Evoluution tekoäly?

pikkolopoika

Tai en tiedä onko tekoäly oikea sana, mutta onko tutkittu evoluution perusteella miten valintoihin on päästy/jouduttu ajanlaskusta tähän päivään? Tarkoittaisi myös sitä, että pystyisimme sen perusteella ennustamaan myös tulevaisuuden.
Entä onko alan kirjaallisuutta tälläisestä aiheesta?

8

96

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi vain

      Evoluution ennustaminen on vähän hankalaa. Evoluutio kun perustuu sekä sattumaan että luonnonvalintaan.

      On täysin mahdotonta etukäteen ennustaa millaisia sattumanvaraisia mutaatioita tapahtuu. Sen sijaan voidaan kyllä ennustaa, että luonnonvalinta valikoi näistä sopeutumiskykyisimmät. Tulevaisuudessa siis eliöt ovat elinympäristöihinsä sopeutuneita (kuten nytkin), mutta emme voi tarkalleen tietää minkälaisia.

      "onko tutkittu evoluution perusteella miten valintoihin on päästy/jouduttu ajanlaskusta tähän päivään?"

      Jos kelloa voitaisiin siirtää miljardi vuotta taaksepäin ja palata tilanteeseen, jossa elämä maapallolla oli vasta aluillaan, ei evoluutio tuosta pisteestä johtaisi uudestaan tämänhetkiseen tilanteeseen, eli vaikkapa ihmistä ei syntyisi. Tämä siksi, etteivät ne samat sattumanvaraiset mutaatiot tapahtuisi samalla tavalla uudestaan.

      • "Tämä siksi, etteivät ne samat sattumanvaraiset mutaatiot tapahtuisi samalla tavalla uudestaan. "

        Olettaen tietysti, että aito sattuma on olemassa.


      • yksi vain
        ertert kirjoitti:

        "Tämä siksi, etteivät ne samat sattumanvaraiset mutaatiot tapahtuisi samalla tavalla uudestaan. "

        Olettaen tietysti, että aito sattuma on olemassa.

        Olet toki oikeassa, tuolla oletuksella.

        Nykyisen tietämyksen valossa maailma tosin ei voi olla deterministinen, joten aito sattuma on olemassa,


      • pikkolopoika

        En itse luottaisi sattumaan, ehkä sitä on jonkinverran mukana. Ympäristö kun meillä on tietynlainen ja se omaa tietyt rakennuspalikat ja luonnonlait. Ja ne on ne samat edelleen olemassa.
        Jokin matemaattinen kaava kait tuostakin joku saisi väännettyä, silloin tosin sattuma pitäisi jättää pois


      • yksi vain
        pikkolopoika kirjoitti:

        En itse luottaisi sattumaan, ehkä sitä on jonkinverran mukana. Ympäristö kun meillä on tietynlainen ja se omaa tietyt rakennuspalikat ja luonnonlait. Ja ne on ne samat edelleen olemassa.
        Jokin matemaattinen kaava kait tuostakin joku saisi väännettyä, silloin tosin sattuma pitäisi jättää pois

        Kyllä se, millaisia mutaatioita tapahtuu, on täysin sattumanvaraista.

        Luonnonvalinta ei tietenkään ole sattumanvaraista, tosin yksittäisen mutaation leviäminen saattaa sekin huonolla tuurilla pysähtyä heti alkuunsa, vaikka mutaatio sinänsä olisikin hyödyllinen.


    • Vogoni Jeltsin

      Evoluution tekoäly? Kaiken järjen mukaan biologinen elämä on vain lyhyt pakollinen välivaihe ennen koneälyn aikakautta. Kun esim. ihmiskunta saa kehitettyä koneälyn tietylle tasolle, niin se ottaa vallan itselleen ja sehän on sitten menoa. Tämä voi olla tapahtunut jo jossain kaukaisessa galaxissa, onneksi ne ovat aika kaukana.

    • ennustamisesta

      Eri geol. aikakausina kehittyneet eläimet voivat olla ihmeen samankaltaisia, vaikka niiden kehityshistoria on täysin erilainen, esim. kalalisko, hait ja delfiinit. Näillehän on yhteistä, että ovat nopeita ja virtaviivaisia suurehkoja meripetoja, ja ekologialtaan karkeasti samantapaisia.

      Ja jos verrataan pussieläimiä ekologialtaan "vastaaviin" istukallisiin nisäkkäisiin:
      pussihukka - koiraeläimet (aika samannäköisiä petoja)
      kenguru - antiloopit ja gasellit, kanit (laiduntavia ruohonsyöjiä: kenguru muistuttaa vähän sekä antiloppia että kania...)
      koala - apinat (eipä juuri mitään yhteistä vaikka molemmat kiipeilevät puissa lehtiä syöden)
      vompatti - murmeli (laiduntavia kasvissyöjiä; hyvin samannäköisiä)

      Vaikken olekaan mikään ekspertti Kalle Tarviini, päättelisin esimerkkien perusteella että evoluution "suunnan" ennustaminen on hyvin vaikeaa. Joissain tapauksissa tulee samantapaisia "ratkaisuja", joissain ei. Mutta on kyllä melkeinpä makuasia pitääkö joitakin erisukuisia eläimiä samankaltaisina vai ei.

    • Mitään tekoälyä ei ole olemassakaan. Mikään kone, laite, tietokone tms. ei omaa minkäänlaista älyä nyt eikä tulevaisuudessa. Ne toimivat vain sen mukaan kuin aito älyllinen persoona niitä käyttää tai on ne ohjelmoinut toimimaan. Niillä ei ole itsellään kykyä ajatella mitään. Tästä syystä koko sana "tekoäly" on pahasti virheellinen.

      Evoluutiolla ei ole mitään vaikutusta siihen, että olemme päätyneet tähän päivään, eikä evoluutiolla ole vaikutusta myöskään tulevaisuuteen. Koko evoluutiota ei ole olemassakaan. Sen perusteella emme voi siten tietää mitään tulevaisuudesta, emmekä edes menneisyydestä.

      Tulevaisuudesta voimme tietää vain sen verran, mitä Raamattu meille meille paljastaa. Se on ainoa luotettava lähdeteos tältä alueelta, mutta sekään ei kerro tulevista tapahtumista muuta kuin ihmisen pelastuksen kannalta oleelliset asiat.
      Ehkä tärkein niistä on se, että Jeesus tulee noutamaan omansa, Sen jälkeen 7 vuotta kestävä vihan aika, sitten 1000 vuotinen valtakunta, sitten vielä yksi sota ja sen jälkeen ns. viimeinen tuomio. Sitten iankaikkinen elämä tai iankaikkinen kadotus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      8
      2669
    2. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      159
      2567
    3. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      183
      2430
    4. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      12
      1969
    5. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      18
      1955
    6. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      50
      1793
    7. Sofia Virta SUURI POLIITIKKO

      Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo
      Maailman menoa
      69
      1538
    8. Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?

      Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?
      Ikävä
      68
      1089
    9. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      10
      1083
    10. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      63
      940
    Aihe