Sorry! Otsikko on harhaanjohtava, en levitä pommin teko-ohjeita.
Huomasin että tällä palstalla on seuraava rajoitus:
"Keskustele kemiasta. Räjähdysaineiden teko-ohjeiden levittäminen on kielletty tällä palstalla."
Onko tämä jotain kemistien syyllistämistä? Miksei biologian palstalla ole rajoitusta kuten esim. " Keskustele biologiasta. Biologisten aseiden teko-ohjeiden levittäminen kielletty tällä palstalla" tai fysiikan palstalla ydinase teko-ohjeiden levitys kielto jne.?
Noh, jos emme saa keskustella räjähdysaineista niin jäähän meille vielä hermokaasut, myrkyt, huumesynteesit jne. =)
Ja sitten vielä niille jotka luulivat saavansa pommin ohjeita täältä: räjähdysaineden teko kotona on TODELLA VAARALLISTA, se ei ole mitään viranomaisten propagandaa. Jos ei todella tiedä mitä tekee ja alkaa tekemään jotain pommia internetistä saamiensa ohjeiden mukaan on hengenlähtö todennäköinen.
Näin teet pommin
5
7629
Vastaukset
- kemisti 9v.
Pommin tai r- aineen valmistusohje jos kerron varoittaakseni että: Jos sotket xxx-ainetta xx:ään ja 5 metriä pitkän lusikan avulla lirautat sekaan hiukan x:ää niin jos seos ei räjähdä heti, niin pienestäkin kosketuksesta sitten.
- qarrpizz
takiasi joku vielä saattaa satuttaa itsensä.......
- sudenpentu
Heh, tulee väkisin mieleen vuosikymmenen takainen inttiaika. Tupakaveri oli kiinnostunut aiheesta ja tilasi itselleen erään englannin kielisen pommien, huumeiden, terrori-iskujen yms. tekemistä opettavan teoksen arvatkaapas mistä - no tietenkin Akateemisesta Kirjakaupasta!!! Tyyppi tuli lomilta kirjaa heilutellen ja totesi: "Nyt se on todistettu, Akateemisesta saa ihan mitä tahansa." =)
Kirjassa oli mm. TNT:n teko-ohjeet. Hauskana anekdoottina ohjeessa oli kohta: (vapaa suomennos) "Hanki tarkka celsius-jakoinen lämpomittari. Annetut lämpötilat ovat tarkkoja, noudata niitä, älä arvioi. Jos valmistuksen aikana tapahtuu jotain mitä ei ole kuvattu tässä ohjeessa, juokse henkesi edestä!" :-D - Reino S.
Monellako foorumilla olet nähnyt ohjeita biologisten aseiden tekoon? Tuollainen kielto on turha, koska pernaruton kehittäminen vaatii hiukan enemmän, kuin silmille räjähtävän asetoniperoksidipommin rakentelu.
- Anonyymi
Mää tein pommin. Söin mämmiä,piimää ja limppua. Kyllä muuten paukkuu
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.34712838Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko613824S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam773459- 853274
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu113195Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta583150IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1353068- 1033028
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju432908Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1592714