Nyt olis hyvä aika alkaa tekee avaimia ja luovuttaa niitä kalakämpän omistajille ja myös niille joilta avain on kätketty anteeksipyyntöjen kera.Jo isossa kirjassa kielletään himoitsematta lähimmäisen omaa.Käyttäytyminen tässä jupakassa on joltain mennyt törkeyden puolelle.
jerisjärvi luoteri uutisoi
Avaimenkätkentä
27636
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Voi,voi,miksi näin on toimittu.Museovirasto olis varmaan rahoittanut korjuun ja saatu kiitokset päälle.Ei olla enää seitsemän ihmeen joukossa.
Kyllä sie Muikku tempun tehit. Taitaa raastupa kuttua.
Kenellä oikeastaan on käyttöoikeus Yliniemen Jussan kalakämpän puolikkaaseen Jerisjärvellä? Luulisi minullakin olevan oikeus kyseiseen kämppään,mutta aina on ovi ollut lukossa ja avain ties missä.
vAIKEA ON VASTATA KUN EI TIIETÄ KUKA SOLET.JA MUUTENKI ,MENNÄÄN NY KÄMPPÄ KERRALLAAN JA JÄRJESTYKSESSÄ
Sutsimo. Älä viitti kirjoittaa kun et tiiä etes mistä kirjoitat. Nyt puhutaan perimisoikeuksista, oikeuksista, joita on jaettu jo ,ruotsinvallan aikaan.
kyllä oli törkeä teko.
voi tavaton ja nykypäivänä
Olisi pitänyt korjata aikasemmin,ei ols tullu puhetta.Lainatavara tuntuu jonkuajan päästä omalta ja jos ommaansa vaatii takasin on piru ja perkele.Hyvä että remontoitu tehkää muukki omilenne remontti etteivät lahoa paikoilheen.
Suomessa on lakisääteiset lupajärjestelmät olleet voimassa kymmeniä vuosia,meidän kaikkien on niihin vain sopeudutta.Jos käyttää oman käden oikeutta oikeudettomien omiensa saamiseen,pitää varautua myös siihen että joku kysyy niiden laillisuutta.Vanhan ihmisen nöyryyttäminen on teko josta voi seurata ilman rangaistusta mutta yhteisö yleensä eristää näin toimineen ja yleinen mielipide hoitaa lopun.Remontin tarpeellisuutta tuskin kukaan kiistää mutta tavat ja teot arveluttavat.
piittaamattomuus ja törkeys huipussaan.
Muoniolainen tyhmälistö täällä näköjään paljastaa itseään. Tarkkailkaapa vaikka näiden kirjoitusilmaisun tasoa..
Ja tyhmyyshän lähti paljastumaan tuon järjettömän teon seurauksena.
Tapauksessa piilee kuulkaa uskomaton sekametelisoppa. Saattaapi käydä jopa hengen päälle.
Oikeassa olet. Muonion tyhmälistö lähtee tyhmyyksissään täällä kaikkien nähden höpertämään. Siis todellisten aivottomien teko ensinnäkin mennä sormeilemaan tuollaista arvokasta erikoissuojeltua valtakunnankuulua kalatupaa. Ja muu surkea "perikunta" tulee sitten ala-aarvoisilla kyvyillään tänne yhtä surkeasti oikeuksiaan puolustamaan.
Pankaa perkele asianajajat hommiin. Tulee ainakin ymmärrettävää tolkkua. Ja kyllä se hävinnyt suku sitten maksaa ! (ja kalliisti !!!)
parempi kai se on edes jotenki kunnostaa ko lahota paikalleen.
Tehkää kämpättömät oma kämppä.Varmaan neuvos neuvoo miten
menetellä.
Mahtava skaba tulossa. Siinä kämpässähän on yli neljäkymmentä osakasta ja tuo yksi neljän sakki terrorisoi siis muita. Ovat kuulema jopa pieksämisillä uhkailleet. Saattaapi olla pojilla nahka jostalkin kohtaa ruvella ennenkun taru on lopuillaan...
Meillä päin viedään yleensä saunan taakse ja jos ei nyt ihan lopeteta niin ainakin opetetaa uhkailijoita.
lopettakaa hyvät ihmiset !
Lopettakaa kiihkoilijat,hallitus on toimintakykyinen ja toimii asiassa bunkkereissaan.Tämä selvitetään Perussuomalaisittain,eli otetaan kopsut ja puhutaan asiat halki.Koululla on kuulemma pehmeä painimatto jos sitä tarvitaan,kyseessähän on vanhat miehet.
No laki son kaikile.. Täälä turha jauhaa asiasta. Jakokunnan maalla mennään taiteileen(ilman mitään lupaa Museovirastolta) niin johan olis markkinat, jos koko kylän tyhmälistö tekis samallalailla.
Toivottavsasti asia saadaan oikastua tai tuoda julki mitä vääryyttä kalakentät on kohdannu "laillista tietä". Uskon että laki koskee kaikkia jopa kalakentän terroristejäkin.
Oikein hyvä kun korjataan resuja kämppiä ja kämpät saadaan omile
suvuile.Siellä on vielä muutama väärien ihmisten hallinnassa.
Saunarakennus olisi hyvä että sais pessä ittensä.
Onhan se soma ko tosiaan saadaan kämpät pienten ja sopusien sukujen haltuun. Tuossakin nyt käsitellyssä kämpässäkin on kohta 50 sukuosakasta. Ja tunnettuahan on että suku on pahin.
Että tämmönen tappaus nyt muoniolaisilla menossa. Soma ulkopuolisena seurata, ko ei tartte pelätä nahkaansa.
Ja kirjotellahan saapi Meillähän on täällä Suomessa ilmaisun vapaus.
Ei mutta alethaampa veikkaamaan, mitä tulee rangaistuksia ja paljoko pojat maksavat tällaisesta "viihteestä".
Itte veikkaan, että jotakin sakonsuuntaista tulee noin 500 € per ukko ja korvauksia yhteensä joku 20.000 €. Ja sitten muille osakkaille joutuvat korvaamaan jutuistaan noin 400 € kullekin kärsineelle osakkaalle.
On siinä rohki puremista. Monta muikkua saapi pyytää ja koittaa myydä
Miten niin "pojat"? Eikös sole Muikku yksin huseeranu sielä ja minusta tuntuu ettei sillä olis ossaa eikä arpaa koko paikhaan.
Sauna,siinähän olis mukava kylpeä ja keskustella naapurikämpän
omistajien kans.Heinäseipäitä vain nurkalle.Turisteille olis nähtävää.
Mitali siitä pitäs antaa ku on kunnostanu kämpän muut kämpät tosi rähjä kunnossa
Ja niin olet sinä puhdas kuin vastasyntynyt karitsa.Plääp,plääp
luotsikki oikaisi väärää kalakenttää,kyse ei hietasen kentästä vaan Liikavainion kentästä