sisällekkö sähkövatkain on raahattava ?
Sähköpyörän säilytys talvella
7
3726
Vastaukset
- Pedelecci
Itse olen säilyttänyt perheemme kaksi sähköpyörää ihan lämmittämättömässä varastokopissa kesät talvet. Mitään ongelmia ei ole esiintynyt. Akut olen niistä aina ottanut sisätiloihin, missä niitä myös säilytän.
Jos pyörässä on lyijyakku, kannattaa ainakin akut tuoda sisälle. Lyijyakku voi nimittäin jäätyä kovassa pakkasessa, mikä ei ole kovin hyvä juttu. Tyhjä lyijyakku jäätyy helpommin kuin ladattu.
- pppppppppp
ei muuta kuin sänkyyn vaan,jos muuta ole
- 123=67
Spessun käyttäjänä itse laitan ne lukkikset yöpöydän laatikkoon talveksi. Ei uskalla lumella käyttää. Vaimo tosin hieman nalkuttaa noista mukamas 'likaisista' esineistä.
- puustipyörä
Säilytän pyörää,laturia ja akkuja lämpimässä ja kuivassa.Pyörä kuivuu kivasti aina käytön jälkeen.Sähköpyörää voi käyttää talvellakin.
Huonoin mahdollinen säilytyspaikka on pressutalli.Kosteampaa ja kurjempaa säilytyspaikkaa ei ole.Ennen sitten jo taivasalla.Eka sähköpyöräni ruostui pressutallissa pahasti. - talvipyöräilijä
miten on asian laita oikeasti? minulla on Tunturi-sähköpyörä ja olin ajatellut ajella sillä töihin myös talvella. Vaan enpä sitä siellä työpaikalla mihinkään sisätiloihin päiväksi saa. Enkö siis voi pitää sitä ulkosalla esim. 10-15 asteen pakkasessa työpäivän ajan? Onnistuuko jos irrotan akun? Sekin askarruttaa että miten nastoitus renkaaseen? Tyhmiä tässä varmaan kyselen, mutta auttakaa nyt kommenteilla avutonta, pyöräänsä melkein rakastunutta immeistä. En hevin helposta tavasta liikkua, luopuisi talvellakaan, on se niin kätevä peli, tämä pyöräni.
- talvipolkija
Itselläni ei ole kokemusta sähköpyöristä, mutta polkupyöristä ja muista kulkupeleistä kylläkin. Kylmän ja lämpimän vuorottelu aiheuttaa kosteuden kondensoitumista, mikä aiheuttaa ongelmia jarruissa, vaihteissa ja laakereissa.
Varsinkin jos lämpimässä säilytysaika ei riitä kunnolliseen kuivumiseen asti näkisin että lämminsäilytyksestä on enemmän haittaa.
Mielestäni pyörälle hyvä säilytyspaikka on lämmittämätön hyvin tuulettuva tila, esim katos.
Renkaita ei nastoiteta vaan ostetaan nastarengas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83233146Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2052842Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy582429Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1681499Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171262Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään521249Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j14905- 58903
- 81830
- 20824