Olen 38 mies ja naimisissa 15 vuotta, kolme lasta ja kaunis koti. Mikä miestä vaivaa? Petän koska seksi on kivaa jaa saan himottavia naisia. Miehisyys kasvaa ja myös pettämisen kynnys. Ei jää kiinni ja eikä tarvi ehkäisystä huolehtia. Aikamoista itsemurha leikkiä! Mutta tahtoisin lopettaa tämän leikin, teen itselleni lupauksen, mutta kun työssäni törmäilen herkullisiin naisiin, niin se on taas sama virsi. Kiinni en tahdo jäädä, tahtoisin lopettaa ennen sitä, mutta miten? kertokaa, onko uskoon tuleminen ainoa keino?
Ja naiset! te petätte samalla tavalla, en minä mitään sinkkuja tai yksin huoltajia pane. Melkein kaikki ovat perheelisiä, paitsi viimeksi, 15 minuutin tuttavuuden jälkeen panemaan ja vielä B-prttiin ilman kumia! vittu mä olen idiootti.
No tässä tunnon tuskia, eli miten lopettaa?
Ja naiset! te petätte samalla tavalla, en minä mitään sinkkuja tai yksin huoltajia pane. Melkein kaikki ovat perheelisiä, paitsi viimeksi, 15 minuutin tuttavuuden jälkeen panemaan ja vielä B-prttiin ilman kumia! vittu mä olen idiootti.
No tässä tunnon tuskia, eli miten lopettaa?
Vastaukset 15
Vanhimmat
anna palaa vaan. sit kun se muuttuu mustaks ja putoo pois niin loppuuhan se, paneminen. tee siitä sitten kirjanmerkki virsikirjan väliin.
apua jostain, ei vaikuta todellakaan normaalilta!!!Onko todellakin kyse miehisen itsetunnon kohottamisesta vai jo addiktista seksiin/vieraisiin naisiin...Entä taudit?Haluatko, että lastesi äiti saa seikkailujesi kautta kenties jopa kuolemantaudin???HERÄÄÄÄÄ!
Jaksatko silti vielä olla innokas vaimoasi kohtaan, jos paneskelet pitkin kyliä kuin pupu konsanaan?Eikö puolisosi muka epäile mitään vai eikö hän vain näytä epäilyjään sinulle? Mieti sitä päivää, kun saat tietää, että vaimosi on harrastanut aivan samaa???
Toivon todella, että HERÄÄT ennenkuin on liian myöhäistä...Mikä on tärkeämpää lapset, vaimo ja kaunis koti vaiko Paneskelu 15min tuttavuuden kanssa???
Olen vastaavassa elämäntilanteessa kuin sinä ja mieheni jäi kiinni pettämisestä 2vkoa sitten. Nyt puntaroin jatkaako sitä 15v. kestänyttä avioliittoa vaiko erota????????Paljon on menetettävää mutta pettäminen on jotain niin ala-arvoista...Mikä teitä 40kymppisiä miehiä oikein vaivaa????????
sinä mietit eroamista jos tiedät että lapset, kaunis koti ym ovat tärkeitä. Sinähän annat kaiken tuon hyvän vuoksi anteeksi ja kaikki jatkuu yhtä auvoisena kuin ennen narahtamista. Vai mitä?
anna anteeksi! Katson ja punnitsen, pystynkö jatkamaan suhdetta ja tällä hetkellä kaikki on todella auki vielä. En kuitenkaan lähde hätiköimään, koska suhde on pitkä yms. Mutta pettäjä ei tule minulta anteeksi saamaan, pystyykö näissä olosuhteissa suhdetta/yhteiseloa jatkamaan niin se on asia erikseen...Masentavaa ja todella nöyryyttävää...vaikuttaa tuo pettäminen niin kovin yleiseltä ja hyväksytyltä!?
Minun veikkaukseni on ettet lopeta ennen kuin tapahtuu jotain ellet hae ammattiapua ensin. So. jäät kiinni tai tapahtuu jotain muuta joka aiheuttaa kriisin (esmes sukupuolitauti). Pyörit omantunnontuskissa aina aikasi, ja sitten taas mennään kun tilaisuus tulee. Se kierre on katkaistava, mutta ei kuulosta siltä että itse pystyisit sitä katkaisemaan omin voimin.
Yksi kohta kirjoituksessasi särähti korvaan aika pahasti. "Ei tarvitse huolehtia ehkäisystä." Siinä olet sataprosenttisen väärässä ja tuo asenne on jumalattoman vastuuton, et todellakaan välitä omasta terveydestäsi puhumattakaan vaimosi ja muiden kumppaneittesi terveydestä. En ehkä vetäisi sinua turpaan pettämisen takia jos naamakkain juteltaisiin, mutta tuon takia kyllä. Ensinnäkin, pettämiskumppanisi ovat pettäneet omia kumppaneitaan sinun kanssasi, mistä tiedät etteivät he ole pettäneet kumppaneitaan aiemmin muiden kanssa ilman kumia? Ja mistä tiedät että näiden varattujen miehet ovat satavarmasti uskollisia, ethän sinäkään ole eivätkä heidän vaimonsa ole? Ovatko kumppanisi esittäneet sinulle mustaa valkoisella terveydestään? Heti testehin, ja kolmen kuukauden kuluttua hiv-testiin. Itse asiassa on todella suuri ihme jos et ole tartuttanut jo vaimoosi jotain, esim. kondylooma ja klamydia eivät välttämättä edes oireile mitenkään vaan saattavat selvitä esmes vaimosi rutiinigynekäynnillä papakokeesta.
Käytöksesi on vaaraksi itsellesi ja muille, se on vähän samaa kuin pelaisit venäläistä rulettia kolmella panoksella ja kolmella tyhjällä. Ennen pitkää se osuu kohdalle, ja jälki on rumaa. Hyvällä säkällä sulta menee vain perhe, huonolla säkällä sulta menee perhe, terveys, ja lastesi äidin terveys.
..yhtä aktiivinen ukko hoitelee sinun vaimoasi! On kiva kuulla, että löytyy vain pano koneita =)))
Niin... on monta syytä miksi pettää, en minäkään pettäisi jos...
Kyllä viime reissun jälkeen tein päätöksen, en enää petä tuntemattomien kanssa ja varsinkaan ilman kummia.
Etsin naisen, jonka miestä kiinnostaa enemmän jalkapallon MM-kisat, kuin oma herkullinen vaimo. Näitä ihme kyllä pisaa!
Voi olla että tämmöinen suhde pelastaisi kaksi suhdetta ja ei tarvitse pelätä. Luottaisin siihen yhtä paljon kuin omaan vaimoon.
Itsekäs olen, sen myönnän, mutta ne syyt ovat pakottavat, eikä niihin ole 15 vuoden aikana muutosta tullut eikä varmaan tule. (älkää viitsikö kommentoida: hakekaa apua, keskustelkaa ja muuta paskaa..ei auta)
Mutta nämä syyttämiset, mitä teiltä saan tekevät sitä mitä kaipasin, LOPETTAA vastuuton seksi.
Kerro vaimollesi KAIKKI rehellisesti. Hän kyllä kertoo sinulle mitä tulisi tehdä.
"Etsin naisen, jonka miestä kiinnostaa enemmän jalkapallon MM-kisat, kuin oma herkullinen vaimo. Näitä ihme kyllä pisaa!"
Itse et tuosta poikkea millään lailla sinua vain kiinnostaa jalkapallon sijasta toiset naiset, mikä on vielä pahempaa!
Oma vaimosi ei ole sinulle minkään arvoinen. Vaarannat hänen terveytensä. Toivottavasti jäät pian kiinni. Eroa puolisostasi, et ole hänen veroisensa. Anna puolisosi löytää ja elää hänen veroisensa ihmisen kanssa. Olet todella itserakas nilkki, huolehdit vain siitä jos jäät kiinni, hyi helvetti.
miehesi kenties jalkapallohullu?
I love you
Terve,
Tietämättä missä päin suomea olet, niin laitan sulle tähän pari aikaisempaa kirjoitustani.
1:
Tervehdys,
Suomessa on jo usean vuoden ajan toiminut miehille tarkoitettu seksiriippuvaisten 12-askeleen SA-ryhmä. Naisille ei vielä ole olemassa omaa ryhmää, vaikka tuskin kukaan kiistää ryhmän tarvetta. Miehistä moni on ryhmän kautta löytänyt itselleen uuden suunnaan elämäänsä. Ryhmä on osaltaan voinut olla avuksi toipumisessa tarjota keinoja päästä irti pakkomielteisestä seksin ja seksuaalisuuden kyllästämästä elämästä. Lisääntyneiden kyselyiden ja tiedustelujen vuoksi nyt etsitään asiasta kiinnostuneita naisia, joista voitaisiin koota ensimmäinen naisille tarkoitettu 12-askeleen SA-ryhmä. Miesten ryhmät kokoontuvat nykyisellään Helsingissä ja Lahdessa. Mahdollisesti nyt syntyvät naisten ryhmät kokoontuvat siellä, mistä aktiivisuutta löytyy. Alla olevan informaation lisäksi kiinnostuneet saavat asiasta lisätietoja osoitteesta http://groups.msn.com/seksiriippuvuus tai lähettämällä s-postia osoitteeseen [email protected].
Häpeä, pelko, salailu ja hämmennys omasta käytöksestä ovat mahdollisia merkkejä addiktiosta. Addiktio, eli riippuvuussairaus, voi kohdata ketä tahansa varallisuuteen, yhteiskunnalliseen asemaan, ihonväriin, uskonnolliseen tai poliittiseen vakaumukseen katsomatta. Addiktio voi kehittyä kemialliseen aineeseen tai käytökseen. Alkoholismi, seksiaddiktio, työnarkomania, läheisriippuvuus ja huumeiden käyttö ovat melko yleisiä riippuvuuden muotoja. Muiden riippuvuussairauksien lailla, myös seksiaddiktio / -riippuvuus on etenevä sairaus, joka hoitamattomana voi pahimmillaan johtaa sairaalaan, vankilaan tai jopa kuolemaan.
Seksi- romantiikka- ja rakkausriippuvuus ovat tuskallisia riippuvuuksia, sillä ne koskettavat syvästi meidän ydintämme - minuuttamme. Ohessa muutamia indikaattoreita, joista voi tunnistaa epänormaalin seksuaalisen käytöksen. Mikäli löydät oheisesta listasta itsesi, sinun lienee syytä tehdä testi osoitteessa http//groups.msn.com/seksiriippuvuus
- Korostunut ihastumisen tai rakastumisen tarve
- Suojaamaton, vaarallinen tai laiton seksi
- Seksipuhelin- tai nettipalvelujen käyttö
- Pakonomainen tai runsas itsetyydytys
- Irralliset ja yhdenyön seksikumppanit
- Maksettu seksuaalinen nautinto
- Runsas pornografian käyttö
Seksiriippuvuus saattaa sisältää laajan asteikon erilaisia toimenpiteitä. Joskus on mahdollista, että addikti kärsii vain yhdestä käyttäytymispiirteestä, joskus taas useista. Monet seksiaddiktit toteavat, että heidän epäterve seksuaalinen käyttäytymisensä on ollut luonteeltaan lisääntyvää. Se on saattanut saada alkunsa itsestyydytyksestä, pornografiasta tai ihmissuhteista, mutta vuosien kuluessa siitä on kasvanut yhä vahingollisempaa käyttäytymistä.
Kaiken sairaalloisen riippuvuuden perusolemus on riippuvaisen kokemus omasta voimattomuudesta käyttäytymisensä suhteen, minkä seurauksena addiktin elämästä tulee hallitsematonta. Addikti menettää hallinnan ja hän saattaa kokea voimakasta häpeää ja jopa tuskaa ja vastenmielisyyttä itseään kohtaan. Hän haluaa ehkä lopettaa hallitsemattoman käyttäytymisensä, mutta toistuvista lupauksista ja yrityksistä huolimatta hän epäonnistuu yrityksissään.
Addiktin elämän halitsemattomuus näkyy usein kärsimyksiä aiheuttavina seurauksina, kuten; ihmissuhteiden hajoamisena, vaikeuksina työnteossa, pidätyksinä, taloudellisina ongelmina, kiinnostuksen häviämisenä kaikesta muusta paitsi seksistä, huonona itsetuntona ja toivottomuutena.
Tavanomaista seksiaddiktien riippuvuudelle on taipumus toistaa käyttäytymistä, josta tulee rituaalinomaista:
1) Ensimmäiseksi seksiaddikti on kiinni mielikuvamaailmassaan haaveillen joko menneitä tai tulevia seksuaalisia kokemuksia. Tämä mahdollistaa ettei hänen tarvitse kohdata tätä hetkeä.
2) Toiseksi hän toistaa määrättyjä "rituaalisia" kaavoja ennenkuin toteuttaa tekonsa. Näitä rituaaleja ovat esim. alkoholin tai huumeiden käyttö, pornolehtien selailu tai päämäärätön autolla ajeleminen. Nämä tottumukset tai rituaalit saattavat vaihtua ajan kuluessa ja saada uusia ilmenemismuotoja.
3-4) Kolmantena seuraa itse seksuaaliakti, jota välittömästi seuraa neljäs elementti: epätoivo. Tuska ja tyhjyys ovat seurausta siitä transsinkaltaisesta hyvänolon tilasta, jonka olemme saaneet käyttämällä seksiä. Seksiaddiktin krapula voi iskeä heti ja se voi olla kauhistuttava höystettynä toivottomuudella ja hämmennyksellä. Tämä johtaa helposti uudestaan riippuvuutta aiheuttavan käyttäytymisen toistamiseen, jonka voimaton tarkoitus on lääkitä elämämme tuskaa, ahdistusta ja häpeän tunnetta.
Rakkausriippuvaisuudelle tunnusomaisia merkkejä:
- Jatkuva uuden partnerin, seksikummpanin tai romanssin etsiminen
- Vaikeuksia olla yksin tai suoranainen mahdottomuus kohdata itseä
- Itselleen sopimattomien kumppaneiden toistuva valinta
- Seksin käyttö tai viettely kumppanin "sitomiseen" tai pitämiseen
- Seksin tai romanssin käyttö epämiellyttävien tunteiden ja kokemusten lievittäjänä ja vastuusta pakenemisena
- Tärkeidenkin perhe- tai työtilanteiden laistaminen romanttisen tapaamisen tai odotettavissa olevan seksuaalisen nautinnon takia
- Suhteessa ollessaan addikti on usein onneton tai etäinen ja suhteen loputtua masentunut ja yksinäinen
- Seksin ja ihmissuhteiden välttäminen "ongelman ratkaisemiskeinona"
- Kyvyttömyys lopettaa epäterveet suhteet jatkuvista lupauksista huolimatta
- Sopimattomaan tai tuskalliseen suhteeseen palaaminen huolimatta lupauksista itselle tai muille
- Seksuaalisten kokemusten, flirtin ja romantiikan sekoittaminen rakkauden tunteeseen
Toiveikkain terveisin ryhmän nimettömyyden hengessä,
nimim. Pelokas
Muitakin minun kirjoituksia tältä palstalta voit lukasta, jos tuntuu, että kaipaat tietää fiiliksistä mihin tämä "mystinen melkein pakko"-käyttäytyminen johtaa. Miksi kieltää pakonomaisuus, jos kerran kirjoituksessasi sanot SUORAAN sen, että HALUAT päästä jostakin eroon, mutta, et tiedä MITEN? Suotta asiaa kaunistella, silloin olet voimaton halusi suhteen, teet asioita, joita tiedät, että ei saisi tehdä, mutta teet kuitenkin, koska ne tuntuu niiiiiiiiin hyvältä?? Niinpä, ja seurauksista välittämättä.
Jos siis joskus tuntuu, että olisit valmis toimenpiteisiin päästäksesi OIKEASTI EROON tuosta asiasta, niin käy lukasemassa infoa aiheesta osoitteessa http://groups.msn.com/seksiriippuvuus - Ja lohdutuksen ja toiveikkuuden sanana sanon, että et ole ollenkaan ainoa tässä porukassa, jolla on moinen fiilis ja vaiva ja siis identtisesti täysin samalla taustalla ja samoilla ilmenemismuodoilla.
Sä olet vielä nuori tyyppi, mutta jolla on jo paljon menetettävää. Pohjaan asti ei todellakaan ole pakko mennä, vaikka valitettavan usein muu ei auta. Itse en tajunnut hakea apua, kun olin vielä samassa tilanteessa, kuin sinä, vaan piti sukeltaa syvemmälle, kunnes kopsahti niin, että tuntui. Oot tervetullut porukkaan, vaikka vaan s-postilla ensiks.
Ohessa toinen kirjoitukseni, joka oli vastauskirjoitus riippuvaisten läheisille:
Olen 30:n mies ja itse alkoholistiperheestä kotoisin. Tosin isäni oli mun elämän ensimmäiset 18v. AA:n avulla raittiina, kunnes romahti 2v. ajaksi.
Nyt herään itse tietoisuuteen, että olen itse tuhonnut elämäni riippuvuuksilla. En viinalla, sillä siihen en koske, koska "sehän tuhoaa elämän". Eli sekä riippuvaisen läheisenä, että itsekin riippuvaisena, annan pyynnöstä kaikilla niillä uskottavuuden rippeillä, mitä minulla on, luvan edelleen rakastaa riippuvaista. Inhoa sairautta, rakasta ihmistä!
Siinä kirjoittajat ovat oikeassa, että kukaan ulkopuolinen ei voi auttaa tai vakuuttaa, koska jokaisen toipuvan on ITSE haluttava toipua sairaudestaan. On myönnettävä se, että ei enää hallitse tilannetta, vaikka siltä tuntuu ja "minähän hallitsen kaiken". Valitettavan usein näitä huomaamisen hetkiä joutuu odottamaan pohjakosketukseen asti. Se voi vaatia väkivaltaa, häpeää, työpaikan menetyksen, lähtevän vaimon, sairaala tai vankilareissun, ennen kuin riippuvainen itse huomaa, että kaikki se nautinto, mitä riippuvuus elämään tuo ei ole sen arvoista, että kaikki muu kannattaisi menettää.
Omassa elämässä oleva tuska on musertava ja se vaatii vahvat lääkkeet, eli riippuvuuden, että sitä tuskaa ei tarvi kohdata ja että sitä pääsee pakoon. Omalla kohdallani elin ulkoisesti ja vilpittömästi omastakin mielestäni hyvin onnellista elämää ja rakastan minut jättänyttä naista edelleen aidosti ja vahvasti, ilman mitään ongelmia minun ja hänen välillä. MUTTA minun elämässä oli kauan ennen hänen kohtaamistaan sattunut asioita, joiden perusteella minun maailman kuvani ja esim. "normaalin"-käsite oli vääristynyt. Ja kun katsoo maailmaa vääristävien linssien takaa koko elämänsä ajan, niin maailma näyttää pahalta ja sairaalta paikalta ja samoilla laseilla katsoin myös peilistä itseäni. Ja pahinta mitä minulle ikinä olisi voinut tapahtua, olisi että taas kerran elämässä minut hylättäisiin yksin tuohon kamalaan paikkaan. Ennemmin kuolisin, kuin jäisin taas yksin tuollaiseen maailmaan ja minun elämään.
Ja kun näkee itsensä noin pahana, huonona ja saastaisena ihmisenä, näin sairaassa maailmassa, niin siitä tulee aika paha olo. Ja tuo paha olo on vaatinut vaarallisen ja musertavan ylivoimasen riippuvuuden hoitajakseen ja ymmärtäjäkseen. Silloin kun toteutti riippuvuuttaan oli AIDOSTI hyvä olo.
Tuosta hyvästä olosta, siitä ainosta lohdun ja turvan tuojasta pitäis raitistuessa pystyä luopumaan. Se on aika vaikeaa. Ja siksi vaakakupissa pitää olla todella isoja asioita, ennen kuin ihminen itse näkee tarpeen ja toimii. Ja kuten todettua, niitä ei voi kukaa muu riippuvaiselle kertoa, koska kaikella todennäköisyydellä hän ei niitä näe itsekään. Ei ainakaan ennen pohjakosketusta, kunnes vääristyneet linssit menevät kolahduksessa rikki ja riippuvainen näkee tilanteen niinkuin se todellisuudessa on.
Maailma ei ollutkaan paha, minä en olekaan maailman huonoin ihminen, joku oikeasti rakastaa minua vioistani huolimatta ja kaikki se tuska mitä olen ympärilleni kylvänyt onkin ollut tämän sairauden ja minun riippuvuuteni ansiota, eikä sitä yleistä maailman epäreiluutta, joka minusta niin pahalta tuntui, mutta jonka koin ansainneeni, sillä olinhan pahin ja huonoin ihminen sisältä, vaikka ulos en sitä näyttänytkään.
Omassa tilanteessani, keskellä riippuvaisena elämistä minua hävetti käytökseni suunnattoman paljon. Minulla on ollut ihan normaali moraali. Syvällä sisälläni olen tiennyt, että teen väärin, mutta riippuvuus armahtaa, se saa unohtamaan tekosensa. Minun piti piilottaa tekemäni asiat kaikilta rakkailtani ja itseltäni, koska en olisi niitä kestänyt ajatella.
Tästä seurasi se, että mielestäni kukaan ihminen ei oikeasti tiennyt kuinka paha ja huono ihminen olin. Joten kaikki positiiviset asiat, joita minulle sanottiin menettivät merkityksensä.
Oma isä tai äiti ja kaikista eniten puoliso saattoi sanoa vaikka päivittäin, kuinka paljon he rakastivat minua ja minä ajattelin, että "mikä sinä olet sanomaan, koska et tiedä kuinka paha minä olen". Eli en uskonut, että kukaan minua rakastaisi jos tietäisi minusta totuuden. Ja koska kukaan ei tiennyt, niin kukaan ei siis mielestäni aidosti ja ehdottomasti minua rakastanut. Sillä tavalla on aika kurja elää. Riippuvuus ei koskaan hylkää, se lohduttaa aina ja hyvää oloa saa niin paljon kuin jaksaa kantaa.
Nyt pohjan kautta havahtuneena voin todeta, että ihmiset eivät sittenkään jätä, kun heille kerron siitä mitä olen tehnyt ja minkälainen olen ollut. Sanovat, että teot voi tuomita, mutta ei ihmistä, että olen heille edelleen sama ihana ja rakastettava ihminen, josta he ovat aina pitäneet.
Siis kaikki muut sanoivat näin, paitsi se ainoa jolla olisi ollut mitään väliä ja jonka sylissä olisin halunnut nyt ensimmäistä kertaa itkeä turvassa omana itsenäni, vikoineni vääryyksineni.
Rakastan Sinua T
t: P
eikö oma vaimosi sitten ole himottavampi kuin ne muut? hanki niin himottava vaimo ettei enää tarvi pettää...
Uskoon tuleminen ei auta yhtään, koska se on ihan luonnekysymys pettääkö vai onko uskollinen!!!
petä nin paljonku lystäät-mutta mieti nyt vähän-jos et käytä ehkäisyä,vaimosi voi saada panojesi taudit!miksi et käytä kondomia? oikeasti-kamalinta on et pettäminen selviää tällaista kautta!ja vaimosi on vaarassa-haluatko vaarantaa hänenkin terveytensä-ja vielä hänen tietämättään!
itse naisena kävi näin poikaystävän kanssa ja fiasko siitä syntyi!
Jos saat joltain naiselta jonkun taudin, tartutat sen omaan emäntääsi.
Jos oma emäntäsi on käynyt vieraissa niin taas yksi tartunnan saanut lisää, saati siten jos hän on kanssa naimisissa.
Tällaisen takia en ymmärrä ihmisiä jotka eivät käytä kumia vieraan kanssa, ja se ei ole mikään selitys että toinen on ns. turvallinen naimisissa oleva. Yhden hyppy aidan toiselle puolelle ja turvallisuus on kaukana.
Tämä on vaan itselläni tullut mieleen, ja toivoisin että joku ajattelisi asiaa ja tajuaisi kuinka voi oikeasti käydä.