Olen hiukan huolissaan, miksi jotkut ihmiset ihastuisivat virtuaalihahmoihin, joka ei ole todellinen. Olen katsellut myös sellaisen dokumentin, jossa jotkut miehistä haluaisivat robottivaimon sekä jotkut naiset robottimiehillekin. Mitä mieltä olette tästä asiasta?
Koneet
ja todellisuus
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
MInustakin on hieman pelottavaa, että ihmiset alkavat haluta kumppaniksi koneen tai virtuaalihahmon. Sehän on varmasti seurausta liiallisesta virstuaalimaailmassa elämisestä ja todellisten ihmissuhteiden puutteesta.
Tuollainen koskee varmasti aika harvoja, mutta erityisesti niitä, joilla voi olla jonkinlaisia sosiaalisia ongelmia ja jotka ovat uppoutuneet virtuaaliseen mielikuvitusmaailmaan ja hieman narsistiseen ajatukseen täydellisestä kumppanista, joka on tietysti heidän oman mielensä luoma hahmo.
Koneet saattavat aiheuttaa muutakin vaaraa ihmisille. Muistan nähneeni sellaisenkin dokumentin, jossa pohdittiin sitä, aiheuttaako liiallinen tietokoneen ja muiden koneiden kanssa pelaileminen oleellisia muutoksia aivoihin, kun esim. lapset eivät enää leiki entiseen tapaan motorisia leikkejä, kuten liikkumista, piirtämistä tai rakentamista. Rappeutuuko ihminen koneiden luoman "helpon" maailman takia?