Keskustan Heikki Nivala on valittu Kemijärven kaupunginhallituksen uudeksi puheenjohtajaksi. Nivala korvaa puheenjohtajana Vasemmistoliiton Juha Pikkaraisen, joka erosi tehtävästä syyskuussa.
Maanantainen kaupunginvaltuuston kokous näytti, että Kemijärvellä Keskustan valtuustoryhmä jatkaa kahtiajakautuneena. Puolueen oppositiolle Heikki Nivala ei toistamiseen kelvannut kaupunginhallituksen puheenjohtajaksi. Oppositio heitti vastaehdokkaaksi Tarja Kaisanlahden.
Nivala kuitenkin lunasti kaupunginhallituksen puheenjohtajuuden äänin 19-15. Vaalissa annettiin yksi hajaääni. Puolueiden sopiman paikkajaon mukaan kaupunginhallituksen puheenjohtajuus kuuluu Keskustalle.
Maanantainen kaupunginvaltuuston kokous näytti, että Kemijärvellä Keskustan valtuustoryhmä jatkaa kahtiajakautuneena. Puolueen oppositiolle Heikki Nivala ei toistamiseen kelvannut kaupunginhallituksen puheenjohtajaksi. Oppositio heitti vastaehdokkaaksi Tarja Kaisanlahden.
Nivala kuitenkin lunasti kaupunginhallituksen puheenjohtajuuden äänin 19-15. Vaalissa annettiin yksi hajaääni. Puolueiden sopiman paikkajaon mukaan kaupunginhallituksen puheenjohtajuus kuuluu Keskustalle.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Vai että oikein "Äiti alkiolainen"????? Haloo?
Eikö teillä stanan tunareilla mikään raksuta?
Aikoinaan kun Veikko Suuri syöstiin vallasta, se tehtiin tyylillä eikä kompuroiden!
Te tunarit olette tunaroineet jokaisen yrityksen lahjakkaasti päin mäntyä!
Kekkonenkin kääntyisi haudassaan!
Lopettakaa koko h.....tin "kanakopla" !!!
NO, KUN ISÄNTÄ PETTI, NIIN LOPPUTULOKSENA TULI KEMIJÄRVELÄISET
PUTINIT. DMITRI JA VLADIMIR VAIHTOIVAT PAIKKAA.
; )
missä isäntä petti ?
Ei tainnu "lehmänkaupat" koplalla onnistua?
Muutama kokoomus hyppäsi kelkkaan mutta tais jäädä luvatut paikat saamatta!
Kohta on varmaan uusi kokous jossa ne valittee taas puheenjohtajan. Miksi se pitää olla keskustalainen, antakaa vaikka kokoomukselle se paikka.
Takinkääntäjä poropudas, eikä ole ainoa laatuaan HYI!
Taitaa tätserillä ottaa pattiin, kaisanlahdista puhumattakaan....!
http://areena.yle.fi/player/index.php?clip=1318925811018&language=fi
Tätserit ja Kaisanlahet ovat oikeita alkiolaisia .Pelurit ovat sitten erikseen. Varmaanki me täällä jo tiemmä ketä ne vispaajat on. kaikki paljastuu aikanaan.
Jaa. No aika jännä että aina kun savu kepun joukoista nousee niin etunenässä sieltä nokkansa ylös nostaa juuri edellä mainitsemasi "alkiolaiset" sekä se yksi Kyyhkynen.
kukahan viitsisi laskea,paljonko tuo soutaminen ja huopaaminen tuli kaupungille maksamaan,uskalttaako sitä edes laskea.
turhan valittajat vastuuseen,joutaisivat maksaa aiheuttamansa kulut.
Sinulle "kartalta pyyhkäisty", ei kai Pikkaraiselle maksettu enempää kokouspalkkioita kuin Nivalalle, vai maksettiinko??? Muut kustannukset lienevät vain valituksen voittaneille kummallekin 100 euroa ja päätös maksusta oli hallinto-oikeuden päätös. Huomaa valittajat olivat oikeassa, eivät he turhaan valittaneet. Olisko puheenjohtajapöydän takana olevat vastuussa virheistä, joita näyttää tapahtuvan
tämäntästä - siis jos haetaan maksumiehiä!?
Tätserit, kaisanlahdet sekä pari muuta joista aika on jo ajanut ohi, joutavat pudottaa ensivaaleissa ulos. Ovat tulleet kalliiksi kaupungin veronmaksajille.
Täysin yhteistyökyvyttömiä!
Vaikeaa se näyttää joillekin olevan ko totuuden puhujia on niinku tätseri ja muutamat muut.
Tällä palstalla haukutaan törkeästi Kaarina Soppelaa, Tarja Kaisanlahtea ym. Keskustan naisia. Mitä pahaa he ovat tehneet teille? Koettaneet vastustaa virkavaltaisuutta ja näitä jatkuvien väärien päätösten tekemisiä.
Ensin te haukutte, kun tehdään laittomia päätöksiä, ja sitten kun nämä naiset puuttuvat siihen, sekin on teistä väärin.
Kovin on ihmeellistä totuutta kun aina vastustetaan kaikkea ja kaikkia.
Näin peruskuntalaisena ja asioita seuranneena olen havainnut, että juuri Janne Kaisanlahti ,Tätseri ja muutama muukin ovat niitä jotka pyrkivät saamaan avoimuutta päätöksentekoon ja virkamiesten ja sisäpiiripolitiikkojen suhmurointia kuriin. Saunaseurat pitää saada kuriin.
hehehehee....mikä vitsi
itsestään ei kannata runoilla noin läpinäkyvästi.
Mitä se Peräläkin sielä heiluu, sehän tippui viime vaaleissa ulos?
Ei tana lähde kulumallakaa, on ku takiainen paskassa!
Lukekaa pöytäkirjasta päätösteksti Pikkaraisen erosta ja miettikää ketkä siellä
töppöilee!! Vastatkaa mihin tulokseen tulitte
Valtuuston kokouksissa istuu kymmenkunta virkamiestä, puku päällä, salin peräseinällä olevien muotokuvien näköisinä, kokouspalkkioita norkoillen, eivätkä kykene estämään virheellisten päätösten tekoa. Samoin luottamusmiehissä on lakimieskoulutuksen saaneita ja silti tapahtuu tuomoisia yksinkertaisia muotovirheitä, jotka sekoittaa toiminnan.
Siihen kun lisätää, luonnevikaiset kaiken vastustajat "tätserit", jotka kyttää tilaisuutta olla poikkiteloin, niin sutkuhan saadaan aikaiseksi.
Eikö se pitäs kallispalkkaisten virkamiesten valmistautua kokoukseen niin, että laittomuudet estyy. Mistähän niille maksetaan ko joka kokouksessa sattuu eikä ne korvaansa lotkauta.
Ei ole muuten virkamiehillä isot palkat. Antavat esityksen hallitukselle, jossa poliitiikot sitten lyövät sormensa peliin ja kaikki oon taas aivan sekasin.
Hyväksyisivät vain virkamiesten esitykset sellaisenaan niin olis paljon parempi. Kun valta on päättäjillä niin siinä vaiheessa ei voi virkamiehet muuta kun vierestä katsoa ja ihmetellä. Vastaavat kyllä jos kysytään, mutta eipä taideta virkamiehiltä paljoa kysellä.
Kerrankin asiaa. Ei virkamiehillä ole tosiaan aikaa miettiä kaikkia mahdollisia juonenkiemuroita asioita esitellessään toimielimille. Niitä juonia kun punovat eräät tahot (juonittelevat päättäjät) viikkokausia linjat kuumina ja kokouksessa pannaan koko pakka sekaisin. Sitten ylvästellään lillukanvarsilla ja aloitetaan pelkän kiusanteon takia valitusrumpa, joka tosiaan Kemijärvellä vie kohtuuttomasti valmistelijoiden resursseja ja tulee kalliiksi kuntalaisille. Olisiko muutoksen aika?
On se vain kumma ko kaupungilla on 700-800 töissä ja kaikilla on niin kiire että ei ehi asiohin perehtyä. Josko 100 vähtäisitte niin ois paremmin tilaa mietiskellä.Mitä useampi kokkki sitä vahvempi soppa.
kyllä uusi aika tarvitaan ja keskustan puolueosaston puheenjohtaja Juhani Tapio tule pistämään asiat kuntoon ! entinen siv-lautakunta.pj. ja tehtäviä, tule takasin. ei kanakopla saa mitään aikaan. nuoren Lea Soppela n ja konkari Nivalan kanssa Kemijärven asiat järjestykseen !
tästäki 700-800:ki suurin osa ovat jouten.Näyttää ainaki maijussa aika kuluvan hetelmä peliä pelata ja st 1 pyöriän pöyän ääressä kokoontua.
Meitä on kuule melekein 900 niin että älä meijän kanssa ala...
Kanakopla kukkoineen ulos!
Teidän pitäisi olla siellä hoitamassa ihmisten asioita eikä kärhämöimässä henkilökohtaisia kaunoja. h....tin oman-navantuijottajat!
Virkamiehilläkö ei oo aikaa ? Mistä niille palkka maksetaan jos ei siitä että kokouksiin valmistautuvat ?
Sinä näköjään tuskin tunnet valmistelevien virkamiesten työkiireet!
Kaupungijohtaja ja kehittämispäällikkö istua pönöttävät valtuuston puheenjohtajan kahtapuolta kokouksissa, kyllä heidän on puututtava menettelytapavirheisiin. On kohtuullista odottaa heidän hallitsevan kunnallislain ja kokoustekniikan. Tammikuun kokouksessa tehtiin yksinkertaisia virheitä, joihin viranhaltija olisi pitänyt kajota.
Asioden esittely tulisi olla niin perusteellista, että sen pohjalta luottamuselin voi tehdä päätökset. Ei luottamusmiehiltä voi edellyttää, että he selvittäisivät asioita ohi valmistelun.
Mielestäni toiminnan jäntevyys riippuu virkamiesten kyvystä hoitaa tehtävänsä.
Luottamusmiehillä ja naisilla on velvollisuus perehtyä käsitteillä oleviin asioihin, eikä pelkkien puhelinsoittojen ja mutu tietojen perusteella, räksyttää kuten eräillä tapana on!
Selaiskuusselaiskuus!
on täällä valtava viha Soppelaa ja Kaisanlahtia kohtaan. tuolla vihalla saisi monta tuulimyllyä pyörimään. oletteko kateellisia ?
Itsepäs ovat soppansa keittäneet, tuskin ketkään ovat kateellisia pikemminkin kyllästyneet ainaiseen kompeiluun ja omaan tärkeilyyn.
Toivottavasti ihmiset ovat nyt nähneet keitä nämä ovat "miehiään".
Tippuvay ensi vaaleissa ulos eikä sukukaan auta.
Uusikisi menee, taasen. Vai tartteeko Kemppa kaks hallituksen puheenjohtajaa? Entäs se eka vpj?
Kaksoismiehitys ykköspallilla - kiire oli Heikillä valtaan ja vallankäytölläkin
kuulostaa olevan kiireenpoikasta.
Kyllä asioita on siihen malliin jarrutettu että kiirettä pitää............
Niin...... jonkunhan se on ryhdyttävä töihin ja siivoamaan änkyröiden jälkiä jotta päästään kuntalaisten asioita hoitamaan!
Kemijärveltä on 40-50 vuotta äly noussut junaan. Siinä syy miksi virkamiesten taso on jyrkästi alentunut ja ennenkaikkea luottamusmiesten taito kadonnut. Isäntä puuttuu talosta. Ennenvanhasten vaikuttajien jälkikasvusta tänne ovat jääneet peräkamaripojat pipoineen, suu auki.
Siehän sen sanoit, parantuuko tilanne jos variset alas?
Valtuusto on tehnyt puheenjohtajista selvät enemmistöpäätökset ja päätökset laillistuvat pienistä menettelykömmähdyksistä huolimatta, jos eivät änkyrät taas valita. Änkyrät yrittävät kaikin tavoin ajaa omia henkilöitään johtoon, mutta eihän se vähemmistöllä onnistu vaikka kuinka pykäliä väännettäs. Siinä väännössä kuntalaisten asioiden hoito jää sivuseikaksi.
Kyllä K.Soppela olisi ylivertainen pomo Kemijärvelle. Hänellä on tieto, taito, rehellisyys ja kokemuksen kautta lain sovelletuskyky. Sanokaa minulle milloin hän on ollut väärässä.
Kyllä koulutoimistossa kanslistin tehtävissä ollut Kaarina Soppela on saanut "erittäin hyvän pätevyyden" sotkeutua joka asiaan ja olla tietävinään kaikken, mikä on parasta Kemijärvelle. Kyllä on Soppelan kaupunginosassa vaihtoehdot vähissä, kun pitää Soppela saada aina valtuustoon. Ryhdistäytykää ja valitkaa joku nuorempi, jolla on jotakin annettavaa Kemijärven kehittämiseksi. Samaan sarjaan voidaan lukea Kaisanlahdet ja Kyyhkysen pappa.
Lähes aina.
Kyllä se Tästerin oikeassaolo on sitä, että vahvasti itse todistaa erehtymättömyyttään asioista tietämättömille ihmisille. Vähänkin taustoja tunteva näkee luffin heti. Ihmiset, jotka luulevat olevansa erehtymättömiä, eivät taia olla kaikissa reaaliteeteissä.
Minusta näyttää nyt siltä,että keskustapuolueen valtuutetuissa on kaksi ryhmää,jotka eivät voi sietää henkilöratkaisuja-jotka tehdään ryhmäpäätöksinä(enemmistön)....tai sitten päätöstä ei pystytä tekemään ollenkaan
ryhmäpäätöksenä.
Eikö ois tulevia vaaleja varten parempi mennä ehdolle kahtena kepun ryhmänä?
Nivalahan on kepun ääniharava ollut ja näin kyllä itseoikeutettu ykkösmies,vaikka
vähemmistö on eri mieltä.
Vähemmistön(Kaisanlahdet,tatserit,kyyhkynen jne tulisi käsittää myös tilanne ettei tämä tällaisenaan kokonaisuuden kannalta paras ratkaisu ole ja miettiä myssyissään parempia ratkaisumalleja henkilökysymyksiin!
Kepu tarvitsee nyt kyllä uusia kykyjä riitapukareitten sijaan.