Huomenna TV2 A2 Ruokailta

luomu on vaarallista

Huomenna tiistaina tulee ajankohtaisen kakkosen teemailta otsikolla Ruokailta. Keskustelua mm luomusta. Toivottavasti totuus kuullaan myös karppaamisesta.

5

230

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jdksbdhs

      Hieno homma.Se vaan tuppaa olemaan samanlaista jankuttamista aina."Asiantuntijat" tulevat jankuttamaan,että luomu ei ole tavallista terveellisempää.Jakeluun ei mene se,että luomuilijat ajattelee asiaa niin,että luomu on sellaista mitä ruoan pitää olla eikä täynnä lisäaineita ja kaikkea sinne ruokaan kuulumatonta.Ei kukaan ole väittänyt,että luomu on automaattisesti terveellisempää tai lääkkeenomaista.Sen sijaan tavallinen tehoruoka kaikkine lisäaineineen voi olla vaarallista pitkällä aikavälillä: SIITÄ KUN EI OLE VIELÄ TUTKIMUKSIA,sillä nykyinen roskaruoka on ollut treninä vasta niin vähän aikaa.Viimeisen 15-20 vuotta tätä roskaa on syöty ja lopullinen seuraus voi näkyä vasta 60 vuoden kuluttua.

      • organic death

        Höpöhöpö. Kun kaikesta syödystä ruuasta 93 prosenttia on ei-luomua, siis tänä vuonna, ja menneinä 20 vuotena luku on vielä isompi, voi satavarmasti sanoa että prosessoitu ruoka ei todellakaan ole erityisen vaarallista. Ajattele niitä miljoonia kiloja ei-luomua ruokaa jota suomalaiset ovat syöneet viime vuosikymmeninä, ja mieti kuinka harvoin uutisoidaan myrkytysepidemioista ja ruokaan kuolemista. Todella harvoin. Mutta heti kun luomun osuus kokonaiskulutuksesta nousee muutamalla prosentilla ja luomua aletaan markkinoimaan kansalle, niin heti tulee epidemioita ja jopa kuolemia. Idut, oliivit ja karkit luomuina ovat jo pienen ajan sisään olleet näkyvillä mediassa. Jos samassa suhteessa ei-luomuruoka olisi yhtä vaarallista, meillähän olisi lehtien lööpit täynnä uutisia kymmenistä kuolleista viikkotasolla.


    • saara mummo

      Koska meillä suomessakin on siirrytty myrkyttämään vilja vähän ennen puintia, en käytä enää muuta jauhoa, kuin luomua. En halua syödä kasvuhormonia.

      • muura sammo

        "Koska meillä suomessakin on siirrytty myrkyttämään vilja vähän ennen puintia, en käytä enää muuta jauhoa, kuin luomua. En halua syödä kasvuhormonia. "

        Mitä on viljan myrkyttäminen? Mitä myrkkyä?

        Mistä olet saanut päähäsi, että viljassa on kasvuhormonia?


      • Maatilan isäntä

        >> Koska meillä suomessakin on siirrytty myrkyttämään vilja vähän ennen puintia, en käytä enää muuta jauhoa, kuin luomua. En halua syödä kasvuhormonia. >>

        Höpsis.

        Se, että jossain maissa viljoja pakkotuleennutetaan glyfosaatilla ei tarkoita sitä, että Suomessa niin tehdään ja se on EU:ssa myös kielletty, kuten monet muutkin typeryydet, joita harrastetaan esim. Yhdysvalloissa.

        Mutta tämäkin on sitä luomuväen pelottelupropagandaa, että Suomessa tällaista toimintaa muka olisi, sillä ei ole.

        EU:ssa ei myöskään saa antaa eläimille kasvuhormoneja, kuten USA:ssa, eikä antibioottejakaan kuin lääkinnällisesti sairauden hoitamiseen.

        Luomuväki ei osaa mitään muuta kuin pelotella ja valehdella ja sitäpä Osmo rauhala tekikin eilen TV:ssä oikein koko rahan edessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1069
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      784
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      648
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      492
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      443
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      435
    8. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      409
    9. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      404
    10. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      44
      399
    Aihe