Kebabliha

Kuinka tehdään tämä ns. kebablihamötikkä josta sitten vuollaan suikaleita.
73767
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sitä liha möykkyä mitä turkkilaisten pitämissä ravintoloissa myydään? Heillä on ihan oma jakeluketju ja kyseinen liha ei todellakaan sisällä parhaita osia ruhosta. Suomessa olevien maahanmuuttajien ravintoloihin kyseinen liha tulee 99% venäjältä!

Äänestä
  • vastaavanlainen mötikkä.
    Turkissahan se liha kebabeissa ei ole samanlaista (suikaloitua ohutta nauhaa)
    ainoastaan iskenderkebabissa oli. mitä itse söin siellä mm.

    Tarkoituksena olisi tehdä itse sellainen mötikkä josta voisi sitten viiltää soiroja. Tuskin sitä mötikkää ihan murekeperiaatteella tehdään. Tai mistä sitä tietää. Sitähän tässä kysynkin

    Äänestä

  • vincet kirjoitti:

    vastaavanlainen mötikkä.
    Turkissahan se liha kebabeissa ei ole samanlaista (suikaloitua ohutta nauhaa)
    ainoastaan iskenderkebabissa oli. mitä itse söin siellä mm.

    Tarkoituksena olisi tehdä itse sellainen mötikkä josta voisi sitten viiltää soiroja. Tuskin sitä mötikkää ihan murekeperiaatteella tehdään. Tai mistä sitä tietää. Sitähän tässä kysynkin

    Valmistetaan naudanjauhelihasta (NO1), johon lisätään mausteita.. suolaa, pippureita, paprikaa jne.. kukin tyylillään.
    Sitten kun ollaan muokattu ja muokattu niin asetellaan tiiviisti tangon ympärille ja kypsymään.

    Äänestä

  • No nii kirjoitti:

    Valmistetaan naudanjauhelihasta (NO1), johon lisätään mausteita.. suolaa, pippureita, paprikaa jne.. kukin tyylillään.
    Sitten kun ollaan muokattu ja muokattu niin asetellaan tiiviisti tangon ympärille ja kypsymään.

    ..ja terävän veitsen pari mäyräkoiraa kaljaa..menisin sänkyyn syömään&juomaan enkä varmaan ihan heti niiltä sijoiltani nousisi..;)

    Äänestä

Itse en ole varsinaista kebab-varrasta tehnyt (ainakaan vielä), mutta asiaan on tullut perehdyttyä aika paljon.

Eli tavallisen Suomessa myytävän kebabin raaka-aineena on naudan liha. Käytettävä liha ei olekaan parasta osaa naudasta, koska siinä pitää olla mukana myös rasvaa, mikä osaltaan tekee kebabista maukkaan.

Yleis-ohjeena kebabille voisi olla esimerkiksi tällainen resepti:

- 1-5kg rasvaa sisältävää naudan jauhelihaa (saa olla karkeaa)
- öljyä (myös ehta eläimen rasva on käyttökelpoista)
- mustapippuria
- suolaa
- murskatusta sipulista puristettua mehua
- paprikajauhetta
- ehkä jotakin kebab-maustetta, mutta kannattaa kokeilla ensin pienempään määrään.

Jauhelihaan sekoitetaan mausteet ja vaikka pieni koepala pannulla paistamalla tarkistetaan mausteiden määrä. Kuitenkin kannattaa kebab-taikina tehdä jo edellisenä päivänä, koska silloin kaikki mausteet tasaantuvat ja lopputulos on selvästi maukkaampaa.

Kebabin idea on siinä, ettei siihen lisätä sitkoaineita, esim. kananmunaa tai korppujauhoja, vaan sitko saadaan aikaan vaivaamalla. Taikinaa siis vatkataan vaikka sähkövatkaimella niin kauan, ettei taikina enää tartu taikinakoukkuihin ja hiukan vielä enemmän. Tällöin kebab-lihasta tulee todella tiivistä ja leikatessa ohutta siivua vartaasta, liha pysyy kasassa.

Itse olen suunnitellut paistavani kebabia grillissä tai rakentavani tiilistä ja metalliritilästä grillin, jossa grillin yksi sivu olisi ritilää. Näin ollen vartaan voisi pitää pystyasennossa, eikä rasva valuisi hiilille.

Äänestä

Kerron miten itse maustan lihan (nauta tai possu, broisku tai lammas, kaikki käy) mikäli haluan siihen vähän kebabin tuntua.

4 osaa korianteria
4 osaa juustokuminaa (eli jeeraa)
1 osa muskottijauhetta
1 osa kanelia
1 osa neilikkajauhetta
1 osa suolaa

(periaatteessa pippuriakin voi laittaa kaveriksi jos vielä haluaa jytympää, mutta kyllä tälläkin alkuun pääsee)

Eli proseduuri on suurinpiirtein tämä: kaikki morttelilla pieniksi, jotka eivät ole jauheena (itse suosin kokonaisia sieminiä: korianteri, jeera) ja kun ne on myllytetty niin sekoitetaan suola ja loput jauheet sekaan.

Itse suosin sitä, että laitan rasvaa pannulle ja samantein laitan ruokalusikallisen edellistä maustesekoitusta pannulle ja annan pannun lämmetä kunnolla. Sen jälkeen 300-400 g lihaa ruskistumaan ja kun liha on kypsää niin sitten ei muuta kuin lisukkeiden kanssa nauttimaan :))

Äänestä
  • RULLAKEBAB MIKON PERINTEISEEN TAPAAN

    Tämä suomalainen perinneruokaresepti on ruokaklubin ylpeys. Jo Suomen Kuninkaat nauttivat viinahuuruissaan tästä uskomattoman herkullisesta lihasekoituksesta rasvaisine kastikkeineen. Ruoka sopii mainiosti syötäväksi ennen baari-iltaa, ja suuresta lihakimpaleesta on helppo vuolla suikaleita (eli "vuolla kultaa" Mikon sanoin) kotiin tullessa. Aamun darraan liha maistuu entistä paremmalta, ja klimpin voi näppärästi pilkkoa pienempiin palasiin ja pakastaa parempia uusia klubi-iltoja odottamaan.

    Liha:
    500 g lampaan jauhelihaa
    500 g naudan paistijauhelihaa (vähärasvaista)
    3 dl korppujauhoja
    Aromisuolaa
    Mustapippuria
    Valkopippuria
    Chili-jauhetta
    cayenne-pippuria

    Jättitortillarullat:
    4 dl maissijauhoja
    4 dl vehnäjauhoja
    4 dl vettä
    Juoksevaa margariinia
    1 tl suolaa

    Likaisen Sandaalinpohjan kebab-kastike
    2 rkl HP-kastiketta
    3 rkl oliiviöljyä
    2 rkl luonnonjogurttia
    1 rkl tomaattipyrettä
    valkopippuria
    currya
    2 valkosipulinkynttä

    Lisukkeet:
    sipulia, jäävuorisalaattia, tomaattia, kurkkua, luonnonjogurttia

    Sekoita jauhelihat huolellisesti keskenään. Vaivaa jauhelihaa tehosekoittimella tai käsin nyrkeillä(n. 20 min.) ja lisää vähitellen korppujauhoa. Mausta aromisuolalla ja pippureilla maun mukaan. Muotoile liha pitkäksi, paksuksi ja kiinteäksi tangoksi leivinpaperin sisään. Laita liha jääkaappiin jähmettymään. Avaa lihakääreja pistele paperiin reikiä, jotta rasva pääsee vapaasti valumaan pois alla olevalle uunipellille. Paista uunissa kuten lihamureke (150 C astetta, n. 90 min.) Kun liha on kypsä, ota se uunista ja anna jäähtyä.
    Kylmästä lihasta on helppo leikata ohuita Kebab-suikaleita. Suikaleet voit kuumentaa vaikka mikrossa. Lihan voi myös pakastaa. Lihan vaivaamiseen voit käyttää esim. tehosekoitinta, jossa on vaivaava terä. Vaivaamalla liha saadaan kiinteämmäksi.

    Sekoita taikina-ainekset keskenään. Pyörittele runsaassa jauhossa suuria, halkaisijaltaan 30cm jättitortilloja. Harjaa ylimääräiset jauhot pois ja paista tortillat isossa kasarissa ilman rasvaa n. 20 sekuntia/puoli.

    Sekoita kastikeainekset keskenään esim. vatkaimella. Tarkista maku.

    Aseta lisukkeet ja kebab-suikaleet jättitortillan päälle, ja kaada kebab-kastiketta ja luonnonjogurttia päälle. Kääri rullalle ja tarjoile heti oluen kanssa. Lisäksi voit käyttää tomaattipohjaista kastiketta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vincet kirjoitti:

Kuinka tehdään tämä ns. kebablihamötikkä josta sitten vuollaan suikaleita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu