Kun on tullut ilmi, että mielipiteet eroavat kovastikin uimisen tekniikasta, voisi kysyä, mikä on uimisen tarkoitus. Monet uskovat kovan vauhdin olevan tärkeää. Siihen tarvitaan oikean tekniikan osaamista ja pitää mennä kursseille.
Myöhemmin voi tulla mieleen, ettei se nopeus olekaan kovin tärkeää. Tärkeämpää on ne tuntemukset mitä uiminen herättää uidessa ja uinnin jälkeen. Veden tunteminen paljaalla iholla on terveyttä antavaa. Minä uskon, että uinti parantaa monia pieniä vaivoja. Kun ihmisellä on muutamia tällaisia mielihyvän lähteitä, se pitää terveenä.
Minä luulen, että tätä ei nykyäänkään täysin ymmärretä eikä arvosteta.
Jos uimisesta saa hyvää mieltä ja terveyttä, niin kyllähän niitä voi pitää hyvinä aiheina uinnin harrastamiseen.
Minkä vuoksi uit?
2
140
Vastaukset
Itse ainakin tulee uitua, koska se on minusta kivaa. No, aina ei uinti nappaa tai on kiirettä, joten tulee pidettyä kuivia kausia, mutta kyllä se allas vaan vetää aina takaisin. Toisena tavoitteena on tietysti kuntoilu, eli pyrkimys pitää kroppaa kasassa - ainakin niitä paikkoja, joita on nuorempana tultua vähän murjottua (polvi, olkapää). Tietysti olkapään kuntouttaminen uimalla saattaa tuntua vähän hassulta, mutta paremmin altaassa jaksaa, kuin salilla tehdä toistoja.
Joissakin "tieteellisissä" tutkimuksissakin puhutaan uimareiden "eristäytyneisyydestä" vedessä. Muka turruttaa aisteja. Enemmän kyllä minusta salilla junnaaminen turruttaa, vedessä tuntee virtauksen, muiden uimareiden aallot, paineen vaihtelun - ja jonkin verran kuulee myös. Ei tietysti mitään keskustelua. Ja tosiaan tuntoaistin puolesta vedessä ollaan eristyksissä jos ei vielä olla opeteltua tunto- ja paineaistia käyttämään uudessa ympäristössä.
Jos tarkastellaan kuntoilun kannalta uintia, niin ainoa, missä tekniikkaa tarvitsee osata on muutaman haitallisen liikkeen välttäminen (nivelten säästäminen). Tunti hengästyttävää liikuntaa on tunti hengästyttävää liikuntaa, riippumatta siitä, kuinka nopeasti liikunnan aikana edetään eteenpäin. Itselläni on kilpauintitausta, joten tulee noita metrejäkin laskettua (ja silloin tällöin uitua kelloa tai jopa muita uimareita vastaan), mutta liikunnasta nauttimisessa pääasia on tietysti se itse liikunta.- 2x/vko
Pääsääntöisesti uin pidempää matkaa rauhallisesti. Toisinaan on kiva tehdä kovia 25-50m vetoja. Mut välimatkat kovaa ei nappaa, koska en ota uintia vakavasti eikä ole tulostavoitteita. Uinti on mulle sellaista täydentävää harjoittelua. Peruskuntoa sekin parantaa, ja sitten saa jotain särmää tolle ylä- ja keskivartalolle, joka juoksua harrastavalla toimistotyöläisellä jäisi muuten rappiolle.
Ja onhan siinä sekin plussa että missäs muualla näkisit pimeässä talvessa tervehenkistä silmänruokaa vähissä vaatteissa kuin uimahallissa ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja12914290Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va275918SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545465Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2984319HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.384077"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste993641Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant23561Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan223528Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan592611Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.931398