Onko lukijoilla kokemuksia neopreenitossujen käytöstä umpikantaräpylöissä? Tarkoitus olisi ostaa sellaiset neopreenitossut (riittävän paksut), että voisi tallustella kivillä ja kallioilla ilman, että neopreeni hajoaa. Umpikantaräpylät siksi, että sukeltaminen tuskin muuttuu niin pro tasoiseksi, että tarvitsisin kuivapukua ja avokantaräpylöitä.
Neopreenitossut umpikantaräpylöihin?
1
247
Vastaukset
- Jared Irvine
Neopreenitossujen tai minkään sukelluskengän kanssa ei käytetä umpikantaräpylöitä, vaan juurikin niitä avokantaisia.
Avokantaräpylä ei ole siis ollenkaan pro. (Mustat Scubapro - Jet Fin kumiräpylät metallijousilla on :)
Hanki märkäpuvun neopreenikengät , siis kengät eikä tossut/sukat, joissa on kumipohja(yleensähän niissä on).
Osta kenkään sopivat avokantaräpylät. Sovittamalla ja myyjältä kysymällä löydät sopivat tuotteet tarkoitukseesi.
Suomessa kuivapukusukeltaminen ei ole pro, vaan mielekkään harrastamisen lähtökohta.
Jos viitsii sukeltaa Suomen kylmissä vesissä märkäpuvulla ja riisua/pukea märkäpuvun Suomen kylmässä ilmastossa, se on ennemmin pro :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 666441
- 715868
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1365185- 624055
- 143925
- 383329
- 733138
- 683001
- 852778
- 492047