Voinko käyttää vuokrapelioikeutta kuulumatta siihen oikeuttavaan seuraan? Ymmärrän, etä johonkin on kuuluttava.
vuokrapelioikeus
5
490
Vastaukset
- sdssdds
Kyllä voit. Ei tarvitse olla seuran jäsen, vaihka pelaakin vuokrapeli oikeudella.
Mutta miksi et liittyisi? Vuorapelioikeudellahan ilmeisesti pelaat siellä kentällä koko ajan, muutamaa greefee kierrosta lukuunottamatta muilla kentillä.- vuokraaja
Kiitos tiedosta.
Olen vasta viime vuonna aloittanut aktiivin pelaamisen ja kuulun yhteen seuraan, enkä haluaisi vuosittain vaihtaa, se tuskin on järkevää. Haluan kokeilla pelaamista vuokrapelioikeudella. Voihan olla, että se tapa ei osoittaudukaan minulle jatkossa sopivaksi. Asun pääkaupunkiseudulla ja vielä pähkäilen millä muodoin pelaan. Yksi vaihtoehtohan on myös Supergolf, vai? - gdfgdfgfg
vuokraaja kirjoitti:
Kiitos tiedosta.
Olen vasta viime vuonna aloittanut aktiivin pelaamisen ja kuulun yhteen seuraan, enkä haluaisi vuosittain vaihtaa, se tuskin on järkevää. Haluan kokeilla pelaamista vuokrapelioikeudella. Voihan olla, että se tapa ei osoittaudukaan minulle jatkossa sopivaksi. Asun pääkaupunkiseudulla ja vielä pähkäilen millä muodoin pelaan. Yksi vaihtoehtohan on myös Supergolf, vai?Supergolf on todellakin hyvä vaihtoehto aloittavalle golffarille, joka vielä miettii missä kentällä alkaa tulevaisuudessa tahkota kierroksia oikein tosissaan.
Kuulut johonkin seuraan jom nyt, liityt supergolffiin ja maksat sen 15 euron jäsenmaksun. Ostat 50 päiväpelilippua ja maksat niistä n. 1200 euroa ja pelailet lähiympäristön kenttiä ja valitset seuraavalle kaudelle sen kentän mihin tykästyt ja vuokraat/ maksat pelioikeuden.
Pääkaupunkiseudulla on varmaan toistakymmentä kenttää, jotka kuuluvat Supergolffiin.
Minun kotiseurani tarjoaa tulevalle kaudelle supergolffin jäsenyyden ilmaiseksi (säästö 15 euroa:-), ja aion varmasta ostaa 20 päiväpelilippua ja pelata ne pois jossain eteläsuomen kentällä. Alkaa hieman tökkiä oma kotikenttä, kun kierroksia tulee kauden aikana siellä n. 100, tosin 9 reikäisiä.
Tuleehan kaude aikana muutama greenfee kierros pelattua lähiseudun muilla kentillä ja yleensä ne kaudesta mieleen jääkin. Ensikaudella siis aion pelata huomattavasti enempi vieraskenttiä kun aikaisempina kausina
- &&&
Jospa tarkistaisit kyseisen yhtiön yhtiöjäjestyksestä. Taitaa olla harvassa sellaiset yhtiöt (jos niitä on lainkaan) jotka edellyttävät että saman kentän seuraan pitää kuulua. Toiset yhtiöjärjestykset sitten edellyttävät, että johonkin seuraan on kuuluttava ja toiset taas ei. Tämä tieto tosin perustuu keskusteluun golfpisteen foorumilla.
- vbnvb vbvbn
Siis sehän on varma, että johonkin seuraan on kuuluttava, muuten ei esim. vakuutukset ole voimassa. Se, että kuuluuko siihen seuraan, jonka vuokrapelioikeudella pelaa ei ole pakollista.
Itselläni oli pari vuotta sitten vuokrapelioikeus eri kentälle, missä olin jäsenenä ja homma toimi. Ihan normaalisti tein greefee varauksen ja ilmoitin pelaavani vuokraoikeudella.
Luovuin kyseisestä oikeudesta sen takia, koska kyseinen kenttä piti itsepintaisesti kiinni sunnuntain lähtöaijoista, niitä ei saanut kuin seuran jäsenet ja niiden ystävät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514545Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741720Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 551314
- 931225
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083- 471075