Hyväksynkö työsopimuksen englanniksi???? Suomessa?

Luennoitsija

Tervehdys,
Olen lupautunut luennoimaan Brittiläisen yrityksen tapahtumaan (suomenkielellä, suomalaisille ja luento tapahtuu Suomessa). Nyt sain sopimuspaperit tästä tulevasta keikkaluennosta englanniksi???
Osaako kukaan sanoa, mitä suomenlaki sanoo tälläisessa tapauksessa. Eli voinko johonkin lakiin vedoten vaatia luentosopimusta suomenkieliseksi?

3

440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmmm...

      Mikä sinua estää tekemällä sopimuksen englanniksi?. Sisältö lienee tärkein.
      Joka toiseen työpaikkaan mihin olen hakenut niin CV ja hakemus englanniksi. CV:ni on pelkästään englanniksi kirjoitettu. Kun minut aikoinaan palkattiin jenkkifirmaan niin kaikki haastattelutkin englanniksi sekä työsopimus.

    • Javajava
    • unionjack

      Tärkeintä tietysti että ymmärrät työsopimuksen johon laitat nimen alle. Jos et ymmärrä työsopimustekstiä olet väärässä työssä. Työsopimus englanniksi on arkipäivää nykyisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      47
      3558
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2665
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2614
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1836
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1596
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1361
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1308
    8. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      126
      1275
    9. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1269
    10. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1186
    Aihe