Perunamuusijauheesta

kannattaako

jouluinen perunalaatikko, onkos tullut testattua, välttyisi kuorimiselta ja keittämiseltä. Sekä muusaaminen olisi vähempää.

7

4106

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aidot maut
    • 665pros-

      Kukaan järkevä ei käytä valmista jaihetta. Sen maku on kauhea.

    • kotikokki

      Olen tehnyt joskus jauheesta laatikkoa - mutta ei tule samanlaista kuin perunoista...

    • Koetellaan

      Kokeile Lidlin perunamuusijauhetta, itse tein viime vuonna siitä ja tuli ihan syötävää. Muusijauhe on parempaa kuin muilla ei maistu pahville ja on edullistakin ja yhdestä pussista tulee iso annos. Kokeile ensin yhdellä pussilla mitä olet mieltä pottulaatikosta, kun tulee niin nopsasti.

      • kannattaako

        Onhan tuota aatun muussijauhetta tullut ostettua, mutta tuskin yhdestä pussista paljon saa tehtyä, pitänee laittaa kaikki mitä paketissa on, mutta eipä sekään paljoa maksa. Kun ajattelee että menisi kaksi kiloa perunoita, a79senttiä kilo, se tekee 1,6euroa ja työt päälle, muussijauheen hintaa en nyt muista mutta alle kolme euroa varmaan niin siitäpä sitten vaan laskemaan, eipä suurta eroa.
        Maku on edelleen arvoitus.


      • Anonyymi

        Vuosia olen tehnyt Lidlin muussista imelletyn laatikon. Käytän sitä muutenkin. Kaikki muut jauheet ovat todellakin ihan hirveitä.


    • tätä mieltä

      Lidlin paketti maksaa jotain 1,59 ja yhteen pussiin menee nestettä 7dl joten edullisemmaksi tulee kuin kuoria potut ja keittää ne soseuttaa jne. Ja pusseja on useampi paketissa.
      Itse laitan kahdelle muussin puolikkaasta pussista koska muuten jäisi niin paljon tähteeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      117
      12385
    2. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      61
      4806
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      155
      4427
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      465
      4178
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      118
      4108
    6. 73
      3748
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2843
    8. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      23
      2761
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2069
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      21
      1667
    Aihe