Kun halvalla sain, ostin painekattilan. Neuvokaa hyvät ihmiset, miten sillä esim. hernesoppaa keitetään. Palaako helposti pohjaan, kypsennysaika yms.
Painekeitin, ruoan valmistus?
9
12783
Vastaukset
- AMU
Painekeittimellä tulee erinomaista hernesoppaa.
Laita huuhdotut ja yön turvotetut herneet liotusliotusnesteneen (1:2.5) ja lisää loppu vesi ohjeen mukaan (lopussa suhde yhteensä 1 osa herneitä 5 osaa vettä).
Suolattu tai tuore potka etuselkä tms. sekaan. Anna pihistä hiljaa noin 1/2 tuntia ja anna sen jälkeen muhia ainakin puoli tuntia ilman lämpöä.
Jos keitto ei ole sopivan sakeata se sakenee joka tapauksessa kun aikaa kuluu. Lihan voi pilkkoa keittämisen jälkeen tai ennen kuinka vaan. Älä laita suolaa etukäteen. Tarkista maku ensin. Mielestäni keittoon ei saa etukäteen lisätä muuta kuin se suolaa jos sitäkään. Porkkanat sipulit yms. on jo konstailua jos puhutaan kunnon hernekeitosta.
Jos ei ole aikaa liottaa herneita voi keiton tehdä keittämällä keittoa noin tunnin. Vaatii kuitenkin aikaa ennen kuin keitto on sopivan sakeaa syötäväksi.
AM
PS. Liha kypsyy yleensä 15-20 minuutissa mutta tässä se saa kypsyä yli.
Liha- ja kaalikeitossa on liha keitettävä ensin koska perunat vihannekset kestää noin 2-5 min. kaalikeitton lämmitys on lopetettava heti kun pihisee ja heti jäähdytettävä vesihanan alla muuten tulee pelkkää muussia
AM.- Anonyymi
Kiitos AMU!
- AMu
Älä koskaan pese kattilaa tai tiivisteitä astianpesukoneessa.
Kokemikseni mukaan tiivisteet kovenee pilalle alle 2 vuodessa. Ja kahvat samenee ilkeän näköisiksi. Käsin pestynä tiivisteet voi kestää vuosikymmeniä. Kuin myös koko keitin. Edellinen alumiininen keitin on jo 30 v vanha ja varalle osteetu tiiviste on nyt kestänyt 25 v.
Ostin nyt uuden teräksisen keittimen Lidl:istä ja oletan, että tuo kestää vuosikymmeniä kunhan olen varmuudeksi hankkinut pehmeät varaosat.
Keitä kukkakaalit yms. ritilällä ja laita lasillinen vettä pohjalle. Höyrytä muutama sekunti. Ruusukaalit tai pilkotut perunat vaatii jopa 4-6 min. Vaatii kokeilua. Joka kattila voi olla yksilö.
Tämä uusi kattila keittää kokoemukseni mukaan nopeammin kuin vanha.
Eli kokeiluja jatketaan.
Kevyemmillä painoilla voisi saada lyhimmät keittoajat paremmin hallintaan.
AM - paine on parhaaksi
Paine kattilalla voi tehdä melkein mitä vaan ruokaa. Se säästää vitamiineja koska ruoka kypsyy hapettomasti, aikaa kun on niin kuuma ja kaiken lisäksi vielä energiaa jopa 60% kun pitää lämpönsä niin hyvin; voit kääntää lämmön minimille heti kun haluttu lämpö/paine on saavutettu. Reseptejä ja tarkempia ohjeita painekattilan käytöstä löytyy http://fastcooking.ca ja http://missvickie.com
Painekattila on niin järkevä laite, että sen käytöstä pitäisi säätää laki! Säästää energiaa, aikaa ja terveyttä.- ja keittoaika
hernemassa tiivistyy liianpitkässä keittoajassa.
Kattila räjähtää kattoon. Tämän koin mummon keittiössä.
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/188814/Hernekeitto - mmmm9
ja keittoaika kirjoitti:
hernemassa tiivistyy liianpitkässä keittoajassa.
Kattila räjähtää kattoon. Tämän koin mummon keittiössä.
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/188814/HernekeittoKuumalla levyllä näin että ilmaisin näyttää molemmat punaiset viivat sitten alenna lämpöä. Tai siirrä syrjään ja hetken päästä nosta takaisin levylle.
Tuttava keitti punajuuria painekattilalla ja liemi lensi kattoon, sen koommin hän ei koskenut kyseiseen vehkeeseen.
Syy ei ollut painekattilassa vaan käyttäjässä.
Useimmiten ruoanlaitossa on tärkeintä kärsivällisyys, taidosta kiinni hyvin harvoilla.
- ohjeaikoja
http://www.asiakaslehti.net/suursavonsahko/Kodin sähkönkäyttö/1/Lähes paineetonta kokkausta painekattilalla/103
- suhina-sapuskaa
paineella sapuskaa - pohjassa ritilä ja ainakin se peitton vedellä, lastaa tarpeet,kiinnitä huolella kansi. Mulla sellainen painava mötikkä /paineensäädin keskellä kantta , joka alkaa sihistä, katso onko holessa ja sitten säädät levyn pienemmälle
http://yle.fi/vintti/yle.fi/genreportaalit/portaali-982.html?genre=terveys&osannimi=hyvaolo_ruokajaterve&jutunid=6628
http://keskustelu.suomi24.fi/t/1029604/painekeitin-ruoan-valmistus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2214350Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k223339Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2611928Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,61493Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast381217Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611177Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin96875- 63755
- 30737
- 176730