Kysymys papeille ja muillekin kristityille

jompi kumpi kai

15

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mieti tätä

      " Avioliitto sinänsä ei ole syntiä, mutta homous aina. Siinä on iso ero. Jeesus sanoi, että Mooses antoi luvan eroamiseen sydänten kovuuden tähden, mutta Jeesus toi esiin mikä on alkuperäinen Jumalan tahto.



      Vaikka et minulta kysykän, niin vastaan kuitenkin eräästä kulmasta.
      Tuossa yllä on Reko Kaurasen huomautus avioerosta ja Mooseksesta. Jäin miettimään, kuka se esi-Mooses oli joka tiesi Jlan tahdon paremmin kuin Mooses? Älkää, ihan totta viitsikö lainata toisen uskonnon oppeja omaan käyttöönne. Avioliitto oli sopimus ja sen voi purkaa jos oli syytä.
      Mitä tulee oppiin uuden vaimon ottamisesta vasta kun on leski, niin sitä rikkoo jokainen, jos haluaa..aloitetaan vaikka kolmesti naimisissa olleesta Miika Ruokasesta.

      Olin tukehtua nauruun kun häntä haastateltiin tv:ssä. Vakavalla naamalla hän sanoi ettei voi hyväksyä homoja koska Raamattu kieltää. Kun haastattelija sitten huomautti hänen olevan kolmatta kertaa naimisissa, vaikka Raamattu kieltää..niin sen pappi kiersi sanomalla.."se on egsegeettinen kysymys"!
      Harmi ettei haastattelija jatkanut aiheesta.

    • Asetat mielenkiintoisen kysymyksen.

      Itse kysyn mieluummin toisinpäin voiko kristitty olla siunaamatta homoparia tai vihkiä eronnutta uuteen avioliittoon?

      mono kuoppala
      nuorisotyönohjaaja

      • mieti tätä

        Mitä muuut, papit, vastaa mielenkiintoiseen kysymykseen?


      • Voi. Ota esimerkkiä vaikka kirkosta, jossa ei vihitä eronneita tai siunaamatta homoparia...Luterilaiset nyt vain on marginaalinen kristinuskonlahko...Täytyy muistaa, että katolilaiset on alkuperäisiä kristittyjä ja luterilaiset on vain yksi lahko ja lahkoistahan Raamatussakin varoitetaan..


      • pertsa2012

        mono kuoppala sanoi :
        Itse kysyn mieluummin toisinpäin voiko kristitty olla siunaamatta homoparia tai vihkiä eronnutta uuteen avioliittoon?
        ________
        Voi ja pitää olla siunaamatta.
        Raamatun mukaan ei voi vihkiä jos ei huorintekoa ole ollut.


    • mieti tätä

      Siis katolisesta kirkosta..ainakin oikea kirkkko on nyt löytynyt.
      Mitähän luterilaiset vastaisi tuohon Miika Ruokasen kohtaan?

    • jompi kumpi kai sanoi :
      Kumpi on epäkristillisempää, siunata homopari vai vihkiä eronnut uuteen avioliittoon?
      _______
      Jos puoliso tekee huorin tai sattuu kuolemaan tulee uudelleenavioituminen kyseeseen.Muutoin on kyse synnin tekemisestä ja Raamatun mukaan
      ei pappi voi siunata uuteen avioon ilman ,että tekee itsekin syntiä.

      Jos pappi siunaa homoparin niin kyse on synnin / kauhistuksen tekemisen siunaamisesta ja papilla alkavat pappeutensa perustukset säröillä.

      Syntejä on turha alkaa asettamaan johonkin järjestyksiin.

      • En tiedä miten PERTSA on Raamattua lukenut, mutta hänen vastauksensa ei ole ainakaan Raamatusta. Siellä ei ole mitään, ettei homoparia voi siunata.

        Kauhistus on, jos makaa miehen kanssa. Kauhistus ei ole olla homoseksuaalinen.

        Pidän siitä, jos puhutaan asiasta, ei asian vierestä.


      • helsinkijokkeri kirjoitti:

        En tiedä miten PERTSA on Raamattua lukenut, mutta hänen vastauksensa ei ole ainakaan Raamatusta. Siellä ei ole mitään, ettei homoparia voi siunata.

        Kauhistus on, jos makaa miehen kanssa. Kauhistus ei ole olla homoseksuaalinen.

        Pidän siitä, jos puhutaan asiasta, ei asian vierestä.

        helsinkijokkeri sanoi :
        Kauhistus on, jos makaa miehen kanssa. Kauhistus ei ole olla homoseksuaalinen.
        ________
        Kas sinähän otat edistysaskeleita jokkeri,mutta parisuhteet ovat pääsääntöisesti
        seksuaalisväritteisiä ja tuosta alta voi lukea siitä.

        Roomalaiskirje :
        1:27 samoin miespuoletkin, luopuen luonnollisesta yhteydestä naispuolen kanssa, ovat KIIMOISSAAN syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet, miespuolet miespuolten kanssa, RIETTAUTTA ja villiintymisestään saaneet itseensä sen palkan, mikä saada piti.
        ___________________________________________________________
        Kaikenlainen homofiilinen riettaus on siis kiellettyä kuten myös sellaisen
        siunaaminen.


      • pertsa2012 kirjoitti:

        helsinkijokkeri sanoi :
        Kauhistus on, jos makaa miehen kanssa. Kauhistus ei ole olla homoseksuaalinen.
        ________
        Kas sinähän otat edistysaskeleita jokkeri,mutta parisuhteet ovat pääsääntöisesti
        seksuaalisväritteisiä ja tuosta alta voi lukea siitä.

        Roomalaiskirje :
        1:27 samoin miespuoletkin, luopuen luonnollisesta yhteydestä naispuolen kanssa, ovat KIIMOISSAAN syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet, miespuolet miespuolten kanssa, RIETTAUTTA ja villiintymisestään saaneet itseensä sen palkan, mikä saada piti.
        ___________________________________________________________
        Kaikenlainen homofiilinen riettaus on siis kiellettyä kuten myös sellaisen
        siunaaminen.

        Niin, ehkä mä oon sitten erilainen, kun en tajua tuota Pertsan ja Paavalin KIIMAA. Mä en koe kiimaa, vaan silloin tällöin vaan haluaa jotain. Yleensä vain tehdään hyvää toisillemme. Siihen si sisällly mitään "kauhistusta", pikemminkin keskinäistä rakkautta.

        Näin mä tunnen, mutta ehkä kaikki eivät ole olleet homosuhteessa, ja tekevät siksi virheellisiä oletuksia. Siihen sortui myös Paavali ja hänen seuraajansa. Mutta puhun vain omasta kokemuksesta, en tiedä kaikkein homosuhteiden asioita. Ne ovat heidän omia asioita, mitä puuhavat.


    • krupps guns

      Täytyy kai mennä tekemäänn huorin, että pääsen Pertsan mukaan siunatuksi.

      • Viisasten kirja

        Kyllä, näinhän se viisas kirja kehottaa tekemään. ;)


    • Ev. lut.

      Homoparien siunaaminen ja eronneiden vihkiminen ovat kristillisiä toimituksia samalla tavalla, jos niissä pyydetään Jumalaa siunaamaan. Me ihmiset emme siunaa ketään.

    • papaglu

      Tämän takia uskovaiset ovat tyhmiä, kun he olettavat, että 2000 vuotta vanhasta kirjassa olisi moraalisesti jotain annettavaa nykypäivälle. :)

      1. Vihaan homoja
      2. Raamatussa on tuollainen kohta
      3. Jumala vihaa homoja
      4. Homot ovat pahoja

      Kohtaa 4 päästään ainoastaan jos kohta 1 täyttyy.

    • Hoshana

      "Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset," 1 Kor 6:9
      Tässä ns. homoseksuaalikysymyksessä viitataan aina roomalaiskirjeen kohtaan. Mielestäni tämä korinttolaiskirjeen kohta on selkeämpi. Tämä asettaa asian sille kuuluvaan paikkaan, eli synniksi muiden syntien joukkoon.
      Jumalalle on ihan sama mitä syntiä me teemme, koska me teemme syntiä joka tapauksessa ja jos meistä olisi syntiä vastustamaan, ei Jeesuksen sovitustyötä olisi tarvittu. Mutta, kun ihmiset eivät hyväksy sitä, että ilman omaa Ansiota on Rakkaus tullut Meidän Osaksemme, vaan tahtovat omien tekojensa avulla pelastua. Niin siksi nytkin sanotaan, etteivät nämä asiat ole minkäänlaisia syntejä. Näin me olemme kirkon mukana jälleen matkalla lain alle, jolloin yksikään ei pelastu. Kristus tuli vapauttamaan meidät omien tekojemme kahleesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      141
      7988
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3170
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      389
      2254
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1780
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      150
      1644
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1481
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1248
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1239
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1162
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1142
    Aihe