Lasten uimamerkit/uimaan opettaminen

pikkulikanmutsi

Hei,
Onko ikärajaa milloin voi suorittaa ensimmäisen uimamerkin? Lapseni osaa: kastaa korvat veteen mennessä taaksepäin selälleen siis, yrittää kellua, mutta ei siis vielä pysy pinnalla. sukeltaa luokse, sukeltaa myös altaan laidalta veteen istuma-asennosta ja potkaisee seinästä vauhtia, nousee mahallaan "uidessa" tai sukeltaessa jaloilleen, kävelee itsenäisesti altaassa ja hyppii kävellessä, tekee kuplia pintaan ja osaa puhaltaa myös pinnan alta, sukeltaa renkaita pohjasta. Katselin erään kaverini lapsen uimataitovihkoa ja huomasin, että meillä täyttyi jo monet kriteerit. Eli siis oisko näillä mahollista saada varhaistaitomerkkiä, mikä meritähti se lienee nyt onkaan? Ja toiseksi, lapseni ei ole kiinnostunut uimakoulusta, joten olisiko mitään hyviä oppaita, jossa kerrottaisiin, miten vaihe vaiheelta voisi opettaa itse lasta uimaan. Käymme viikoittain uimassa ja on hyvin halukas oppimaan uutta, mutta ei tykkää siitä, että uimakoulussa sanellaan vaihevaiheelta mitä milloinkin tehdään. Joten itselläni olis mahdollisuus aina uintireissun yhteydessä kokeilla jotakin, kun vain tietäs miten ettei opeta vahingossa väärin. Vauvauinnissa ollaan käyty, siellä oppinut sukeltamisen taidon. Kellukkeilla, lötköpötköllä ja kelluntapuvulla ui eteenpäin, kelluntapuvulla kelluu myös selällään. Eli uimaoppaita, jos niitä on, voi kans suositella :)

3

1125

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • os..

      Taidat olla itse väärässä, kun yrität opettaa lasta joidenkin oppikirjojen mukaan.

      >>Käymme viikoittain uimassa ja on hyvin halukas oppimaan uutta, mutta ei tykkää siitä, että uimakoulussa sanellaan vaihevaiheelta mitä milloinkin tehdään.

      Tenavalla on oikea asenne. Kun hän tykkää uimisesta ja haluaa oppia uutta, niin kyllä hän oppii uimaan. Tärkeintä on, että hän pitää uimisesta. Jos hänelle opetetaan jotain pakollisia temppuja, siitä voi olla enemmän haittaa kuin hyötyä.
      Minä opettaisin lapselle kellumista ja hengittämistä. Sen kun on oppinut, voi vedessä olla yhtä vapaasti kuin kuivalla maallakin.
      Täytyy siis vain potkia ja tehdä käsillään kannattavia liikkeitä ja hengittää silloin, kun nenä on veden pinnan yläpuolella.

    • alkup....

      Jossakin viestiketjussa suositeltiin lainaamaan kirjoja, joten siitä moinen ajatus lähti liikkeelle. Oppi esimerkiksi kerralla sukeltamaan reunalta, mutta ilman mallia ei olisi tätäkään oppinut. Eli hyvinkin nopeasti oppii kaikkea, kun on vain ideaa, mitä opettaa. En temppuja yritä opettaakaan.

    • Lapsi oppii parhaiten matkimalla. Toisin sanoen, jos joku on näyttämässä mallia uinnista, niin lapsi oppii kyllä. "Väkisin opeteltavia" asioita on oikeastaan ainoastaan uloshengitys veteen ja hengittäminen veden rajasta sisään. Tietysti suoritukset ovat helpompia opetella siten, että ne tehdään vaiheittain, kunhan vaikkapa käsiveto on sopivasti pilkottu yksinkertaisempiin osiin.

      Kolme tärkeintä asiaa, mitä pienelle lapselle voi mielestäni opettaa uinnista:

      (1) Hengitys. Esimerkiksi puhaltelemalla kuplia veteen, ja pyrkimällä sitten hengittämään mahdollisimman läheltä veden pintää sisään.

      (2) Pään asento. Otsa veteen, niska suorana, hartiat pinnalla. Jos uimahallissa on rankka puhdistusjärjestelmä tai lapsella arat silmät, niin uimalaseista voi olla apua, jos ne ovat mukavat ja tiiviin. Helposti yhdistettävissä vaikkapa kuplien puhalteluun, käsillä voi pitää kiinni lastenaltaan reunasta, jolloin lapsi tietää helpommin, missä pinta on ja että halutessaan pääsee helposti pinnan yläpuolelle.

      (3) Tasapaino vedessä. Tätä voi harjoitella erilaisilla kellunnoilla (X-asento, I-asento, K, kellonaikojen näyttäminen jos lapsi osaa katsoa kelloa jne.).

      (4) Veden alle meneminen. Kuplien puhaltelusta ja kellunnasta voi siirtyä siihen, että puhalletaan keuhkot tyhjäksi ja käydään pohjassa. Tästä voi siirtyä vaikkapa hämähäkkimies-käsipohjaan, eli yritetään edetä pohjassa lyhyt matka "hämähäkkimiehenä", vasten pohjaa ja kevyesti käsillä kaakelin reunoista yms. eteenpäin vetäen.

      Nuo kun on hallussa, niin voi enemmän siirtyä opettelemaan uintitekniikoita. Tietysti jo aiemminkin voi tehdä paljon juttuja, jotka sopivat noihin, kuten erilaiset liu'ut ja sukellukset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      808
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      766
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe