Voi uittu mitä hörhöilyä, luulis uituttavan kun paljastuu tää CO2 humppa lopullisesti.
primula.fi
primula.fi
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
BUHAHHHAAA.
Eikö sitä äskettäin esitelty ituhippien riemuvoittona.
Montkohan päivää kerkes toimia.
Jäiköhän metsätkin Turkkiin istuttamatta.
Paljollako Tekes, Sitra, Ulkoministeriö tms. kerkes pukata veronmaksajien rahoja moiseen.
Joko sielläkin loppui ilmastomannan sataminen taivaalta.
Katson linkin.
Luojan kiitos, yksi leipomo vähemmän.
Kaikkihan tämän tietävät :"Hiiva muuttaa taikinan hiilihydraatteja hiilidioksidiksi. "
Lähde: http://fi.wikipedia.org/wiki/Leivinhiiva
Eli yksi hiilidioksidintuottaja lopetti ilmastomme pilaamisen.
Pitäisikö leivälle lätkäistä kunnon CO2 vero? Mielestäni kyllä, aloitetaan maailman pelastaminen pienistä asioista, ja ei tämä taida niin pieni ollakaan.
Vaikuttaisi vähän siltä että olet hieman yksinkertainen provokaattori. Tuo nikin kopiointi/vääristely antaa selvän vihjeen siihen, samoin kuin viestisi sisältö. Luultavasti leivonnasta vapautuva hiilidioksidi on aika marginaalista. Toki on niin että leipää, pullaa ja muita leipomotuotteita syödään maailmassa erittäin suuria määriä. Jos asiasta olisi syytä huolestua olisi IPCC jo raportoinut asiasta. Se mikä tuossa provokaatiossasi oli totta - varmaankin ihan tahtomattasi - oli se, että pienistä asioista on aloitettava. Jokainen voi tehdä jotain jos vaan haluaa. Se mitä moni ei halua tehdä on saunasta luopuminen. Olen asiasta keskustellut hyvin monenlaisen Suomen kansalaisen kanssa. Tässä joukossa on ollut kaikkien merkittävien puolueiden kannattajia, eri alojen yrittäjiä, kunnanvaltuutettuja, pari tyyppiä yliopistolta (ei opiskelijoita), eri alojen opiskelijoita eri oppilaitoksilta, monen ammatialan edustajia. Vain yksi on ollut valmis luopumaan saunomisesta ilmastonmuutoksen hidastamiseksi. Vain yksi! Siihen se tahto useimmiten loppuu, kun pitää luopua omasta mukavuudesta: saunasta, liian korkeasta huonelämpötilasta (19-20 C riittää hyvin), autosta (joukkoliikennettä voi käyttää missä tahansa jos tahtoa vaan löytyy). Jos auton tarvetta perustelee vaikka sillä että on vietävä lapsia harrastuksiin niin opastakaa lapset sellaisiin harrastuksiin joita voi harrastaa siinä lähellä. Tulee lapsille samalla opetettua turhan matkustelun turhuus, ettei aikuisenakaan sitten matkustella liikoja, vaikka lentokoneella lomille. Näin tulee kaksi hyvää asiaa samalla opetuksella!
Oli siint' uutinen tuola.
http://www.hs.fi/talous/Primulan leipomo konkurssiin/a1305548947298
Kovin lyhyt uutinen, ilmastohihhulointiin kaatui kunnioitettu leipomo.
Pitää vissin alkaa karppaamaan.
Myös tehtaan ituhippirakentaja ovat kohta kanttuvei.
Kai ne nyt riitelevät siitä että kuka idiootti tilasi lämpöpumput, ja miksi
heitä on kusetett,u että uusiutuva energia on ilmaista.
http://www.uusisuomi.fi/raha/117641-primulan-konkurssissa-muhii-riita
On siinä rakennusmiehillä ollut naama virneessä, kun tuota rakensivat.
Tämä kuuluu jo sarjaan, suomen uudet Nokiat tulevat kestävän kehityksen projekteista.
Nyt ne tippuu kuin tilhet orrelta, justiinhan Varkauden Akkutehdas löi luukut kiinni, vaikka oli maailman kehittynein ympäristöinnovaatio, sekä huipputekniikkaa,
vaikka valmisti vain akkuja, bulkkikamaa.
Ja asiaan liittyvät ruusun punavihreät unelmat.
http://yle.fi/uutiset/teksti/talous_ja_politiikka/2011/07/suomalainen_yritys_ei_osaa_markkinoida_vastuullisuudella_2719942.html
"Oli käynnistysongelmia ja toimitusvarmuus oli alun alkaenkin huonoa" näin sanottiin päivän Hesarissa.
Voihan v. hiilidioksidillako ne yritti niitä pullia paistaa vai mikä siinä ny niin vaikeeta oli?
Ei pullat paistu tuulirupelleilla, jos sattuu tyyntymään.
Se vaikuttaa toimitusvarmuuteen.
Ja ituhipitkaan eivät ostaneet hiilivapaata leipää, kun rupesivat karppaamaan.