Auringonpilkkusykli ylös

Kuinkahan niiden Khabibullo Abdusamatovin jääkausiennusteiden mahtaa käydä?

Auringonpilkkujen määrä nimittäin kohoaa taas vinhaan tahtiin.

http://www.swpc.noaa.gov/SolarCycle/
770
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Älä vielä ala vetämään trendiä sadan vuoden päähän.
Kohan yskähtelee limat kurkustaan ennen nukkumaanmenoa.
Vai joko ehdit kumoamaan Abdusamatovin näkemyksen ilmastomallinnuksella.

Äänestä

Eihan auringolla pitänyt olla mitään ilmaston muutoksessa.

Äänestä

Näin FMI esittää olemattomalla arvovallallaan omilla sivuillaan olevan.
Voisivat seurata joskus sielläkin ulkomaan mediaa, ja jättää ilmastonmuutostoimittajakoulutuksessa olevat kettutytöt rauhaan.

Äänestä

Tällaista on ollut jatkuvasti:
"Solar Activity Forecast: Solar activity is expected to be low
through the period (12 - 14 November) with a chance for an M-class
flare from Region 1339."

Eli pitkään on menty aika alhaalla, eikä mitään muutosta ole näkyvissä. Olet turhan toiveikas vähäpaljo.

Äänestä

Tiede etenee selityksiä muodostamalla sekä vertaamalla teoria luomia olosuhteita havaintoihin. Teorioita ei todisteta oikeaksi, vaan parhaassakin tapauksessa niitä ei todisteta vääräksi.

Nykyisin vallalla olevan yleisimmän käsityksen mukaan (Pietarin professori, joka ennustaa seuraavan pienen jääkauden olevan jo tuloillaan, edustaa pientä vähemmistöä auringon- ja ilmastontutkijoista) ns. ”pienien jääkausien” sykli on 2500 vuotta. Syklit johtuvat auringon toiminnan muutoksista. Edellinen pieni jääkausi vallitsi n. 400 vuoden ajan 1300 luvulta 1800-luvulle. Elämme nyt siis n. 1000 vuoden lämpenevää jaksoa jonka jälkeen alkaa kylmeneminen kohti seuraavaa pikku jääkautta joka on voimakkaimmillaan vasta vuoden 4000 paikkeilla.

Avauksen linkin tieto auringonpilkkujen voimistumisesta jälleen normaaleihin lukemiin antaa ymmärtää, että Abdusamatov on hätiköinyt jääkautensa kanssa.

Äänestä

Hah hah.

Jönsseli poju kertoo auringon vaikutuksen olevan ilmastolliseten muutosten takana ja hohheli alempana kieltää sen.

Alkaa nyt siis hihhulileiri hajota siellä alimmalla tsollakin.
Viisaimmat jo on tajunnut vetäytyä, vai on TUC ja Raindog palstalle enään kirjoitellut.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


jokaappa kirjoitti:

Kuinkahan niiden Khabibullo Abdusamatovin jääkausiennusteiden mahtaa käydä?

Auringonpilkkujen määrä nimittäin kohoaa taas vinhaan tahtiin.

http://www.swpc.noaa.gov/SolarCycle/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu