Apua ruokailujen rytmittämiseen ja annoskokoihin

theannoyingorange

Hei! Olen kärsinyt syömishäiriöstä ja nyt kumminki saanut itseni takaisin kuosiin ja normaalipainoon. Anoreksiasta parantumisen jälkeen olen alkanut kärsimään BED-oireista. Nykytilanne on siis aika heikko: näläntunne on kateissa, sekä ahmiminen on venyttänyt vatsalaukun hurjiin mittoihin.
Koska opiskelijana ei ole varaa ravintoterapeuttiin, en ole saanut luotua kunnollista rytmiä ja oikeita määriä mitä minun kokoiseni (154cm/44kg) pitäisiä syödä. Koululounas on noin. klo 12.00 jolloin yleensä syön tukevasti. Mitenkä päivän muut ateriat sekä kuluttamani kalorit pitäisi jakaa? Ja kuinka usein kannattaisi syödä jotta vatsa rauhottuisi ja tottuisi pienempiin ruoka-annoksiin?
Kiitos jo etukäteen!

4

247

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fee34

      No kannattaa varmaan painottaa aamuun ja päivään ne ruokailut, syödä 3-4h välein ja ehkä 2-4dl kerrallaan.. 3h välein kun syöt suht pieniä annoksia vatsalaukku pienenee melkoisen nopeasti :)

    • tsemppiäparantumisee

      Ajat ovat todella tärkeät, eli rutiineista kuuluu pitää kiinni. Pitää syödä tietyin valiajoin, juuri noin 3h välein kuten on sanottu.

      Suosittelen että söisit koulussa juuri hyvin tukevasti ja painotat sen suurimman ruokamääräsi juuri siihen kouluaikaan, kuitenkin illalla on hyvä syödä vielä toinen, mutta pienenpi lämmin ateria.

      Itse sanoisin:

      -Aamulla aamupala: kaurapuuroa, ruisleipää, mysliä hedelmä (suosittelen rypäleitä, appelsiini/mandariinia, omenaa.. ei banaania)

      -Koulussa ruoka, syö tukevasti ja monipuolisesti, älä ajattele kaloreita.

      -Jos koulupäiväsi ovat pitkiä (kesto noin 4 saakka), kannattaa ottaa esim. banaani mukaan viimeisille tunneille, koska tosiaankin niistä rytmeistä pitäisi osata pitää kiinni.

      -Toinen, pienenpi lounas noin 5-6 aikaan. Kalaa, kanaa, salaattia, tummaa riisiä, mitä ikinä onkaan ruokavaliosi.

      Vielä 8-9 aikaan kannattaa syödä iltapalaksi jotain, pala leipää, hedelmiä, hedelmäsalaatti tai vaikka ihan normaali salaatti leivän kera.

      Mitä suurempi salaatin ja vihannesten määrä on, sitä helpompi on ylläpitää kalorien tasapanoisuutta. Sanoisin että laittamalla 50% illan lämpimästä ruuasta salaateiksi (esim: 1kpl kanan rintapala, paistettua sipulia ja paprikaa ja loput lautasesta tomaattia, kurkkua, vihreää salaattia) ja myös aina aamuisin ja iltapalalla syömällä myös jotain pientä vihreää sinun ei niinkään tarvitse katsoa sitä kalorikulutusta.

      Hedelmät ovat todella tärkeitä sen suhteen, että ne pitävät poissa halut makeasta. Jos välttelet hedelmien syömistä, tulee todennäköisesti halu myös saada jotain sokerista ja se ahmimisen tuska.

      Toivottavasti autto! :)

    • Itse asiassa ravitsemusterapeutin käynnit ovat ilmaisia, jos lääkäri kirjoittaa sinulle lähetteen.

    • reeder

      Heippa.
      Olen vähän samassa tilanteessa kuin sinä. Yritän normalisoida syömisiäni. Lääkärini mukaan on tärkeä syödä ainakin aamupala, lounas, illallinen ja iltapala. Myöskin välipalat aamupalan ja lounaan, sekä lounaan ja illallisen ovat suotavia.
      Ihminen tarvitsee päivittäin syömästä ravinnosta 55% hiilihydraatteja, 30% rasvaa, 15% proteiinia. Eli, esimerkiksi minä joka olin onnistunut karsimaan kaiken rasvan ravinnostani olen joutunut kamppailemaan rasvan lisäämisen ja normirasvaisten tuotteiden ostamisen kanssa. Nyrkkisäänto on kuitenkin että söisi aina n. 3 tunnin välein. Ja joka aterian kuuluisi sisältää hiilihydraattia, proteiiniaa ja rasvaa, terveisiä sellaisia. Näin aineenvaihdunta normalisoituu ja tottuu taas tasaiseen rytmiin. Kuten ruoansulatuskin. Nälän ja kylläisyyden tunteet tulevat myös takaisin, mutta siinä voi kestää vähän kauemmin.
      Tsemppiä sulle parantumiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1660
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1162
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      896
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      538
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      508
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. 34
      414
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe