Menneenä kesänä (2011) kävin polkupyörällä pohjoisnorjassa Nordkapissa matkaa kertyi 3500 km aikaa noin 6 viikkoa.
Kesällä 2010 ajoin Turun saaristossa rengastie lenkin (n.600 km) Lähtö ja paluupaikka ollut Forssa jossa asun.
http://www.matkukuus.com/retki/?Pohjois-Norja_NORDKAPP
Olen jo alkanut miettiä kesää 2012. Olisiko itäsuomessa kivoja teitä ajaa polkupyörällä ja onko siellä kivoja paikkoja yöpyä lähinnä leirintäalueita tarkoitan, että pääsee suihkuun päivän päätteeksi?
Tuo Nordkapin reissu oli aika kova, norjassa on pitkiä nousuja sekä tuuli sopii monin paikoin aika ikävästi ja tietysti aina vastaan. Yksin kun on liikkeellä, myös varusteista tulee painoa. Ylämäissä sen painon kyllä jaloissaan tuntee.
Itäsuomessa pyöräily
pyörällä pääsee
0
52
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901925
- 1131033
- 100957
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20727- 52694
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42588Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä28564Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174546Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;203481