Pelot euroalueen hajoamisesta ovat tuoneet monelle mieleen nostalgiset markka-ajat. Muistatko, mitä mikäkin tuote silloin maksoi?
Kaivoimme IS:n arkistosta ruokakorivertailun vuodelta 2000, jolloin maksuvälineenä oli markka. Ruokakorissa laskettiin hinnat yhdeksälle tuotteelle Itäkeskuksen Citymarketissa. Näin paljon tuotteet maksoivat silloin, olisitko muistanut oikein?
Pampers-vaipat, tuplapakkaus 79 mk
Juhlamokka, 500 g (tarjous) 15,90 mk
Porlammin mustaleimaemmental 59,80 mk/kg
Broilerin rintaleike 39,90 mk/kg
Pirkka-riisi, (1 kg) 10,90 mk
Oululaisen jälkiuunileipä 6,90 mk
Valion Naminami-vanukas 2 mk
Kotimainen meetwursti 92,67 mk/kg
Aamuhyvä-pikakaurahiutale (1 kg) 6,80
Tässä ovat tuotteiden tai niitä lähimpänä olevien tuotteiden nykyiset eurohinnat ko. kaupassa:
Pampers-vaipat, triplapakkaus 19,90 e
Juhlamokka, 500 g (tarjous) 2,95 e
Arlan mustaleimaemmental 16,96 e/kg
Broilerin rintaleike 7,29 e/kg
Pirkka-riisi, 1 kg 1,59 e
Oululaisen jälkiuunileipä 4,63 e/kg
Valion Gidius-vanukas 0,47 e
Kotimainen meetwursti 8,36 e/kg
Nalle-pikakaurahiutale 1 kg 0,79 e
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/muistatko-mita-nama-tutut-tuotteet-maksoivat-markka-aikana/art-1288432296121.html
Siihähän kerrotte millä muuntokertoimella haluatte...
Kaivoimme IS:n arkistosta ruokakorivertailun vuodelta 2000, jolloin maksuvälineenä oli markka. Ruokakorissa laskettiin hinnat yhdeksälle tuotteelle Itäkeskuksen Citymarketissa. Näin paljon tuotteet maksoivat silloin, olisitko muistanut oikein?
Pampers-vaipat, tuplapakkaus 79 mk
Juhlamokka, 500 g (tarjous) 15,90 mk
Porlammin mustaleimaemmental 59,80 mk/kg
Broilerin rintaleike 39,90 mk/kg
Pirkka-riisi, (1 kg) 10,90 mk
Oululaisen jälkiuunileipä 6,90 mk
Valion Naminami-vanukas 2 mk
Kotimainen meetwursti 92,67 mk/kg
Aamuhyvä-pikakaurahiutale (1 kg) 6,80
Tässä ovat tuotteiden tai niitä lähimpänä olevien tuotteiden nykyiset eurohinnat ko. kaupassa:
Pampers-vaipat, triplapakkaus 19,90 e
Juhlamokka, 500 g (tarjous) 2,95 e
Arlan mustaleimaemmental 16,96 e/kg
Broilerin rintaleike 7,29 e/kg
Pirkka-riisi, 1 kg 1,59 e
Oululaisen jälkiuunileipä 4,63 e/kg
Valion Gidius-vanukas 0,47 e
Kotimainen meetwursti 8,36 e/kg
Nalle-pikakaurahiutale 1 kg 0,79 e
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/muistatko-mita-nama-tutut-tuotteet-maksoivat-markka-aikana/art-1288432296121.html
Siihähän kerrotte millä muuntokertoimella haluatte...
Vastaukset 29
Vanhimmat
No missä on Kokoomuslaiset? kai ne kohta tulee huutamaan "olis ne hinnat noussu ilman euroakin!!!!"
suomi on kallis maa elää. aina ne löytää syitä hintojen korotuksiin. on yks tuttu joka on yksityisyrittäjä ja hän sanoi että tietenkin euron myötä piti nostaa hintoja enemmän kun oli tarpeen.
ESS oli juttua 2001 ajan hinnoista näin joulun tarjousten ajoilta ja kyllä se markka-aika oli kallista aikaa!
Esim. Sonyn 35" putki TV 21 500mk (musta pörssi)
Henkilökohtaisesti pidän ihmisiä, jotka itkevät ruuan hintojen noususta, joiltakin osin vähemmän älykkäinä. On tietenkin niinkin että ihmisen luonnollinen olotila (suomalaisen varsinkin) on se että koskaan ei mene niin hyvin, etteikö jotain valittamista keksisi. Ruuan hinnasta itkeminen soveltuu tähän tarkoitukseen tietenkin hyvin.
Se, miksi kuitenkin pidän ruuan hinnasta itkijöitä vähemmän älykkäinä, johtuu siitä että siinä jätetään kokonaiskuva _tarkoituksella_ kokonaan huomioimatta. Fakta on se että meillä on kuluttajina tällä hetkellä eniten irtorahaa koskaan. Millään muulla ei oikeastaan edes ole merkitystä. Tietenkin sekin on mielenkiintoista, että vaikka näille itkijöille pistää mustaa valkoisella, että reaalihinnat on jopa laskeneet, niin eihän se mitään merkitse. Itkeminen on vain niin hienoa - ilmeisesti.
Aika vähän on muuten ollut nousua , mitä nyt joku kahvi ym. "pörssi ruoka" , mutta kauppiaitten varmuuskerroin prosentti lienee kohonnut muutaman yksikön.
Nimim. Weetapixin kiusallako ne tuhannet ihmiset siellä ruoka-kassijonoissa seisoo , vaikka irtorahaa on taskut pullollaan ?
Tuo on naiivi argumentointivirhe. Voit mennä alakouluun jatkamaan tuon tasoista juttelua.
Iljettää olla veetabixin kanssa samoilla linjoilla, mutta totuus on se, että ruoka on nyt halvempaa kuin markka-aikana suhteessa tulotasoon. Itse asiassa ruoka on nykyisin kai halvinta koko minun n. 40-vuotisen elämäni aikana. Eu laski ruoan hintoja ja euro ei nostanut hintoja pätkääkään.
Ja se kuuden kerroin ei ole ollut toimiva hintoja verrattaessa sitten vuoden 2001, jos kuka niin luulee.
Toisaalta muksu itkee sitä että ihmisillä on rahaa..... hänen mielestään se kaikki pitäisi mennä ruokaan, muuhun ei rahaa tarvita? Muksulla kauppiaan poikana on ollut aika pienet ympyrät..... ei äly ainut ole ;)
>>hänen mielestään se kaikki pitäisi mennä ruokaan, muuhun ei rahaa tarvita?>Muksulla kauppiaan poikana on ollut aika pienet ympyrät
Mikä sai sinut sitten asettumaan ns. "porvarien kelkkaan" noin uteliaasti kysyen ?
En tunnista väitteestä itseäni. Saako perusteluja?
Jatkuvasti olet puolustelemassa ns. parempaa väkeä ja ihan sinisilmäisesti , ilman mitää kritiikkiä!!!
Juurikin näin , noin lahjakas ja numerot hallitseva henkilö olisi paikallaan puolustamassa vähempiosaisten ääntä.
Aika yksisilmäistä verrata kymmenen vuoden takaisia hintoja nykyisiin, ilman mitään korjausta. Ihan sama kuin sanoisi että viimeisenä markkavuonna oli voin hinta moninkertainen verrattuna -50 lukuun.
Eihän nuo erot ole kovinkaan pahat, edes kuuden kertoimella laskettuna..
Vaipat (pakkausten kokoero korjattuna) 13,6 € / 13,26 €, ero -0,25 %.
Juhlamokka, 2,65 € / 2,95 €, ero +11,3 %.
Emmental 9,97 € / 16,96 €, ero +70,1 %.
Broilerin rintaleike 6,65 € / 7,29 €, ero + 9,6 %.
Riisi 1,82 € / 1,59 €, ero -12,6 %.
Jälkiuunileivän hintaeroa ei voi laskea koska hinnat eivät ole vertailukelpoiset.
Vanukas 0,33 € / 0,47 €, ero +42,4 %.
Meetvursti 15,45 / 8,36 €, ero -45,9 %.
Kaurahiutale 1,13 € / 0,79 €, ero -30,1 %.
Keskimääräinen muutos +5,56 %. Elinkustannuindeksi on samana aikana noussut 20,2 %, eli ruoka on halventunut suhteessa muihin elinkuluihin.
Juhla Mokka maksoi välillä markka-aikaankin jo 24 mk, eli likimain saman kuin nyt eli 4 €
Mustaleima-Emmental hieman harhaanjohtava juttu, enemmän juhlajuusto ja Valion juusto maksoi markka-aikaan n. 90 mk/kg. Eikä perus Edamikaan mitään halpaa aikanaan ollut ja jos vertaa nyt ulkolaisiin juustoihin...
Voin hinnalla ei ollut väliä markka-aikaan eikä euroaikaan, kun sitä ei osta..., vaikka sitä sukulaiset ruotsistakin roudasivat sen sallitun 3 kg kyläreissuiltaan.
Juhla-Mokka - tai jokin tavallinen kahvi - maksoi joskus 70-luvun lopulla jopa 50 markkaa paketti, kun oli jokin kahvintuottajien katovuosi ja kahvin hinnan nousu tuli pikkukaupoissa suoraan kuluttajahintoihin. Isommissa kaupoissa paketin sai ehkä 35-40 markalla, kun oli sisäänvetotuote.
kaikki sanoo et halvinta ruokaa saa lidlstä.katsokaapa huviksenne esim.real.de aldi.de tai lidl.de siellä keskimäärin on20-80%halvenpaa taitaa saksassa olla kahvi ainoastaan kalliimpaa.totuushan on et saksalaiset saavat jääkaappinsa täyteen puolta halvemmalla.alkoholijuomista puhumattakaan.taitaa eu maista suomi ylivoimaisesti kalleinmaa.jos joku muuta väittää niin on korkeintaa norjassa käynyt.näin maalaisena voi esim kertoa et sikafarmari saa kilosta sikaa 1.65-1.68 kg.lihahan pitäisi olla suorastaan edullista.no mitäsnäistä.rahalla saa
No Norja nyt ei kuulukaan EU:n
hohohoo ,lukeeko siinä muka niin.??????????ei mun mielestä.
Vuosi 1975 vrt 2005
http://www.stat.fi/tup/tietotrendit/tt_03_06_hinnat.html
TS 5 mk on nyt 1 €
http://www.taloussanomat.fi/raha/2012/01/01/voi-ei-euro-onkin-enaa-viisi-markkaa/201120069/139
Minusta aikaa sitten jo 1 markka on 1 euro...
>>Minusta aikaa sitten jo 1 markka on 1 euro...
Samaa mieltä kanssasi. Kyllä kahvista sai maksaa 7€ ilman pullaa v. 2001. Kahvin myynnissä kupeittain on aina ollut hyvä kate. Paketista (500gr) tulee kahvia keskim. 50 kuppia.
Nykyisin todella aika harvoin on kahvi tarjouksessa, esim. suomalaisten suosikkimerkki juhlamokka maksaa lähikaupassa 4,79€/pkt. Pressa vajaat 6€, siinä miettii ostaako costricaa tarjouksessa. Tänään oli 1,99€/pkt 2 per asiakas.
Lidlissä on hyviäkin kahveja, tummapaahtoisia joita joskus ostan. En ole kahvin suurkuluttaja joten ei sillä merkillä ole väliä, kunhan on arabian mokkaa.
Muistan ajan kun yksi tätini kävi Tukholmasta hakemassa Gevaliaa tai Löfbergs Lilaa sellasen ison sixpäkin, taisi olla 6 kiloa yhteensä, isot peltipurkit oli. Kahvi oli hinnoissa Suomessa ja jokin tuontiraajoitus oli siihen aikaan.
Kenenkään muistiin tai muistamattomuuteen emme voi vaikuttaa, oli se sitten lyhyt tai pitkä tai huono, vaikka joskus tarvetta olisikin.
P.s. vastasin tuohon kahvi-osioon.
Sorryt. Tarkoitin tuon kaffekupin hinnaksi markkoina 7 markkaa, ettei nyt taas tulisi sitä satikutia.
Melkein jo unohtunut markka-ajat. 10 vuottahan tuli täyteen siitä kun euroa alettiin käyttämään, eikä sen aikuista markkaa kannattaisi verrata nykyhintoihin.
On muistivihossa markka-ajan hintoja paljonkin. Tuhannen markan seteli olikin arvoltaan jotain 10 markan verran joskus v.1963 tjn. ja pennit tuli käyttöön.
No hyvä , yritetään olla teidän puolesta onnellisia , jos kerran olette tyytyväisiä ruuan hintoihin, kuten tuolla jokunen kirjoittikin , niin kaikilla ei kuitenkaan ole syytä tuossa asiassa onneen...
Paikallisessa "siltakahvilassa" oli automaattikahvi 8 mk ilman nisua ja ennen euroa.
Ruoan hintaan vaikuttaa nostavasti monet muut syyt, rahayksikkö on täysin sivuseikka. Hinnat tulevat nousemaan valuutasta riippumatta.