Meidänkin kylässä on liikkunut pitemmän aikaa huumeita mm kannabista ja sieniä. Käyttäjien
Määrä on noin kymmenen vähäsen ylitte ja käyttäjät ovat iältään 19-25vuotiaita. Näitä huumeita pidetään mitättöminä, mutta mikä on sitten askel seuraaviin aineisiin. Olen myös huolissani käyttäjien määrän kasvusta
Määrä on noin kymmenen vähäsen ylitte ja käyttäjät ovat iältään 19-25vuotiaita. Näitä huumeita pidetään mitättöminä, mutta mikä on sitten askel seuraaviin aineisiin. Olen myös huolissani käyttäjien määrän kasvusta
Vastaukset 61
Vanhimmat
Tä, kai sitä nyt edes sieniä saa syödä.
No tehe ilmotus poliisille jos niin on, ja VARMASTI tiedät. Mutu tuntumalla ei paljon ole painoa jos ei ole varmaa näyttöä.
Vakavasti otettava asia todella mutta mitä voi tehdä jos käyttäjät ovat täysi-ikäisiä?
Ei kai rikoslaki tunne täysi-ikäistä luvallisesti huumeita käyttävää !
Poliisille voit tehdä nimettömänä vaikka täältä netin kautta ilmoituksen. Olisi erittäin hyvä jos mainitsisit käyttäjiä sen verran selvätsi, että poliisi pystyisi tarttumaan asiaan.
Aloittaja oletko sinä se?
Ex nuori 44. Onko tullu mieleen, että kun tehet perättömiä ilmiantoja, näin pienessä paikassa, niin pilaat monen nuoren elämän jos sulla ei ole mitään näyttöä! Ja tiedän, että niitä on täällä tehty ja annettu vielä niitä nimiäki.Puskista on helppo huudella mutta jos sulla on munaa niin tule esille nimellä.
Olen mieki syöny sieniä
Minä en ole antanut mitään ilmi vielä. etsin varman näytön ja ilmoitan sitten vasta asiasta viranomaisille
Mitenpä sie sen tehet? Tuskin sulle kukaan tulee tarjoamaan. Oleks varma ettei ne käyttäjät ole sinun omasta perheestä?
En tarkoita, että täytyy tehdä perättömiä ilmiantoja, vaan tarkoitus on antaa poliisille vinkkejä käyttäjistä. Kyllä poliisi sitten selvittää kuka on syyllinen ja kuka syytön.
Ehdottomasti on tärkeintä, että huumeiden leviäminen Muonioon saadaan pysäytettyjä. Kaikki me tiedämme, mihin huumeet lopulta johtavat.
Parempi elävä terve nuori kuin huumeisiin menehtynyt entinen nuori.
OOT tainnu nuuskata kuivattuja kärpässieniä
Uusin villitys on anuksen imppaus.
no josei kannabista kovempaa kamaa käytetä, niin ei huolta. kannabis on viinaa terveellisempää, joten parempi se kuin viina.
niinpä "terveellistä" ,jos alkaa terveystuotteden antaminen,levitys mitäs sitten?
no ihmekkös tuo.ex-muoniolaisena en ihmettele yhtään.eihän siellä kylällä ole nuorille yhtään mitään saatikka sitte muutenkaan mitään.mitäs jäävät kotiin pyöriin isien ja äitien helmoihin työttömiksi..
Kannabis, joka tunnetaan myös nimellä marihuana [2] (joskus kirjoitetaan "marihuanaa" [3] ) monien muiden nimiä, [>] tarkoittaa rajoittamatonta määrää valmisteissa on kannabiskasvista tarkoitettu käytettäväksi psyykenlääkkeet tai lääkkeiden tarkoituksiin. The English term marijuana comes from the Mexican Spanish word marihuana . [ 4 ] According to the United Nations, cannabis "is the most widely used illicit substance in the world." [ 5 ] Englanti termi marihuanan tulee Meksikon espanjalainen sana marihuanaa. [4] mukaan YK kannabis "on eniten käytetty laiton aine maailmassa." [5]
The typical herbal form of cannabis consists of the flowers and subtending leaves and stalks of mature pistillate female plants. Tyypillinen kasviperäisten muodossa kannabiksen koostuu kukkia ja subtending lehdet ja varret kypsä pistillate emikasvia. The resinous form of the drug is known as hashish (or merely as 'hash'). [ 6 ] Hartsimainen muoto huume tunnetaan hasista (tai pelkästään "hash"). [6]
The major psychoactive chemical compound in cannabis is Δ 9 -tetrahydrocannabinol (commonly abbreviated as THC). Merkittävä psykoaktiivisten kemiallinen yhdiste Kannabiksen on Δ 9-tetrahydrokannabinolin (yleisesti lyhennettä THC). Cannabis contains more than 400 different chemical compounds, including at least 66 other cannabinoids ( cannabidiol (CBD), cannabinol (CBN) and tetrahydrocannabivarin (THCV), etc.) which can result in different effects from those of THC alone. [ 7 ] Kannabis sisältää yli 400 erilaista kemiallista yhdistettä, joista ainakin 66 muuta kannabinoidit ( kannabidiolirikasta (CBD), cannabinol (CBN) ja tetrahydrocannabivarin (THCV) jne.), jotka voivat johtaa erilaisiin vaikutuksia kuin THC yksin. [7]
Documented instances of cannabis use go back as far as the 3rd millennium BC . [ 8 ] In modern times, the drug has been used for recreational , religious or spiritual , and medicinal purposes. Dokumentoitu tapauksia Kannabiksen käytön mennä takaisin niin pitkälle kuin 3. vuosituhannella eKr. . [8] Nykyaikana lääke on käytetty virkistys- , uskonnollinen tai hengellinen , ja lääkkeiden tarkoituksiin. The UN estimated that in 2004 about 4% of the world's adult population (162 million people) use cannabis annually, and about 0.6% (22.5 million) use it on a daily basis. [ 9 ] The possession , use , or sale of cannabis preparations containing psychoactive cannabinoids became illegal in most parts of the world in the early 20th century. [ 10 ] YK arvioi, että vuonna 2004 noin 4% maailman aikuisväestöstä (162 miljoonaa) käyttää kannabista vuosittain, ja noin 0,6% (22,5 miljoonaa) käyttää sitä päivittäin. [9] hallussapito , käyttö , tai kannabiksen myynti sisältävien valmisteiden psykoaktiivisia kannabinoideja tuli laitonta useimmissa osissa maailmaa jo 20-luvulla. [10]
Otan esim tästä ruotsin puolelta eräältä paikkakunnalta joka ei ole kovin suuri. Kolmen viimeisen vuoden aikana on monta hyvää nuorta joita ei koskaan uskonut että alkaisi käyttää huumeita kuollut. He olivat järkiään hyvin koulussa ja osa työssään menestyneitä. Heillä olivat hyvät vanhemmat, tavaraa ja rahaa eli kaikkea mitä nyt pidetään on ykkösasia tässä arvomaailmassa. Moni oli alkanut tilaamaan nettihuumeita ja moni käytti samalla jotain depressiolääkettä kun elämä ahdisti. Nämä eivät oikein sopineet yhteen ja on tapauksia että henki lähti myös nettihuumeesta. Jotkut vanhemmat kertoivat julkisesti tapauksista mutta osa vaikeni kun ei jaksanut. Kaikille tapaukset tulivat järkytyksenä niin myös minulle joka työnantajana jouduin läheltä seuraamaan äitien ja omaisten surua.
Kysyä vain voi miksi tällaiseen hulluuteen lähdetään mukaan kun osataan lukea ja tietoa on yllinkyllin asioista. Onko se usko että olo muuttuu paremmaksi näillä aineilla. Totuus on kyllä karmeampi.
No siinäpä tuon näkee "nettihuumeet" on tappavia kemikaaleja, toisin on kannabis jota myös lääkkeenä joissakin maissa käytetää. Kannabis onkin luonnontuote joka on viinaa paljon terveellisempi aine käyttää.
En minä kuiten hyväksy minkäälaista huumetta. vaikka norttia ja viinaa käytänkin, eihän ne huumesätkän vetäjät, pilvessä tajua tästä maailmasta hölkäsen pölähystäkään. Silmät tapittaa, virnuilee itekseen ja haisee tupakki paikalla helvetin imelälle. Katsokaapa viikonloppuna hansissa näkyykö tuommosia hörhöjä
Ei viina ja tupakka ole sen vähempi paheksuttava asia ko huumeetkaan. Juovuksissa sitä ihmiset vasta paljon tekee pahaa. Juopot on kaikista pahimpia.
Juu ja suurinosa tapoista tehdään kännipäissään, olis neki pössyttäny vaan sitä kannabista, niin ei olis leipäveitteä tarvittu miestappoon. Aamulla olisivat kavereina heränneet, sensijaa viinaa juoneena toinen kylmäönä ja toinen herää vankilan arkeen.
Kannabis pitäisi todellakin laillistaa, myynti vaikka apteekkiin.
Mene sinne missä laillista ,mitä väännyt tänne itkemään.ei isonmailman pojat täällä itke . Täällä kaikki on huonosti näillä laillistajilla "mailmaanähneillä kuitenkin on meidän riesana,,,narisemassa joka asiasta.
Menoxx opettele kirjoittamaan oikein.
sulaki vain ongelma ko kytätä oikeinkirjoitusta!!!
Omat lapset tietenki vättää huanaa takapihalla!
Tuosta nyt ei ota kukaan selkoa. Ettet vain olis käyttäjä?
Niin ruoho lailliseksi ja viina kieltoon. alkoholi on paljon pahempi kansanterveydelle kun kannabis, joka on melkeimpä terveyttä lisäävä aine.
te ootte sairaita!!! puolustelette näitä saatanan huumeiden käyttäjiä!!!toivon että ainakin yksi tuttuni muoniosta jää kiinni ja lopettaa niiden käytön!!!
Jos sulla joku tuttu käyttää niin mene sanomaan sille tai sen perheelle. Turhaa täällä hössötät.
Niin ja onkin kovin irvokasta jos viinajuopot arvostelevat jotain tötsypolttelijaa.
Kumpikohan on enempi ympäristölle ja yhteiskunnalle vaarallista touhua, mitä?
Kyllähän totuus vain on niin että alkoholi aiheuttaa enemmän ongelmia kuin kannabis.Itse en puolusta kumpaakaan,vaan kerron totuuden.Uskokaa nyt ja tsemppiä bi ja gay miehille muoniossa.
Voin kokemuksella kertoa että kyllä se viina saa ihmisten päät enemmän sekasin ku pilvi... humalassa todellakin tehdään enemmän henkirikoksia ku pilvessä. Ihminen joka polttaa pilveä yleensä tietää rajansa, enkä ole tavannu vielä ketään kuka olis pilvessä ollu aggressiivinen mutta päissä on! Mutta viina ja huumet ei missään tapauksessa kuulu yhteen, siitä ei hyvä seuraa!
Tottakai aina pitää olla huolissaan jos huumeita alkaa liikkumaan enemmän ja jos niitä aletaan nuorille tarjoamaan, sellasta miekään en hyväksy! Mutta lääkkeenä esim. marihuana on tutkittu ja todettu että se auttaa esim. kroonisissa kivuissa. Mutta sitä pitää osata käyttää oikein.
Vanhempien pittää seurailla omia lapsiaan ja olla tietoisia missä lapset ja nuoret liikkuu vapaa-ajallaan, silloin voidaan estää huumeiden joutuminen ns. vääriin käsiin! Olenpa törmänny useasti keskellä kylää alaikäisiin lapsiin kaatokännissä! Eikö siitä pitäisi olla huolestunu??
No voihan pärse! Aloittja oletko itse käyttäjä vai mistä tiedät asiat noin varmasti? Mielenkiintoista, että sulla on faktatietoa noinkin vakavasta asiasta ja kuitenkin netissä vain kirjoittelet. Vie sanaa perille äläkä piilottele sitä. Osa vastuu on sitten sinun jos lapset ja nuoret käyttää niitä eikä vanhemmat ja huoltajat osaa tiedostaa vaaraa. Ei varmaan kaikki vahemmat edes käy näillä sivuilla.
Niin se viina iolisi kyllä hyvä saada pois vanhemmilta.
Joo, ei sellasilla olisi varaa sanoa jotka juovat viinaa humaltumistarkoituksessa, viinahan on kuolinsyy numero yksi, kun puhutaan ennenaikaisista kuolemista.
nämä varoitukset. Saamenkielisten uutisten,mukaan huumeet on ongelma niinkin lähellä ,kuin Kautokeinossa.
joo äly hoi sitä juodaan ja saa juoda...
mutta huumaus aineet on kiellettyjä kaiken ikäisiltä.. ja huume kuolemia on käyttäjiin nähden paljon.
Suomessa varmaan 3 milj. juo, niin aika harva kuolee mutta huumeitten käyttäjiä on vaikka n.200 000 niin kuolemia on suhteessa enemmän.. käsitätkö sanan suhteessa.
Eihän ne enää niin kaukana olejos ne kerran on jo muoniossa
Jos kannabikseen haluaa kuolla niin sitä pitää syyä ainaki se yli 10 kiloa..
taas parempi ko pussillinen uusia. Paras tapa tappaa itsensä kannabiksella on pudottaa se 10 kiloa itselleen itselleen päähän parvekkeelta ja hypätä sitten itse itse perässä. Jos parveke on tarpeeksi korkealla voi olla hyvätkin mahdollisuudet kuolla. Muuten ei.
SIENET JA KANNABIS TURVELLISEMPIA KUIN ALKOHOLI! ^^ ebin
Niin kyllä viinan kiroista pitäisi olla enempi huolestunut, kummallasta kaksinaismoraalia kun mukamas vain huumeet olisivat vaaraksi. Viina keski-ikäisten kuolinsyy numero yksi.
Kannabista taas käytetään jopa kipulääkkeenä kroonisiin kipitiloihin, kun tavallisilla lääkkeeillä ei saavuteta enää hoitovastetta.
WAZAAA vittu mie olen pilvessä!! jeejee
mie kans!
ja mieki olen!
Lääketieteellisessä Lancet-lehdessä julkaistun asiantuntijapaneelin laatiman 20 päihteen vaarallisuuslistan mukaan kannabis on 11. vaarallisin päihde. Muun muassa tupakka ja alkoholi luokiteltiin vaarallisemmiksi kuin kannabis. Mutta asiantuntijapaneelin mukaan kannabista pidettiin vaarallisempana, kuin LSD, gammahydroksivoihappo ja ekstaasi.
Erittäin vakavan kallon murtuman ja aivojen suhjevamman tapaturmassa kokenut 80 luvun vaihteessa.
Tapaturman seuraamana Aivojen kipu oli niin vakava, että erittäin kovissa kipujen tuskissa painokin katosi nopeata vauhtia Keskussairaala hoidossa.
Lääkemääräyksenä oli Morfiin ja tarkasti määrätty miten tuli käyttää lääkkeitä. Kivut ja tuskat olivat niin vahvat, että kivuista eroon pääsemiseksi tuli ylitettyä määriä, sekä hoitavat keskussairaalan lääkärit olivat sitä mieltä, ettei yli käyttöä tule harjoittaa ja seuraukset voivat olla erittäin hengen vaaralliset.
Morfiini aiheutti sellaisia tunteita, että usein tunsin olevani yhtä kuin lintu ja pystyn nousemaan ilmaan ja liikkumaan siellä, sekä aamulla ylös noustessa välin seiniä myöden liikkuminen yhtä kuin humalassa. Keskustelu selkeätä, mutta ei itse muista mitä tuli puhelimessa keskusteltua. Morfiini unet saattoivat olla täyttä
helvettiä ja unet erittäin raakoja, joita ei ikinä halua nähdä.
Erittiäin kovien tuskien vähitellen parantuessa Morfiinin ajoin alas lääkärin ohjein hyvin lyhyessä ajassa, eikä pientintäkään halua enää ikinä ollut koskea kyseiseen lääkkeeseen. Alasajossa oli uudet kipulääkkeet. Kuitenkin oli pitkään Morfiinistä kamalat tunteet, mutta älä, koske tuohon lääkkeeseen, ellei lääketieteellisesti sairauden hoidossa ole pakoitettu tuskien lieventämiseksi käyttää.
Aivoissa ei ole tuntohermoja, eli aivot eivät tunne yhtään mitään. Kipusi tuli hermoista aivojkalvon pinnalta tai muusta, mutta ei aivoista.
Minuakin lääkitty sairaalassa morfiinijohdannaisilla ison leikkauksen jälkeen ja unet on kyllä sarjasta liskojen yöt.
Olet aivan oikeassa. Erittäin kovat kivut tulivat hermoista ja aivokalvon pinnalta, eli erittäin korkea paine kallon aivokalvon ja hermojen välilä. Vakavaa oli osaltaan kallon pohjan murtuma kipu tekijänä. Morfiini käytön aikana tuli usein hiki, sekä tuntui kammottavalta, koska hieässä olossa oli mukana jääkymää ihon pinnalla ja ihmetytti menehtyykö tähän.
Alkoholin käytöstä. Juopuneena olo on hyvin onnellisen oloista, mutta jos joku filmaisi ja näyttäisi miten esinnyt ja puhet. Alkoholin käyttösi voi päättyä heti, koska et sellaisena halua nähdä enää koskaan itseäsi.
Olen kokenut pitkäaikaisella viikon loppuina perjantaista maanantaihin runsaasta alkoholin käytöstä ja usein meni viikollakin illatkin.
Liiallisen alkoholin käytössä totesin, että olen menossa alkoholistiksi. Tämä tapahtui, koska alkoholi alkoin maistua mielyttävältä juoda ja jo vähäisestäkin alkoholi määrästä tuli miellyttävä alkoholi viihde päälle. Tällöin totesin ja päätin, että alkohlin käyttö päättyy heti ja olin noin yhden kuukauden ja en käyttänyt yhtään. Tein lopullisen päätöksen, että vain jossain juhla tilaisuudessa otan vain vähän ja lopetan siinä vaiheessa, kun alkaa tuntua vaihe juopuneeksi siirtymiseksi ja töllöin alkoholin lisääminen juopumukseen on ensi askeln alkoholistiksi ja vato tätä.
Niinpä poliisi oli tehnytki kotietsinnän ja 4 taloudesa óli siemenet kylvettynä! Mikä helvetti näitä muonion nuorisoa oikein vaivaa, Onko liiikaa nämä tietokoneet penikoille!
ei sole ko se ettei enää alkomahooli riitä ja pittää käyttää/kasvattaa huumeita koska se on "siistii" ja pittää esittää kovvaa jätkää...
huh-huh voiko olla totta Muoniossa,ei ensikuulemalta uskoisi.
On se vain suuri onni, että kannabis tuli Monioon jäädäkseen sinne. Nyt ei tarvitse enää viinaa, eikä olla krapulan kourissa punkan pohjalla. Minä pössyttelen, mutta en myy kelleen. Kyselijöitä kyllä riittää.
kannatta olla huolissa kyllä net on jo luusereita jokka sillä tiellä on.... ottasit vain kunnon lisä annostuksen päästäs niistäkin perkeleistä... tarttis yhteiskunnan niitäkään elättäää...
ota ite yliannostus paska puhetta tai samariiniä. idiootit. ja hommatkaa elämä!
asdasdasdasdasdasdasdasdasdasd
tutkikaapa vähän muuta intternettiä, ku kämästä suomi24:ää
- http://kieltolaintoinenkierros.blogspot.com/
- http://hamppu.net/index.php?option=content&task=view&id=62&Itemid=25
- http://mspotilas.blogspot.com/
- http://kannabisuutiset.com/
- http://www.tusky.fi/uutiset/271-espanja-kannabisklubit-ratkaisuna-laittomuuteen
- http://hamppu.net/phoenixt1.html
- http://hamppu.net/phoenixt2.html
- http://hamppu.net/tutkimus/toimintakykytutkimus.pdf
lukekaa noi ekaks, niin linkitän sitte lisää.
Smoke weed everyday!
Mie se polttelen ja voin hyvin. Minulle oikein tarjotaan ja hyvä niin.
Ruottissaki kannabis hyväksytty lääkeaineeksi, joten terveellistä se on.