Ei, kameraa ei ole varastettu. Aikaisemmin kaupungin webbikamerasta VPK:lla ( http://www.kemijarvi.fi/webkamera ) näkyi taivastakin ja Vapaudenkatu kirkolle asti.
Nyt kamera on suunnattu näyttämään pelkästään liikenneympyrää. Tylsä näkymä.
Nyt kamera on suunnattu näyttämään pelkästään liikenneympyrää. Tylsä näkymä.
Vastaukset 23
Vanhimmat
No just! Kylläpä on merkillinen temppu tehty. Toivottavasti asia korjataan pian. Mitä järkeä on näyttää jotain liikenneympyrää - joku on tietysti tehnyt valituksen jostain yksityisyyden loukkaamisesta. Mennyt S-marketiin lottoa viemään ja naapuri nähnyt, että Alkossa kävit. Kukahan tätä asiaa hoitaa? Kuka on kameravastaava?
Ennen näkyi, ketä on menossa "kantalahteen",sen takia käännetty kameraa.
Mitä tarkoittaa kun on menossa "kantalahteen"? Tää on joku sisäpiirin juttu? En oikein osaa päätellä, mikä paikka se olisi - S-market?
Oliskohan tainnu kameralle käyvä niin että on jouluvalojen laittajilla käännähtäny roikan mutkassa väärään asentoon... Eiköhän tuo ole nopsaan takasin oikeassa "kulumassa".
Jo vain on kamera suunnattu uudelleen entiselleen. Liekö tällä keskustelulla ollut vaikutusta asiaan? "Suomi24 - nopein tapa kunnan asioihin vaikuttamiseen!" (sarkasmia hieman).
Joo, elämä on taas mallillaan. Vaikka kyllä siinä aikaisemmassa kuvassa osuuspankin katolla oleva pyöreä mainosvalo näkyi kokonaan...mutta kai tähänkin tottuu.
Kiitos hänelle, joka kävi kameran kääntämässä!
se on tuo yläkerran mustankirijan kirijottaja ja että ette tirikistelis kaikkien kommeluksia
Onpa viinakaupassa vilskettä. Katton jos naapuri käy niin menen sitte soittamaan ovikelloa että anna ryyppy mullekki.
http://www.youtube.com/watch?v=LwcimgcYbw8
joku tehnyt valituksen liikenne ymrässä pyörimisestä
Aivan sairaan kova meno web kameran mukaan näin lauantai illan kunniaksi. Missään ei ketään..... Samat vanhat naamat kuitenkin vaan räkäisessä kuppilassa hoilottaa samoja vanhoja virsiä. Jutut on samat ja osalla jopa vaatteetkin samat ilman että olis pesty tässä välillä viikkojen aikana.
Pari vuotta sitten näihin aikoihin kamera siis kääntyi jouluvalojen laitossa. Tänä vuonna on jo viikon verran katseltu, mikä oli näkymä iltapäivällä perjantai 15. päivä. Voisi päätellä, että jouluvalot on asennettu...
Voisko sen kääntää , niin että näkis naapurin akan makkariin?
Tarkoitatko, "yks persun"?
MUTTA KYLLÄ SE ON LIDLI HYVÄ KAUPPA JA HALPA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
On kyllä melkoista saamattomuutta tuo web -kameran korjaustyö. Kohta kaksi viikkoa kamera jumittanut. Taitaneeko kuvata normaalia elämäntapaa Kemijärvellä!!
Haluaa kameran toimivaksi. Menkää sähköliikkeeseen ja sanokaa että kamera ja sassiin toimimaan. On kiva katsoa entisen kotiseudun katunäkymää.
Lieneekö pitkästä aikaa lumen paino kääntänyt kameraa alaspäin, ettei kirkkoa näy. Toki liikenneympyränäkymänkin voisi sovittaa samaan kuvaan. Tavallisessa kamerassa käytettäisiin laajakulmaobjektiivia. Olemassa olevan nettikameran suhteen, suuntauksen korjaus lienee ainoa mahdollisuus, että saadaan kirkko taas kuvaan.
Mielellään olisi suora linkki kuvaan, mutta "edistyksen" myötä JavaScriptillä koodattu sivu ei anna myöten. Osoitteessa https://www.kemijarvi.fi/fi/kemijarvi-info/web-kamerat_ja_saa/ voi klikata VPK-kamerakuvaa.
Tarpeeksi kun pyöräyttää eukkoa niin jo näkyy seittemän kirkkoa.
Sähköyhtiön torille suuntaama kamera lopettanut toimintansa joulukuun alkupuolella. Ei toki ole sähköyhtiön ydinosaamistaan kamera, mutta jossakin määrin vakiintunut, kaupungin nettisivujenkin siihen linkatessaan, vaikk'ei toimi par'aikaa, heips'
Välillä, VPK:n torniin sijoitettu kamera lähetti jopa live-kuvaa, YouTuben kautta. Sähköyhtiön kamera hyytyi kesäkuun alussa, VPK:n kamera elokuussa. Syyskuun uutuus on, että Kemijärven kaupunki on poistanut kameralinkit nettisivuiltaan ( aiemmin: https://www.kemijarvi.fi/fi/kemijarvi-info/web-kamerat_ja_saa/ ).
Kemijärvi minimoituu. Yhtä lailla, joidenkin perustamat Facebook-kanavat ovat muuttuneet näkymättömiksi, satunnaisille ulko-surffaajille.
Onneksi, vaikka säätilan seurantaan, ainakin ROI:sta ja Sallasta löytyy nettikamerat:
https://www.rovaniemi.fi/roikpiwebcamimages/Kamera4_00001.jpg
https://www.visitsalla.fi/wp-content/uploads/webcam/current.jpg
Kunnallispoliittisia kähinöitä, ulkopuolisena, voi seurata vaikkapa Sodankylästä:
https://fi-fi.facebook.com/groups/sodankylan.kansalaiskanava
https://fi-fi.facebook.com/groups/278002146753169
Kemijärvi taitaa olla sisäänpäin lämpiävyydessään, ihan omassa kategoriassaan, naapurikuntiin verrattuna, valitettavasti.
T.L.
Miksi se kamera on poistettu! PALAUTTAKAA KAMERA HETI! Kansa vaatii sitä!
Se oli monen vanhuksen ilo, kun sai katsoa maisemia ja kaupungin vilinää. Vaikka nyt on vähän hiljentynytkin, niin silti on mukava, kun ihmisiä kulkee.
Asusteen rakennukseen pitää myös saada uusia liikkeitä heti. Kaupunki eläväksi heti! Kun tulee yrityksiä ja työpaikkoja, tulee myös asukkaita, ja pitää olla toimiva infra myös uudelle tehtaalle ja Suomulle sekä tietysti luonto ja kalastus elinkeinoille!
Kesäksi, kaupunki päivitti nettikamerat siten, että niitä on nyt 5kpl, hyvälaatuisella live-kuvalla. Sen verran "takki auki" on toteutus tehty, että jos käyttäjä katselee näkymiä kaupungin nettisivun kautta ( https://www.kemijarvi.fi/fi/asukkaalle/web-kamerat_ja_saa/ ), ovat kaikki viisi kameraa näkyvissä samaan aikaan.
Jokaiselle katsojalle toimitetaan siis kaupungin sivulta lähtökohtaisesti 5 nettistreamiä. Palvelin kokenee käyttäjämäärän suhteen viisinkertaisen liikenteen, verrattuna tilanteeseen, jossa näkymiä olisi yksi per asiakas? Takkuamista havaittavissa, selitys tai ratkaisu uupuu.