on ollut pitää Raamattua historiallisesti ja eettisesti erehtymättömänä Jumalan sanana. Käsitys perustuu huonoon raamatuntuntemukseen, tosiasioiden kieltämiseen tai maagiseen ajatteluun. Mutta puhutaanko tästä kirkoissa? Ei! Näyttää siltä että tietoisena pyrkimyksenä on ollut pitää ihmiset tietämättöminä.
Fundamentalistisessa raamatunlukutavassa eli ”mellerismissä” Raamattu tekee vain kristallipallon virkaa. Siinä aivot jätetään narikkaan, pannaan huppu päähän ja kierrätetään omia ajatuksia, ennakkoluuloja, tietämättömyyttä ja psyykkistä häiriytyneisyyttäkin pyhän kirjan kautta.
Kristillisen kirkon vuosisatainen erhe
11
74
Vastaukset
Hei, Raamattu on Jumalan sanaa, mutta inhimillisten ja erehtyväisten ihmisten tiettynä historiallisena aikan kirjoittama kirja. Silti kristityt pitävät sitä Pyhänä kirjana, koska siinä kuulemme Jumalan puhetta. Se ei tarkoita sitä, että lukisimme Raamattua ilman kriittistä ajattelua ja historiallista tulkintaa. Avain Raamatun ymmärtämiseen on Jeesus Krsitus, se mikä kertoo Jeesuksesta on tärkeintä. Raamatussa on monen eri kirjoittajan tekstiä ja monelta eri aika kaudelta. Se ei ole ristiriidaton, silti kristitty kuulee siinä Jumalan puhuvan ja Raamattu kertoo Jumalasta ja Jeesuksesta ja Pyhästä Hengestä. Se mikä tekee Raamatun lukemisen vaikeaksi on se, että sitä tulkitaan niin monesta eri näkökulmasta ja eri tulkinta mallista käsin. Silti uskallan väittää näiden ristiriitaistenkin tulkintojen kautta meille välittyy Jumalan pelastusteot.
Merja Lampila, pappi- Kehäpäätelmä
"Se ei tarkoita sitä, että lukisimme Raamattua ilman kriittistä ajattelua ja historiallista tulkintaa. Avain Raamatun ymmärtämiseen on Jeesus Krsitus"
Jeesuksesta ei kuitenkaan ole tietoa kuin Raamatussa, pois lukien muutamat harvat historiankirjoittajien kiistanalaiset maininnat. Avain Raamatun ymmärtämiseen on siis käytännössä pelkästään Raamattu, eli kehäpäätelmästä on viime kädessä kyse. Mutta tuo on naisppappikauden tulkinta. Mietitään 70 vuotta sitten, niin silloin oli ihan toisenlainen asenne Raamattua kohtaan. Tänä päivänä on kirkon ollut pakko antaa myöden tuossa, että Raamattu ei ole kuin viitteellinen kirja.
Kritisoisin myöskin väitettäsi siitä, että Jeesus Kristus olisi kirkolle tärkeä. Ehkä brändinä, mutta opetuksellisesti kirkko ei taida noudattaa yhtään Jeesuksen opetusta. Oikeastaan kirkko on huomattavasti enemmän rikkonut Jeesuksen suoria määräyksiä kuin noudattanut niitä. Väitteesi siitä, että Jeesus olisi tärkeä opetuksellisesti kirkolle, on näin ollen väärä. Se ei ole edes tulkinnanvarainen. Se, että kirkon edustajat väittävät tulkitsevansa asioita Kristuksen kautta, on vain yksi tapa harhauttaa ihmisiä. Useimmilla ei hälärit nouse pintaan, jos näin sanotaan, mutta jos tarkastelee Jeesuksen kantoja asioihin ja kirkon päätöksiä, niin ne on suuressa ristiriidassa. Viimeiset 50 vuotta kirkko on tarkastellut asioita kansan kautta, ei Jeesuksen tahdon kautta.
Ei nuo väittämäni ole mitään mielipiteitä, vaan ne voidaan helposti tarkastella Raamatusta, ihmisten käytöksestä ja miten kirkko on sitten muuttanut kantojansa niihin. Abortti, homot, avoliitot...näitä asioita riittää, joissa kirkko on tullut kansan tahdon mukaisesti, ei sen mukaan mitä Jeesus olisi mahdollisesti halunnut.
- Kristinuskon kirja.
Hengenmiehen aloitus erinomainen. Raamattu ei ole Jumalan snaa. Kirkko on perustanut Raamatun pohjalta selitysopin, joka ei mene perille järkevälle, elämän realistisen ajattelukyvyn omaavalle ihmiselle. Tosiaan kirkon tietoinen pyrkimys on edelleen pitää ihmiset tietämättöminä ja alistettuna uskonnollisesti oman valtansa alle.
Jumalan sana on Jeesuksen tuoma ilmoitus perimätiedon todennäköisyyteen perustuen. Sekään ei ole Raamattu pohjainen.
Merja Lampila, pappi, voi ajatella kuka on tuonut kristinuskon ja mitkä sen perimätietoon pohjautuvista kirjoituksista ovat todennäköisiä. - ao
http://www.viinitarha.net/xnettitv.html
Kuuntele Jean Roossin puheet Hengenmies - srk-pappi
Tuo Hengenmiehen ajattelutapa on toisaalta oikea, mutta tosaalta ei aivan kohdalleen osuva. Nimittäin fundamentalistinen Raamatun tulkinta on kristikunnassa aika nuorta. Se on oikeastaan kehttynyt vasta 1600-luvulla. Esimerkiksi Lutherille tällainen Raamatun tulkinta oli vierasta.
Yhä edelleen Suomen ev.lut. kirkon piirissä fundamentalistisesti ajattelevia ei ole kovinkaan paljoa. Herätyskristillisissä piireissä tähän suuntaan vievää ajattelua on enemmän.
En oikein ymmärrä myöskää tuota Mave:n ajattelutapaa. UT:ssa ei sanota mitään abortista eikä evankeliumit kerro Jeesuksen ottaneen homoseksuaalisuuskysymykseen kantaa. Ainoa, jossa muutosta on tapahtunut, on Jeesuksen kielteinen kanta avioeroon.
Ajattelen itse Raamatun sisältävän riittävän tiedon ihmisen pelastukseen. Kaikkien yksityiskohtien historiallisuus ei silloin ole ehdottoman tärkeää.- kiinnostaa
Hei srk-pappi! Sanopa, oliko valistusajan järjen korostamisella vaikutusta siihen, että Raamattua alettiin tulkita kirjaimellisesti?
Tuli tässä vain tällainen ajatus mieleen, kun näyttää siltä, että ateistien on vaikea tajuta ei-kirjaimellista Raamatun tulkintaa. Heille asiat voivat olla vain konkreettista faktaa tai sitten satua. kiinnostaa kirjoitti:
Hei srk-pappi! Sanopa, oliko valistusajan järjen korostamisella vaikutusta siihen, että Raamattua alettiin tulkita kirjaimellisesti?
Tuli tässä vain tällainen ajatus mieleen, kun näyttää siltä, että ateistien on vaikea tajuta ei-kirjaimellista Raamatun tulkintaa. Heille asiat voivat olla vain konkreettista faktaa tai sitten satua.Pidemmän aikaa on Raamattua tulkittu kirjaimellisesti kuin ohjeellisesti...Ei homot, avoliitot, naispapit, abortit ole aikoja sitten hyväksyttyjä asioita. Miksi pitäisi ymmärtää kristittyjen päähänpistojen kimpoiluja, kun ei niissä ole mitään järkeä...oli se sitten kirjaimellinen tai sitten ohjeellinen. Mikäli on kirjaimellinen, niin miten he käsittelee ristiriidat? Mikäli se on ohjeellinen, niin mistä voi tietää oikean tien? Vai onko Raamatun ylipäätänsä oltava elämää ohjava teos...tai oikeastaan, onko kristinuskon oltava elämää ohjaa uskonto..Kristinuskon mukaanhan vain usko ja kaste merkitsee ja lopun aikaa eletään pellossa...ellei satu olemaan lestaadiolainen saarnaja, joka elää lapsissa...
kiinnostaa kirjoitti:
Hei srk-pappi! Sanopa, oliko valistusajan järjen korostamisella vaikutusta siihen, että Raamattua alettiin tulkita kirjaimellisesti?
Tuli tässä vain tällainen ajatus mieleen, kun näyttää siltä, että ateistien on vaikea tajuta ei-kirjaimellista Raamatun tulkintaa. Heille asiat voivat olla vain konkreettista faktaa tai sitten satua.On huomattavasti helpompi ymmärtää heitä, jotka pyrkivät sovittamaan Raamatun tekstit nykyaikaan tulkitsemalla niitä esimerkiksi vertauskuvina tai käsittäen niiden aikasidonnaisuuden ja sen ajan tavat, tiedot ja uskomukset.
Lähes mahdoton on sitten ymmärtää heitä jotka pyrkivät kirjaimelliseen tulkintaan ja yrittävät sovittaa tulkintansa absoluuttisena totuutena nykyaikaan. Umpiperähän se on ellei sitten ole valmis hylkäämään paljon nykyisin itsestäänselvyyksinä pidettyjä absoluuttisia totuuksiakin.a-teisti kirjoitti:
On huomattavasti helpompi ymmärtää heitä, jotka pyrkivät sovittamaan Raamatun tekstit nykyaikaan tulkitsemalla niitä esimerkiksi vertauskuvina tai käsittäen niiden aikasidonnaisuuden ja sen ajan tavat, tiedot ja uskomukset.
Lähes mahdoton on sitten ymmärtää heitä jotka pyrkivät kirjaimelliseen tulkintaan ja yrittävät sovittaa tulkintansa absoluuttisena totuutena nykyaikaan. Umpiperähän se on ellei sitten ole valmis hylkäämään paljon nykyisin itsestäänselvyyksinä pidettyjä absoluuttisia totuuksiakin.Minusta on juuri toisinpäin. Fundiksen ymmärrän, mutta en liberaaleja.
Minä ymmärrän sen, että jos väitetään olevan kirja, jossa ilmoitetaan Jumalan tahto. Juutalaisten yleinen käsitys oli Jeesuksen aikaan, että Mooseksen laki oli se pohja.
Mikäli oletetaan olevan Jumala, joka haluaa ilmoittaa HÄNEN tahtonsa mukaisen elämisen mallin ja siksi kirjaa siitä lain ihmisten iloksi...tai kauhistukseksi. Tämän Jumalan väitetään olevan vieläpä kaikkitietävä ja kaikkivaltias, niin sen tiedon valossa ei pitäisi tulla mitään arpomista. Mikäli joku elämämisentyyli on oikea, niin se on silloin absoluuttisen oikea. Mikäli tälläisen Jumalan mukaan homostelu on perseestä, niin se varmasti on silloin perseestä. Me ei vain niitä perusteluja ymmärretä. Tähän mennessä kaikki olisi selvää.....
Sitten on liberaalit. He tulkitsee Jumalan antaneen lakeja, jotka Mooseksen väitetään saaneen. Heidän mielestä Jumala oli väärässä. Olkoot heidän mielestä Jumala väärässä, mutta miksi he sitten uskoo Jumalaan, joka on väärässä vaikka pitäisi olla kaikkitietävä? Puhutaan ajan mukaan ja silloisten tapojen mukaisista tulkinnoista.....SYVÄLTÄ :D Miksi Jumala antaa oman ilmoituksensa mukaisesti ilmoituksen ikuisesta liitosta, jos siinä onkin sitten viimeinen päiväys? Kyse ei ole siitä, että tulkittaisiin jotain ohjeita, lakeja sen ajan mukaisesti, vaan niitä lakeja tulkitaan nykypäivän ihmisten kannalta. Siinä on suuri ero jolla kustaan ihmisiä iirikseen.... Tai oikeasti sillä rauhoitetaan omatuntoa ja pyritään pitämään uskonto mediaseksikäänä, ettei ihmiset hylkää kristinuskoa...Rahan vuoksi huoraamista, mutta kukapa ei niin tekisi ...jos on ikinä ollut töissä.
Fundikset voisi opettaa sivistämällä heitä Raamatun ja juutalaisten historiasta. Ikävä kyllä liberaalit on siinä välissä. He pitävät oikeutenaan muuttaa ja tulkita "hengessä" ja "silloisen ajan ja tapojen" mukaisesti tämän päivään yhteiskuntaan muuttamalla. Mikäli sinä tiedät mitä sinä haluat lopputulokselta, niin ei siinä silloin tulkita silloisten tapojen mukaisesti, vaan etsitään selitystä miksi asia onkin päinvastoin kuin Jumala asian ilmoitti... Tälläiset liberaalit teelehdistä tutkijat estävät tälläisiä fundiksia pääsemään ylitse Raamatun absoluuttisesta totuudesta. Mikäli nämä teelehtien tutkijat/suomen valtion yliopistoissa koulutuksensa saaneet henkilöt jakaisivat sen koulutuksessa saamansa tiedon fundiksille, niin loppuisi arpomiset tulkinnoista ja Raamatun sisältämästä absoluuttisesta totuudesta.
Toisaalta se muuttaisi silloin radikaalisti kristinuskoa ja tekisi siitä vähemmän määritellyn, mutta kuka oikeasti kaipaa kastamattoman lapsen joutumista Helvettiin...tai uskon vuoksi helvettiin joutumista...kukapa kaipaa Helvettiä ollenkaan..No, kirkko kaipaa, mutta entä ihmiset?- . .
a-teisti kirjoitti:
On huomattavasti helpompi ymmärtää heitä, jotka pyrkivät sovittamaan Raamatun tekstit nykyaikaan tulkitsemalla niitä esimerkiksi vertauskuvina tai käsittäen niiden aikasidonnaisuuden ja sen ajan tavat, tiedot ja uskomukset.
Lähes mahdoton on sitten ymmärtää heitä jotka pyrkivät kirjaimelliseen tulkintaan ja yrittävät sovittaa tulkintansa absoluuttisena totuutena nykyaikaan. Umpiperähän se on ellei sitten ole valmis hylkäämään paljon nykyisin itsestäänselvyyksinä pidettyjä absoluuttisia totuuksiakin.Mutta kun ei tällä palstallakaan näy muunlaisia ateistien kirjoituksia Raamatusta kuin sen kirjaimellisesti tulkitsevia. Niitähän te aina huudatte. Jos kerran älyätte sitä muullakin tavalla, niin miksi sitä ei näy?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 447286
- 324038
- 573565
- 503100
- 172786
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons492259- 372258
- 482229
- 432228
- 162226