Apua kaivataan: pukeutuminen työhaastatteluun!

juusopääää

En ole käynyt työhaastattelussa lähemmäs 10 vuoteen ja nyt sellainen olisi sitten edessä. Ongelmana on pukeutuminen, johon haen tässä nyt muiden kommentteja ja mielipiteitä. Vaikkei pukeutuminen mitään päätöstä nyt varmaan ratkaisekaan, voi ensivaikutuksen antaa vain kerran, ja mielelläni välttäisin sekä ali- että ylipukeutumista.

Tiedot:

Mies, 32
Paikka: manager, kaupallinen (ei kuitenkaan esimiestehtävä)
Koulutus: maisteri

Pukeutumisvaihtoehtoja:

1. Tumma puku, valkoinen kauluspaita solmio
2. Tumma puku, kauluspaita solmio
3. Muu puku, kauluspaita ( solmio)
4. Siistit tummat farkut, pikkutakki ja kauluspaita
5. Farkut ja pikkutakki

Minkä itse valitsisit ja miksi?

3

686

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmm..

      No itse ehkä menisin näin. Ei pukua mutta siistit kangashousut ja kauluspaita (sopivan rento väri), kravatti ja tyylikäs blazeri (hieman paksumpi pikkutakki). Mustat hieman tuhdimpopohjaiset nahka kengät. 27 vuotta pukuja ja pikkutakkeja käyttäneenä niin business suite on enemmän vaihtunut business casualiksi.

    • Virkailija
    • If_I_had_a_hammer

      Jeps! vasara ja kello mukaan. Kitaran saat ensitrefeillä jättää vielä kotiin. Hyräilet kivaa laulunpätkää sisälläsi kun astut firman ovesta sisälle. Se antaa voimaa. Ja se tärkein juttu. Nostat leukaa semmoiset 1 cm ylemmäs kuin tavallisesti pidät. Se antaa itseluottamusta kummasti.
      Noilla tempuilla varmasti saat paikan. Ilmoittele jos homma kolahti. Lycka till !
      https://www.youtube.com/watch?v=Kp1z8EzZ5Hs

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1213
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      814
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      236
      708
    4. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      61
      673
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      581
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      550
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      548
    8. 37
      502
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      498
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe